گروه معادن سنگ آهن
 
گل گهر، پیشرو در اکتشافات از بهرام گور و جنوب بم تا کویر مرکزی و خراسان جنوبی
رتبه گل گهر از 16 کشوری به 3 ارتقا یافته و ارزش آن به 30هزار میلیارد تومان رسیده است
گروه معادن >سنگ آهن - در جلسه اکتشاف شرکت معدنی و صنعتی گل گهر که در تاریخ 25 آذر 1397 در دفتر تهران برگزار شد، خبرنگار «می متالز» به سراغ مهندس ناصر تقی زاده -مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر- رفت و از جزئیات برنامه های اکتشافی و سایر برنامه های مرتبط پرسید. در این جلسه پروژه های اکتشافی شرکت گهر فرزانگان - یکی از شرکت های تابعه معدنی و صنعتی گل گهر - مورد بررسی اعضای جلسه قرار گرفت؛ به طوری که ماموریت این پروژه ایجاد کارخانه گندله سازی به ظرفیت 2.5 میلیون تن در خرامه استان فارس می باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، مهندس ناصر تقی زاده - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر- موضوع اکتشاف را برای کشور ضروری دانسته و از تلاش های مجموعه گل گهر برای توسعه و ایجاد اشتغال در کشور توضیحاتی را ارائه داد. وی گفت: 5 تا 6 شرکت مانند گل گهر می توانند جایگزین درآمد نفتی شوند. در ادامه گفت و گوی خبرنگار «می متالز» با مهندس ناصر تقی زاده را می خوانید:
آقای مهندس تقی زاده لطفا کلیاتی را در مورد اکتشافات اخیر این شرکت بیان بفرمایید.

خوشبختانه ما توانستیم بعد از پی گيری و برگزاری جلسات فنی و حقوقی زیاد موافقت نامه اكتشاف بين معادن گل گهر را با ايميدرو به امضا برسانيم.

بلافاصله مشاور و پيمانكار طرح انتخاب و عمليات اكتشافی آغاز گردید. من از سال های قبل طبق شواهد معتقد بودم این معادن در عمق به یکدیگر متصل هستند و خوشبختانه این مطلب تقریبا اثبات و تا کنون حدود 150 - 160 میلیون تن در محدوده گل گهر ذخیره جدید اکتشاف کرده ایم. با احتساب ذخایری که ما از قبل اکتشافات اولیه را شروع کرده و به پایان رساندیم، می توان میزان ذخایر اضافه شده را تا 500 میلیون تن برآورد نمود.

در منطقه گل گهر كار ديگری كه در حال طراحی و انجام می باشد استفاده از تكنولوژی روز دنيا جهت انتقال مواد (IPCC) است و در اين رابطه با يكی از شركت های بزرگ دنيا در روز 5 نوامبر 2018 قرارداد منعقد و برای پرداخت 5 میلیون یورو پیش پرداخت نیز توافق شده است. به دنبال انتقال دانش فنی به کشور در این ارتباط نیز هستیم. با اين روش ذخايری كه نسبت باطله برداری بالايی دارند اقتصادی خواهند شد چراكه بين 50 تا 60 درصد هزينه های معدنکاری و حمل و نقل را كاهش خواهد داد. اين باعث خواهد شد كه استخراج به روش روباز بين 300 -370 میلیون تن سنگ آهن اقتصادی شود. با احتساب سنگ آهن اكتشاف شده می توان گفت بيش از 500 ميليون تن به ذخاير قابل برداشت روباز گل گهر اضافه شده است كه بيش از دو برابر سنگ استخراج شده تا كنون می باشد. برای ذخاير عميق تر نيز با همكاری شركت بين المللی SRK در حال طراحی روش زير زمينی هستيم.

پهنه ای به وسعت 7600 كيلومتر مربع در بم در مقياس ناحيه ای اكتشاف شده و كار اكتشافی در فاز شناسايی شامل ژئوفیزیک هوایی، ژئوشيمی و تفسير عكس های ماهواره ای و نمونه گیری به پايان رسيده است. بيش از 30 تارگت اكتشافی شناسايی شده كه کارشناسان معتقدند امكان دارد معادن مس بزرگی وجود داشته باشد که هنوز مشخص نشده و باید حفاری شود.

