گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی خبر داد
جزییات جدید از واگذاری مجدد آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - معاون سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری مجتمع آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال به شرکت خاتم و یا سایر مجموعه‌ها فقط در حد شایعه است و عملیات این واگذاری هم اکنون در حال انجام است.
 
به گزارش ماین نیوز، داوود خانی، معاون سازمان خصوصی سازی  از برگزاری مزایده و انجام عملیات واگذاری مجدد مجتمع آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال براساس فراخوان واگذاری این دارایی خبر داد و گفت: اینکه این مجتمع به شرکت آلومینیوم خاتم و یا سایر مجموعه‌ها واگذار شده، فقط در حد شایعه است و عملیات این واگذاری هم اکنون در حال انجام است.

وی افزود: شرایط اشخاصی که از تمکن مالی کافی برخوردار باشند، در حال بررسی است و براساس فراخوان اعلام شده، روند عملیات این واگذاری در حال انجام است.

سازمان خصوصی سازی حدود سه سال قبل بلوک 77.22درصدی سهام کنترلی مجتمع آلومینیوم المهدی و 100 درصد سهام طرح هرمزال را به یک معدن دار دامغانی، واگذار کرد، اما با وجود انتقادهای بسیار اما مدیران این سازمان در اظهارات مختلف همواره از این واگذاری دفاع کرده بودند.

م. ع.م ، مالک شرکت فرو آلیاژ گنو و سهامدار سه درصدی بانک تجارت از طریق شرکت توسعه معادن جنوب است که تا کنون بابت 3.83 درصد از کل سهامی که در اواخر اسفند ماه 1394 و با وجود هیاهوی بسیار به وی واگذار شده توانایی پس دادن پول دولت را داشته است.

وی همچنین علاوه بر مالکیت شرکت‌های فروآلیاژ گنو و توسعه معادن جنوب در شرکت های سرمایه گذاری پیمان امیر، نوین آلیاژ سمنان ، معادن بافق و همچنین آلومتک ،آلومراد ، آلوم رول و برخی شرکت‌های فعال در صنعت سرب و روی و سرمایه گذاری ملی ایران دارای سهام مدیریتی و کنترلی بطور مستقیم و غیر مستقیم است.

بر اساس این گزارش سازمان خصوصی سازی بابت آنچه که وصول مطالبات خود از خریدار قبلی توصیف کرده، بنا دارد بلوک 73.36 درصدی سهام شرکت آلومینیوم المهدی و 100 درصد دارایی‌های طرح آلومینیوم هرمزال را روانه میز فروش نماید.

خریدار این بلوک می‌تواند با پرداخت 340 میلیارد تومان پول نقد و همچنین تعهد پرداخت 9 قسط 126 میلیارد و 172 میلیون و 763 هزار و 532 تومان و 5 ریالی در فواصل شش ماهه تا پایان فروردین ماه سال 1402 شمسی ، مالک بزرگ‌ترین مجتمع تولید کننده شمش آلومینیوم در ایران باشد .

سازمان خصوصی سازی برای حسن انجام تعهدات اعلام کرده یک فقره چک 1000 میلیارد تومانی را از خریدار نزد خود به امانت نگاه خواهد داشت.

علاوه بر این خریدار می‌بایست 40 قسط تسهیلات یورویی بانک صنعت و معدن از بابت قرار داد جعاله که می‌بایست از 20 دی ماه امسال تا 21 فروردین ماه 1401 شمسی بطور ماهانه تسویه شود را مطابق سررسیدهای مقرر بر عهده گیرد. نخستین قسط این بدهی با 3 میلیون و 921 هزار و 58 یورو آغاز و سپس بطور پلکانی تا 5 میلیون و 152 هزار و 360 یورو افزایش می‌یابد.

 هیأت داوری سازمان بورس و اوارق بهادار نیز در اقدامی با فسخ معامله مورخ 31 شهریور ماه 1394 بانک تجارت و استراداد سهام واگذارشده شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس به این بانک اعلام کرده است:«به موجب دادنامه شماره 9711000150 علاوه بر اعلام تحقق فسخ قرارداد فروش سهام شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس از تاریخ اظهارنامه اعلام فسخ از سوی بانک ( 9 دی ماه 1396 ) حکم بر محکومیت تضامنی شرکت‌های فروآلیاژ گنو ، سرمایه گذاری پیمان امیر، توسعه معادن جنوب ، نوین آلیاژ سمنان و معادن بافق به استرداد 8،429،081،429 تعداد 8 میلیارد و 429 میلیون و 81 هزار و 429 سهم مورد معامله و پرداخت مبلغ یک هزار و 500 میلیارد ریال بابت خسارت عدم ایفای تعهدات قراردادی و پرداخت سایر هزینه‌ها از جمله خسارات دادرسی و غیره صادر شده است.»
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: 45441
 
مرجع : خبرگزاری فارس