گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
در جلسه هیات دولت و به ریاست روحانی صورت گرفت،
تعیین طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - در جلسه هیات دولت به ریاست رئیس جمهور و با تصویب هیات وزیران طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان تعیین شد.
 
به گزارش ماین نیوز، اعضای هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری، ارقام کلی منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را با هدف صرفه جویی بیشتر و الحاق چند تبصره به آن، بازنگری کردند و طرح جامع ۲ منطقه ویژه اقتصادی را نیز به تصویب رساندند.

منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با مساحتی حدود ۱۰ هزارهکتار در ۳۰ کیلومتری شرق عسلویه و غرب استان هرمزگان و مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس به عنوان گزینه‌های محل استقرار صنایع انرژی بر انتخاب شد. این منطقه ویژه اقتصادی سال ۸۹ به تصویب هیات وزیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان بر اساس موافقتنامه شماره ۴۰۳۰۱۰۰۴ از جمله طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که از سال ۸۴ موافقتنامه آن بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به عنوان دستگاه اجرایی این طرح مبادله شد.

این منطقه با هدف استقرار و تولید ۴ میلیون تن فولاد، ۱۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم و ۴ میلیون تن آلومینا در سال احداث شده است.

بندر پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۴۰ میلیون تن و تاسیسات آب شیرین کن که نیاز به سرمایه گذاری بالغ بر ۴.۳۷ میلیارد دلار در بخش غیردولتی که حدودا معادل ۱۴۰۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود، در نهایت اشتغال مستقیم برای ۶۰ هزار نفر و اشتغال غیر مستقیم برای حدود ۲۷۰ هزارنفر به همراه خواهد داشت.

تا کنون در منطقه عملیات اجرایی دو واحد پتروشیمی با مجموع سرمایه گذاری ۲.۴ میلیارد دلار، یک واحد انبار مجتمع آلومینیوم جنوب و یک واحد آب شیرین کن شروع شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب: 45429
 
مرجع : ایمیدرو