گروه معادن سرب و روی
 
مجوز صادرات سرب و روی به یک شرط!
توقف محموله صادراتی در گمرک، خرج روی دست «فرآور» گذاشت
گروه معادن >سرب و روی - محموله صادراتی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران بدون دلیل منطقی چندین روز در گمرک بازرگان متوقف شد و این توقف تریلی های حامل محموله، هزینه قابل توجهی به مذکور شرکت تحمیل کرد
 
به گزارش ماین نیوز، طبق آمارهای مربوط به عملکرد تجارت خارجی کشور، ظاهرا در ۸ ماهه نخست سال جاری ارزش صادرات زنجیره "روی" با افت ۳۰ درصدی و صادرات زنجیره سرب با ریزش ۴۱ درصدی همراه بوده است. افت صادرات در شرایطی رخ داده که در نیمه نخست سال هنوز تحریم ها مانع جدی بر سر راه صادرات محسوب نمی شدند.

یوسف مرادلو دبیر و رییس هیئت مدیره انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت صادرات سرب و روی بیان کرد: امکان صادرات سرب و روی به صورت مشروط فراهم شده است. بدین ترتیب که تولیدکنندگان سرب و روی می بایست ابتدا محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند تا بتوانند بامجوز وزارت صمت ۴ برابر حجم محصولی که در بورس کالا معامله شده روانه بازارهای صادراتی کنند. با توجه به وضعیت معاملات در بورس کالا، و ناهماهنگیهای موجود بین وزارت صمت وگمرک و وقت کشیهای وزارت صمت امر صادرات روان نیست.

وی افزود: از آنجا که قیمت پایه محصولات در بورس کالا با فرمولی تعیین می شود که برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی نداردو در کل زیر قیمت تمام شده می باشد، عرضه محصولات در بورس کالا برای شرکت های تولیدی نه تنها جذاب نیست بلکه مجبور به عرضه با مبلغ زیر قیمت تمام شده هستند و از طرفی بسیاری از شرکت ها محصول خود را در بورس کالا نمی توانند عرضه کنند. از سوی دیگر، بعضی خریداران داخلی شمش سرب و روی، امکان وتمایلی به معامله در بورس کالا ندارند و نمی توان خریداران را ملزم به خرید از طریق بورس کالا کرد. بنابراین رقابت در بورس کالا تقریبا وجود ندارد وتولیدکنندگان و صادرکنندگان شمش در بلاتکلیفی مطلق به سر می برند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی اضافه کرد: اگر سیاست گذاران داخلی همکاری بیشتری با صنایع تولیدی داشته باشند و از اتخاذ تصمیمات ناگهانی خودداری کنند؛ تحریم ها تهدید جدی برای صادرات نخواهد بود. مقررات سختگیرانه داخلی علاوه بر اینکه صادرات را مختل کرده، واردات مواد معدنی مورد نیاز صنعت را هم دچار مشکل کرده است. با توجه به کمبود تقاضا در بورس کالا، بدلیل مازاد برمصرف بودن تولید امیدواریم تدبیری برای این صنعت اندیشیده شود تا صادرات شمش وواردات مواد اولیه به روال عادی بازگردد. توضیح اینکه با توجه به برنامه های چندین ساله انجمن مبنی بر تامین نیاز داخل سپس صادرات مازاد بر مصرف عرضه و تقاضای بازار داخل طبق روال همیشگی مدیریت شود. متاسفانه تا این لحظه فشارهای داخلی بیش از تحریم ها به صادرات وتولید وواردات مواد اولیه لطمه زده است. به عنوان مثال محموله صادراتی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران بدون دلیل منطقی چندین روز در گمرک بازرگان متوقف شد و این توقف تریلی های حامل محموله، هزینه قابل توجهی به مذکور شرکت تحمیل کرد. در خواست مشخص صنعتگران در فضایی که دشمن برای اقتصاد ما طراحی کرده، نگاه مهربان مسوولین و عدم دخالت شان در بازار و کمک به روانسازی صادرات شمش و واردات مواد اولیه است.

فعال صنعت سرب و روی در خاتمه در پیش بینی روند قیمت های جهانی اظهار داشت: قیمت های جهانی همواره در نوسان است و باید میانگین قیمت های سالانه را در تحلیل ها لحاظ کرد. ولی در شرایط فعلی به نظر می رسد قیمت های جهانی پس از تعطیلات سال میلادی جدید افزایش یابد چنانچه دولت با افزایش غیر منطقی قیمت مواد معدنی، صنعتگران را تحت فشار قرار ندهد سال میلادی آینده سال خوبی برای سرب وروی پیش بینی می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب: 45403
 
مرجع : بورس نیوز