در ارتباط با كارهای اكتشافی خارج از محدوده و در سطح كشور بعضا با مشکلات اخذ مجوز ها مواجه هستیم که در حال حل شدن است. چنانچه مسائل حقوقی اجازه دهد محدوديت سرمايه ای و فنی نداشته و كار خواهيم كرد.

در استان خراسان رضوی پهنه ای به وسعت 1500 كيلومتر مربع به گل گهر واگذار شده كه به زودی اكتشاف را شروع می كنيم و در استان خراسان جنوبی با همكاری سازمان زمين شناسی و وزارت صمت در حال رايزنی جهت اخذ محدوده ايی برای اكتشاف می باشيم.

در منطقه بين استان فارس و كرمان در پهنه بهرام گور به وسعت 4500 کیلومتر مربع با همكاری ايميدرو محدوده های در اختيار می باشد كه تاكنون اكتشافات عمومی انجام شده و وارد فاز حفاری سيستماتيك شده است.

مجوزات محیط زیست برای بخشی از محدوده گرفته شده و برای بخش های دیگر نیز باید دریافت گردد.

كار اكتشافی ديگری كه در يك سال گذشته پی گيری و بيش از 12 هزار متر حفاری در قالب 24 حلقه گمانه انجام گرديد، کویر مرکزی می باشد اين منطقه كاملا بكر بود كه جهت دسترسی نزديك به 100 کیلومتر جاده سازی انجام شده است. در ناحيه حداقل 3 آنومالی آهن دار وجود دارد كه با این حفاری ها وجود سنگ آهن به اثبات رسیده است و برای ادامه كار نیاز به حفاری سيستماتيك می باشد كه ظرف يك سال آينده انجام خواهد شد. نتايج حاصله نيز در بعضی از جاها اميد بخش بوده است.

سنگ آهنی که در معادن گل گهر و چادرملو استخراج شده حدود 100 تا 150 میلیون تن به صورت خام و یا کنسانتره فروخته شده و 300 میلیون تن آن به فولاد خام تبدیل شده است و ثروت حال حاضر در چادرملو، مبارکه، فولاد خراسان و دیگر شرکت ها در واقع بر اثر ارزش افزوده همین 300 میلیون تن بوده است. در واقع ما یک و نیم برابر این ثروت موجود اکتشاف نموده ایم.

بحث کویر مرکزی که ذخایر آن در عمق های مختلف میلیارد تنی تخمین زده می شود هنوز در دست بررسی است. در اعماق کمتر و در دامنه استخراج به روش روباز نیز گمانه های حفر شده به سنگ آهن برخورد کرده که در مواردی ضخامت بالای 200 متر نیز بوده است. مملکت ما از لحاظ مواد معدنی بسیار غنی و ثروتمند است باید با برنامه ریزی درست این ثروت بالقوه به فعل تبدیل شود.

من معتقدم نباید بنگاه های اقتصادی را آلوده به مسائل سیاسی کرد. ما مهندس هستیم این بنگاه ها بازوی اقتصادی کشور هستند. طی سه چهار سال آینده و پروژه های در دست اجرا در گل گهر فروش بالای 5 میلیارد دلار خواهد بود. 5 تا 6 شرکت مانند گل گهر می توانند جایگزین درآمد نفتی شوند.

اقتصاد مقاومتی یعنی همین. با انجام اکتشافات در نقاط و مواد معدنی مختلف از جمله کویر مرکزی و توسعه صنعتی ناشی از آن ظرف مدت 6 سال می توان معادل 5 میلیارد دلار دیگر ثروت برای کشور ایجاد کرد که این به معنی اشتغال چند ده هزار نفری خواهد بود.

در حال حاضر برای ما اشتغال 18000 نیروی کار فعال در منطقه و ارزش افزوده ای که ایجاد می کنند اهمیت دارد. با توجه به توسعه پروژه ها و افزایش ظرفیت ایجاد شده البته که ارزش سهام ما به طور خود به خود افزوده شده و می گردد. سهام ما ظرف سه سال گذشته حد اقل 590 درصد سود کرده است. بازده سه ساله تا شهریور 97 به میزان480 درصد بوده است. ارزش شرکت از 4600 میلیارد تومان به حدود 30000 میلیارد تومان رسیده و شرکت از رده 16 کشوری به رده 3 ارتقا پیدا کرده است. در اثر تلاش صادقانه، خداوند به ما عزت می دهد و تا کنون نیز پشتیبانی و لطف الهی شامل حال ما شده است.

این ذخایر متعلق به ما مردم است ما باید برای فرزندانمان و آیندگانمان کار ایجاد کنیم. این ها سرمایه من و شما است و این امکانات را خداوند در اختیار ما گذاشته است و ما مسوول هستیم در قبال این امکانات و باید پاسخگو باشیم که چرا به نفع مردم از آن استفاده نکرده ایم.

يكی از مشكلاتی كه سد راه شركت های بزرگ كه در زمينه اكتشاف توانمند هستند وجود دارد ثبت محدوده توسط افراد بدون تخصص و بلوكه شدن اين محدوده ها بر روی نقشه سازمان صمت می باشد. اين افراد در اكثر موارد توانايی مالی و تخصصی نداشته و كار خاصی انجام نمی دهند و در نهایت نیز محدوده بعلت قانون معادن در صف مزايده قرار می گيرد كه فعال شدن آن چند سال طول می كشد.

آیا هیچ محدودیت زمانی برای انجام کار بر روی آن پهنه ها به افراد و شرکت ها اعمال نمی شود؟

ببینید شرایط وجود دارد و شما باید طی یک سال کار خود را انجام دهید در غیر این صورت مالکیت از شما پس گرفته می شود. این گونه محدودیت ها وجود دارد اما بدرستی اعمال نمی شود.

پروژه ای در خرامه استان فارس داریم و قرار است 2.5 میلیون تن گندله تولید کند. مناقصه احداث کارخانه برگزار و پیمانکار انتخاب شده و اقدامات اجرایی در حال انجام می باشد. سعی شده حداکثر بومی سازی در ساخت آن لحاظ شود. این منطقه محروم بوده و اجرای این طرح اشتغال ایجاد خواهد کرد. همین طور گل گهر در تیتانیوم کهنوج که پروژه بزرگی است و برای اولين بار در كشور اجرا خواهد شد وارد شده است نتيجه اين كار باعث خواهد شد كشور از محصولات استراتژيك تيتانيوم بی نياز شده و در منطقه محروم جنوب استان كرمان اشتغال ایجاد کند. در جنوب استان کرمان مناطقی را بازدید کردم که فقر مردم کاملا مشهود است شاید شما فقیرتر از این مناطق جایی نبینید. ما برنامه ساخت 250 واحد خانه برای کسانی که در کپر زندگی می کنند در دستور کار داریم.

در زمينه آب چهار سناريو در حال پی گيری و انجام است:

الف- بهينه سازی و كاهش آب مصرفی در خطوط توليد.
ب- بازيابی آب از پسآب كارخانه ها که قرار است 220 ليتر بر ثانيه آب بازيافت شود.
ج- پروژه فاضلاب سیرجان كه يك طرح زيست محيطی مهم حساب می شود و نزديك به 350 ليتر بر ثانيه آب جهت مصارف صنعتی ايجاد خواهد شد.
د- شرين سازی و انتقال آب از خليج فارس است كه اميدواريم تا پايان 98 آب خليج فارس برای اولين بار به داخل كشور وارد شود.

ما در حال حاضر اسناد مناقصه ساخت راه آهن کرمان-سیرجان را منتشر کردیم. بیمارستان بسیار بزرگی در 18500 مترمربع زیر بنا در دست ساخت داریم که پیشرفت بسیار خوبی دارد، در ساخت مصلی، کارهای فرهنگی، در شهر سیرجان مشارکت مستقیم و موثر داریم و یک استادیوم و مجموعه ورزشی نیز در شهر سیرجان ساخته ایم.

طرح احداث کارخانه یک میلیون تنی کنسانتره از باطله های قدیمی گل گهر را با سرمایه ارزی 6 میلیون یورو برای راه اندازی درسال آینده در دست ساخت داریم.

یک بخش از کارخانه تولید کابل های فولادی در سیرجان در آخر امسال و بخش های بعدی دیگر سال آینده به بهره برداری می رسد.

کارخانه های آهن اسفنجی راور و آهن اسفنجی سیرجان به روش کوره تونلی با استفاده از ضایعات گندله و کارخانه نورد به عنوان مواد اولیه در سال جاری و سال آینده راه اندازی می شود.

برنامه ای برای همکاری با شرکت آرمان گهر برای خرید قطعات دامپ تراک و ساختن آنها در کشور داریم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲
کد مطلب: 45454
 
مرجع : می متالز