گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
انتقال تکنولوژی به هپکو بدون هزینه ارزی
ساخت 5 بیل چرخ‌زنجیری تا پایان سال
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیرعامل شرکت هپکو با اشاره به همکاری این شرکت با شرکت لیپر در گذشته، گفت: برای این همکاری هزینه‌های ارزی بسیاری صرف شد، اما تفاهم‌نامه جدید انتقال دانش از اروپا به هپکو بدون صرف هزینه ارزی انجام شده که فرصت بزرگی را برای هپکو به دنبال خواهد داشت.
 
به گزارش ماین نیوز، غلامرضا صادقیان  توسعه بازار فروش و افزایش تنوع محصولات شرکت هپکو را از برنامه‌های اولویت‌دار شرکت دانست تا در صورت بروز مشکل در تولید یک محصول، بلافاصله محصول دیگر جایگزین شود.

وی با اشاره به تولید بیل چرخ‌زنجیری به عنوان جدیدترین تولید هپکو اظهار کرد: این بیل در قالب تفاهم‌نامه انتقال تکنولوژی و دانش از اروپا و کشور آلمان توسط شرکت هپکو مونتاژ و تولید شده که با توجه به ظرفیت آن برای اولین بار در ایران تولید این محصول انجام گرفته است.

صادقیان بیان کرد: ظرفیت این بیل 26 تن است و تاکنون بیل چرخ‌زنجیری 22 تن ساخته شده است. این بیل جدید کاربردهای بسیاری را به همراه دارد و تا پایان سال 5 بیل چرخ‌زنجیری توسط هپکو در کشور تولید خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه انتقال تکنولوژی این محصول نهایی شده است، افزود: فرایند تولید این بیل 58 درصد داخلی‌سازی خواهد شد و این امر ارزش افزوده 30 تا 40 درصدی در واردات را برای کشور به همراه دارد و در واقع 50 تا 60 درصد صرفه‌جویی ارزی را منجر می‌شود.

مدیرعامل شرکت هپکو کارایی این بیل را با ظرفیت جدید حفاری در عمق 6.5 تا 8 متر و در معدن، جاده‌سازی، لوله‌گذاری و اجرای پروژه‌های سنگین راه‌سازی دانست.

صادقیان با بیان اینکه هپکو به تولید نشسته‌ و دوران رکود آن به سر رسیده است، گفت: شرکت دیدگاه متفاوتی نسبت به تولید ماشین‌آلات معدنی دارد که در واقع تولید این نوع بیل جدید نمونه‌ای از این تغییر دیدگاه است و در برنامه‌های آتی تولید لودر با ظرفیت بالاتر و تکنولوژی جدید مدنظر است.

وی با اشاره به اینکه امروز هپکو پس از سه سال تعطیلی با تمام توان خود به تولید بازگشته است، گفت: نگاه دنیا بر این است که هر صنعتی باید پس از 30 سال باید از چرخه تولید خارج و نوسازی کامل شود و باید این نگاه نیز در ایران حاکم شود.

وی تصریح کرد: زمانی که هپکو را تحویل گرفتم شرکت هپکو(تیرماه 97) به دلیل تعطیلی چندساله تنها 30 درصد ماشین‌آلات کار می‌کرد، اما امروز با رسیدگی به وضعیت شرکت، تمام تجهیزات هپکو 100 درصد فعال است و قطعات مورد نیاز نیز تامین شده است.

صادقیان با بیان اینکه تحریم در بحث تامین قطعات و انتقال تکنولوژی نیز تاثیرگذار است، گفت: با وجود تحریم‌ها، امکان دور زدن آن وجود دارد، شرکت هپکو امروز موفق به انتقال تکنولوژی از اروپا شده است و این امر در واقع می‌تواند نمونه و مصداقی جهت افزایش توان فعالیت در دوران تحریم است.

وی افزود: تحریم‌ها را می‌توان به فرصت تبدیل کرد و این امر در هپکو به منصه ظهور رسید و بدنبال انتقال دانش اروپایی، شرکت آلمانی نیز پذیرفته است که بر روی محصولات جدید تولیدی شرکت نام و برند هپکو حک شود که امتیاز بزرگی برای این مجموعه صنعتی قلمداد می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: 45332
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا