گروه معادن سنگ آهن
 
بومی‌سازی ۱۱ هزار و ۲۸۷ قطعه صنعتی در چادرملو
گروه معادن >سنگ آهن - بهره‌وری جزو جدانشدنی بخش تولید و کار در هر واحد تولیدی و صنعتی است.
 
به گزارش ماین نیوز، یکی از شاخص‌های بهره‌وری، برخورداری از توان و تخصص و نوآوری‌های کارشناسان و متخصصان داخلی برای طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز است. این امر در حوزه صنعت و معدن به طور خاص از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه اتکا به فناوری ساخت داخل، موجب کاهش ریسک و ضامن تداوم فعالیت واحدهای معدنی و صنعتی خواهد بود.

دبیر ستاد بومی‌سازی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بیان کرد: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه‌ها، صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور و حمایت از ایده‌ها، نوآوران و اتکا به دانش بومی همواره در پی استفاده از ظرفیت‌های داخلی بوده و تاکنون نیز افزون بر ۵۰ پروژه تحقیقاتی و پژوهشی را اجرا کرده و به پایان رسانده است. محمدابراهیم یلتقیان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت شرکت تا کنون افزون بر ۱۱ هزار و ۲۸۷ قطعه صنعتی در مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو بومی‌سازی شده است، گفت: تنها در سال گذشته ۵۵۰ قطعه جدید در این شرکت بومی‌سازی شده است.

وی افزود: همه تلاش ما این بوده و هست تا علاوه بر بومی‌سازی قطعات، به علوم روز و فناوری‌های نوین جهان در بخش‌های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین زمینه توانسته‌ایم بخش زیادی از پروژه‌های خود را با توانمندی‌های داخلی، راه‌اندازی کرده و علاوه بر میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک شایانی کنیم. دبیر ستاد بومی‌سازی شرکت چادرملو یادآوری کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن این هدف و آرمان توسعه‌یافتگی، از سال ۱۳۸۱ عزم خود را جزم کرد و با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور، گام‌های بلندی برای کاهش هزینه‌های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشت.

تشکیل ستاد بومی‌سازی
محمد ابراهیم یلتقیان افزود: در سال ۱۳۸۹ ستاد بومی‌سازی در چادرملو تشکیل شد که هدف مهم آن، رسیدن به خودکفایی، شناسایی توانمندی‌های شرکت‌های داخلی، ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی در بخش‌های طراحی، ساخت، برنامه‌ریزی، هزینه‌یابی، مهندسی معکوس، تدارک و اجرا و در نهایت کنترل کیفی و راه‌اندازی و نیز رشد توان رقابت‌پذیری و استفاده از مزیت‌های اقتصادی بود.

وی تصریح کرد: هر چند این شرکت پیش از تشکیل ستاد بومی‌سازی نیز توجه ویژه‌ای به بومی‌سازی و تامین داخلی تجهیزات و قطعات و انجام مهندسی معکوس و تهیه نقشه‌های ساخت و نصب و راه‌اندازی طرح‌های توسعه داشته اما با انسجام‌بخشی به این فعالیت‌ها، تحت هدایت و نظارت واحدی مستقل، این امر شتاب بیشتری یافت و از آن پس، این شرکت با تکیه بر ظرفیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در زمینه‌های مختلف، طراحی و تهیه نقشه‌های جزء به جزء و کارگاهی به روش مهندسی معکوس، ساخت تمام قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات را با استفاده از دانش فنی موجود در کشور در برنامه‌های اجرایی خود قرار داد.

دبیر ستاد بومی‌سازی شرکت چادرملو گفت: در سال‌های اخیر با حمایت از سازندگان داخلی و برنامه‌هایی که برای تامین قطعات و لوازم یدکی ساخت داخل کشور انجام داده‌ایم، نه تنها موجب کاهش توقف‌ تولید، در اثر فرسودگی قطعات وارداتی شده‌ایم بلکه شرایط افزایش تولید در واحدهای فرآوری سنگ آهن خود را نیز ارتقا بخشیده‌ایم، به‌طوری‌که ظرفیت ۵ خط تولید کنسانتره سنگ آهن را از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید گندله در واحد گندله‌سازی مجتمع صنعتی چادرملو را از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ۴ میلیون تن افزایش دادیم.

یلتقیان اضافه کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که درحال‌حاضر یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ آهن و کنسانتره و از پیشگامان بومی‌سازی کشور است، پروژه‌های تحقیقاتی، مطالعاتی و پژوهشی را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده و با اجرای پروژه‌های متعدد، موفقیت‌های بیشماری را در زمینه ساخت داخل کسب کرده است به‌طوری‌که از سال ۱۳۸۱ تا پایان آذر ۱۳۹۷ افزون بر ۹ هزار و ۷۹۵ قطعه در مجتمع معدنی و یک‌هزارو ۴۹۲ قطعه در مجتمع صنعتی و در مجموع افزون بر ۱۱ هزار و ۲۸۷ قطعه صنعتی، طراحی و ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه تمام قطعات ساخته شده داخلی علاوه بر قابلیت رقابت‌پذیری با قطعات خارجی، همواره از کیفیت و کارآیی بالاتری برخوردار هستند، افزود: این شرکت به منظور شناسایی قطعات یدکی و یافتن سازندگان داخلی و تعیین نیازهای مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو به لوازم و قطعات یدکی، کنترل و بازرسی قطعات در حال ساخت و همچنین بازرسی پیش از ارسال به کارخانه‌ها و بازرسی دوباره در محل کارخانه‌ها، از مشاوران مجرب و کارآزموده داخلی بهره می‌برد.

موفقیت‌ در امر بومی‌سازی و ساخت داخل
یلتقیان در ادامه این گفت‌وگو افزود: در نخستین نمایشگاه دستاوردهای بومی‌سازی و خودکفایی صنعت و معدن که دی ۱۳۸۹در مصلای تهران با حضور ۵۰۰ شرکت برگزار شد، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام) نه تنها به‌عنوان شرکت برتر و پیشرو در عرصه بومی‌سازی و خودکفایی برگزیده شد بلکه لوح تندیس ویژه هیات داوران را به خود اختصاص داد.

وی همچنین دریافت لوح سپاس و تندیس «پروژه برتر» بومی‌سازی و خودکفایی- دریافت لوح افتخار به‌عنوان «پیشرو در عرصه بومی‌سازی و خودکفائی» در حوزه معدن و صنعت و صرفه‌جویی قابل توجه ارزی بابت ساخت تجهیزات و قطعات داخلی را از دستاوردهای بومی‌سازی شرکت چادرملو عنوان کرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب: 45509
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت