گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اعلام کرد
بنادر عمان به روی کشتی‌های ایرانی باز است
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان ضمن رد شایعه اعمال محدودیت بنادر عمان برای ورود شناورهای ایرانی می‌گوید: این موضوع در اوایل مهرماه و در بندر صحار به وجود آمده بود که با رایزنی‌های دیپلماتیک برطرف شد و اکنون باوجود اعمال تحریم‌ها، بنادر عمان همچنان پذیرای کشتی‌های ایرانی هستند. به گفته ضرابی، مبادلات دو کشور در 8 ماه اخیر بیش از دو برابر افزایش یافته است.
 
به گزارش ماین نیوز، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان درباره شایعه اعمال محدودیت در بنادر عمان برای ورود کشتی‌های با پرچم ایران گفت: باوجود اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، بنادر عمان تمام کشتی‌ها و کالاهای ایرانی را می‌پذیرند و موضوع اعمال محدودیت به حدود سه ماه پیش در بندر صحار مربوط می‌شد که با رایزنی با مقامات عمانی برطرف شد.

محسن ضرابی دلیل اعمال محدودیت بندر صحار در مهرماه را ترکیب مالکیت این بندر عنوان کرد و افزود: ازآنجایی‌که نیمی از اختیارات این بندر به روتردام هلند اختصاص داشت، ممنوعیت‌هایی برای ورود شناورهای ایرانی به این بندر اعمال شد اما در ادامه برای ورود دو کشتی بزرگ فله‌بر ایرانی برای کالاهای غیرتحریمی مجوز گرفته شد و شناورهای کانتینر بر یک شرکت دیگر ایرانی نیز برای تخلیه و بارگیری همه کالاها به این بندر تردد می‌کند.

به گفته ضرابی یکی از شرکت‌های کشتی‌رانی ایران به‌طور مرتب انواع کالاها را از بندر خرمشهر به بنادر عمان می‌برد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با اشاره به روابط دوستانه دو کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی، گفت: مبادلات تجاری ایران و عمان در روند رشد قرار دارد که در زمینه صادرات و واردات با بهبود همراه بوده است و افزایش حجم ۱۰۶ درصدی مبادلات تجاری در هشت‌ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته این موفقیت را تائید می‌کند.

ضرابی با تأکید بر اینکه روابط ایران و عمان دوجانبه است، افزود: در طول سالیان اخیر در کنار افزایش صادرات ایران به عمان، واردات از طریق این کشور نیز رشد داشته و ۷۷ میلیون دلار در سال گذشته به ۳۷۹ میلیون دلار در ۸ ماهه سال جاری رسیده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 45475
 
مرجع : اتاق بازرگانی ایران