گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
آلومینیوم المهدی و هرمزال مجددا پنهانی فروخته شد
برگزاری مزایده ها صوری است
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - نماینده مردم بندرعباس در مجلس، گفت:خبرها حاکی از این است که دو شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزال پیش از فسخ فروخته شده و برگزاری شتاب زده مزایده های نوبت اول،‌ دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی است.
 
به گزارش ماین نیوز، احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس ، قشم ، حاجی آباد ، بندرخمیر و ابوموسی در نامه ای به وزیر امور اقتصادی و دارائی، سازمان خصوصی سازی و دستگاه های نظارتی از علت فسخ بی سروصدای قرارداد آلومینیوم المهدی و هرمزال، برگزاری شتاب زده مزایده فروش مجدد این دو شرکت و اوضاع بحرانی صنایع آلومینیوم سازی هرمزگان انتقاد کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

باسلام و احترام

​اخیراً مطلع شدم که قرارداد واگذاری شرکت های آلومینیوم المهدی و هرمزال فسخ و مزایده مجدد برای فروش این دو کارخانه در حال برگزار شدن است .

​اینجانب به عنوان یکی از خادمین و نمایندگان ملت از خطه نیلگون خلیج فارس از وزیر محترم اقتصاد و دارائی و سازمان خصوصی سازی درخواست دارم به ابهامات و سوالات ذیل پاسخ لازم جهت تنویر افکار عمومی داده شود :

1- چرا قرارداد واگذاری این دو شرکت آلومینیوم سازی کشور با بیش از ۵۵٪ تولید شمش به صورت پنهانی و بدون اعلام رسمی فسخ و لغو شده است ؟ و چرا برگزاری شتابزده مزایده فروش مجدد در حالی در شرف انجام است که خریدار و مدیران و منصوبان خریدار تا 1397/9/21 روزانه بیــش از ده هزار تن شمش از کارخانه خارج کرده اند و هنوز هم در شرکت حضور داشته و مشغول به کار هستند ؟

در صورتی که از لحظه فسخ قرارداد باید همراه با ابلاغ رسمی تاریخ فسخ قرارداد واگذاری از همان لحظه صورت جلسه تغییر و تحول در محل کارخانه به صورت مکتوب و با جزئیات کامل و همراه با معرفی و انتصاب مدیران موقت از طرف سازمان خصوصی سازی اقدام می شده است .

همچــنین اولاً مجتمع هرمزال دیــگر یک مجموعه دارائی و امــوال نیست و در همان ســال ۱۳۹۴ دو ماه بعد از تحویل به خریدار تبدیل به شرکت آلومینیوم هرمزجنوب با مسئــولیت محدود با شماره ثبت ۲۵۰۸ و شناسه ملی 140053992590 در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر شهرستان دامغان ثبت گردیده ، در حالی که در بندرعباس باید به ثبت می رسید.

ثانیاً وام چند صد میلیون یوروئی که خریدار بعد از واگذاری از بانک صنعت و معدن گرفته با حمایت و پشتیبانی چه کسانی بوده و چگونه و کجا هزینه شده و ضمانت پرداخت این وام کلان به عهده چه سازمان و یا اشخاصی است؟

ثالثاً به خاطر عدم پایبندی خریدار به تعهداتش پرونده های زیادی در مراجع قانونی تشکیل و محکوم به پرداخت میلیاردها تومان حق و حقوق دولت شده است.

رابعاً خریدار حتی یک کیلو شمش هم در بـورس نفروخته و کلیــه شمش های آلومیــنیوم که در تـمام مدت سه سال و انــدی از کارخانه خارج کرده به صورت قطره چکانی در بازار آزاد و با احتکار به بالاترین قیمت فروخته است. ​لذا سازمان خصوصی سازی در موقع حسابرسی مبنای قیمت شمش را چگونه تعیین و محاسبه خواهد کرد ؟

2- متاسفانه خبرهایــی که در بین اکثر کارگران این دوکارخانه مطرح است،‌ حکایت از این دارد که این دو شرکت قبل از فسخ فروخته شده و برگزاری شتاب زده مزایده های نوبت اول،‌ دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی است.اگر چنین شیــوه و روند خرید و فروش در سـازمان خصوصی سازی حاکم و رواج یابد آنگاه سازمان خصوصی سازی تبدیل به یک سازمان مخوف ، کارچاق کن و دلال می شود .

۳-به خاطر اعمال سیاست های ناشیانه، بی هدفی و بی برنامه گی های خریدار که هیچ گونه درک و آشنایی صحیح از این صنعت پیچیده نداشته ،‌ بعداز گذشت بیش از سه سال از واگــذاری و تحویل این شرکت ها اوضاع تمام واحدها و بخش های این مجموعه را به نقطه ای رسانده که از لاستیک ،‌روغن و گریس لیفتراک ها ، تراکتورها و بونکرهای حمل مواد و غیره ... گرفته تا مواد اولیه مصرفی و قطعات یدکی را به صفر رسانده و ۸۰٪ تجهیزات یا از کار افتاده و تعطیل شده یا به صورت نیمه کاره فعالیت می کنند ، به ویژه اینکه اوضاع سلامتی روحی و روانی ۲۰۰۰ نفر از کارگران زحمتکش این دو مجموعه با خانواده آنان به عنوان اصلی ترین سرمایه این صنعت به مخاطره افتاده است .

۴-آثار و تبعات زیانبار عدم اهلیت و سوء مدیریت و خودکامگی خریدار فقط شامل المهدی و هرمزال نمی گردد، بلکه حداقل چندین پروژه دیگر می توان نام برد که به همین وضعیت دچار گردیده اند.

​لذا به جنابعالی تاکید می گردد اجازه ندهید قطب تولید آلومینیوم سازی کشور به سرزمین سوخته و ایجاد یک بحران بیکاری ۲۰۰۰ نفری مبدل گردد و در پایان ذکر این مهم ضروری است که از مجموع ۲۴۰ دیگ در آلومینیوم المهدی و ۲۲۸ دیگ در شرکت هرمزال هم اینک فقط ۶۵ دیگ در آلومینیوم المهدی و ۴۳ دیگ در هرمزال قادر به فعالیت هستند و هر لحظه امکان توقف هریک از واحدهای مذکور وجود دارد .​

احمد مرادی ​نماینده مردم شریف بندرعباس ،‌ قشم، حاجی آباد ، بندرخمیر و ابوموسی.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب: 45401
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت