گروه صنایع معدنی فولاد
 
ارتباط برخی از شرکت‌های اروپا با استفاده از شخص سوم است
جو بدی بر علیه فولادی‌ها وجود دارد
گروه صنایع معدنی >فولاد - رئیس هیات مدیره انجمن فولاد تاکید کرد: متاسفانه جو بدی به وجود آمده مبنی بر اینکه فولادی‌ها ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برنمی‌گرداند، در جلسه‌ای که شب گذشته با بانک مرکزی داشتیم با ارائه اسناد نشان دادیم که ارز را یا نیازهای خود را تامین کرده‌ایم یا آن را به کشور آوردیم
 
به گزارش ماین نیوز، بهرام سبحانی در نشست خبری هیات مدیره انجمن فولاد درخصوص نحوه تمدید خرید فولاد ایران از سوی اروپا گفت: به هر حال تحریم مشکلاتی را برای نقل و انتقالات بانکی به وجود آورده و نمی‌توان آن را کتمان کرد اما صادرکنندگان ایرانی با روش‌های مختلف نیاز مشتریان را تامین کرده‌اند.

وی ادامه داد: فکر نکنم الان شرکتی وجود داشته باشد که به دلیل مشکلات بانکی نتواند فولاد مورد نیاز خود را تهیه کند. برخی از شرکت‌های اروپایی به دلیل همکاری با شرکت‌های امریکایی یا داشتن سهامدار امریکایی از لیست مشتریان ایران کنار رفته‌اند اما بقیه شرکت‌ها از طریق تهاتر کالا یا استفاده از کشور و یا شخص سوم نیاز خود را تامین کرده‌اند.

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد درخصوص بازگشت ارز به نیما اظهار داشت: متاسفانه جو بدی به وجود آمده مبنی بر اینکه فولادی‌ها ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برنمی‌گرداند. در جلسه‌ای که شب گذشته با بانک مرکزی داشتیم با ارائه اسناد نشان دادیم که ارز را یا نیازهای خود را تامین کرده‌ایم یا آن را به کشور آوردیم.

سبحانی افزود: ما از ابتدای امسال هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تن صادرات داشته‌‌‌ایم که به ازای هر تن ۴۵۰ دلار و اگر محاسبه کنیم سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم پس آن رقم‌هایی که اعلام می‌شود، صحیح نیست.

وی با بیان اینکه تا پایان سال امکان تولید ۲۵ میلیون تن فولاد را داریم که ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن آن برای مصرف داخلی است، تصریح کرد: افزایش تولید واردات به شدت کاهش یافته و این قدرت را داریم که ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن افزایش مصرف را تامین کنیم.

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد با اشاره به تولیدات ۸ ماه سال جاری خاطرنشان کرد: ما در این مدت توانستیم ۱۴ میلیون و ۲۳۲ هزار تن انواع محصولات نوردی از جمله میلگرد و تیرآهن را تولید کنیم که نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ درصدی داشته است. در این میان میلگرد با ۲۲ درصد افزایش بیشترین و ورق‌‌های نورد گرم به ۹ درصد و ورق‌‌های نورد سرد با پنج درصد رشد در سال گذشته بودند.

صادرات فولاد روند نزولی پیدا کرده است

در ادامه این نشست خبری، بهادر اهرامیان نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ابراز داشت: در ماه‌های گذشته شاهد بودیم که دولت مداخلاتی را در بازار انجام داد که نیاز نبود. در بازار داخل قیمت محصولات هیچ گاه از کیلویی هفت تا هشت هزار تومان بالا نرفت در حالی که نرخ دلاری محصولات بیشتر بود اما ما نگذاشتیم هیچ مشکلی برای تامین بازار داخل به وجود آید.

وی اضافه کرد: در دوره گذشته تحریم‌‌ها ایران دومین یا سومین واردکننده فولاد در جهان بود و به طور متوسط سالیانه یازده میلیون تن فولاد به ارزش هفت تا هشت میلیارد دلار وارد کشور شد اما امروز به جایگاهی رسیده‌‌ایم که به فکر صادرات هستیم.

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد با تاکید بر اینکه امروز انتظار می‌‌رود دولت اجازه دهد صادرات با آزادی بیشتری انجام شود، بیان کرد: پس از صدور بخشنامه‌‌‌‌های متعدد و ابهاماتی که وجود داشت صادرات روند نزولی پیدا کرده است.

اهرامیان با بیان ایتنکه مشتریان اصلی صادراتی ما عراق و افغانستان هستند، یادآور شد: از محدودیت تحریم‌‌ها سوءاستفاده می‌‌کنند به طوری که در هفته‌‌های گذشته عوارض صادراتی سنگینی روی محصولات فولادی ایرانی قرار دادند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: 45324
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا