گروه صنایع معدنی فولاد
 
صادرات آهن اسفنجی مجاز شد
گروه صنایع معدنی >فولاد - گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور، صادرات آهن اسفنجی توسط تولیدکنندگان یا نمایندگان رسمی آنها را مجاز دانست و اعلام کرد: صدور این محصول پس از اخذ مجوز سیستمی مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت امکان پذیر است.
 
به گزارش ماین نیوز، ممنوعیت صادرات آهن اسفنجی از 13 مردادماه و بنا به درخواست وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت (محمد شریعتمداری) برای تامین مواد اولیه واحدهای ذوبی کشور و تقویت صنایع پایین دستی و حفظ اشتغال آنها صادرات آهن اسنفجی وضع شد.

«جعفر سرقینی» معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیست و هشتم آذرماه در نامه ای به رئیس کل گمرک خواست تا صادرات آهن اسفنجی مجاز اعلام شود.

 میزان صادرات آهن اسفنجی در سه ماه نخست امسال به میزان 186 هزار و 360 تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال 17 درصد کاهش را ثبت کرد و ارزش صادراتی نیز بیش از 33 درصد افت را در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال نشان داد؛ ارزش صادرات آهن اسفنجی در سه ماهه ابتدایی امسال برابر با 38.9 میلیون دلار بود.

در مدت یاد شده به میزان 50 هزار تن واردات آهن اسفنجی ثبت شده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت 74 درصدی دارد؛ همچنین ارزش 100 میلیون دلاری واردات آهن اسفنجی در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال، کاهش 67 درصدی را نشان می دهد.

ایران با تولید 20.5 میلیون تن آهن اسفنجی در سال 2017 میلادی که بیش از 28 درصد کل تولید جهانی محسوب می شود، رتبه دوم جهانی را در اختیار دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب: 45465
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا