گروه صنایع معدنی فولاد
 
در گفتگو با مهندس مهدی نصر معاون برنامه ریزی توسعه شرکت عنوان شد
تسریع در اجرای پروژه پودر زغال با همت تلاشگران ذوب آهن
گروه صنایع معدنی >فولاد - با توجه به اهميت اجراي پروژه تزريق پودر ذغال (PCI) در ذوب آهن اصفهان و اثرات قابل ملاحظه اجراي اين طرح در كاهش مصرف كك و قيمت تمام شده محصولات توليدي كارخانه ، مهندس مهدی نصر معاون برنامه ريزي و توسعه شركت، در گفتگو با خبرنگار ما ،به تبیین اهداف اين پروژه پرداخت و جزییات بیشتری از آخرين وضعيت پيشرفت آن را تشریح کرد که در ادامه می خوانید.
 
به گزارش ماین نیوز، با پيشرفت تكنولوژي در فرآيند توليد فولاد به روش كوره ‌بلند كنورتور از سوخت هاي كمكي براي بهبود راندمان توليد كوره بلند استفاده مي شود، از جمله اين روشها تزريق پودر زغال (PCI) مي‌باشد. مهمترين اهداف بكارگيري اين روش عبارتند از :

كاهش 150 كيلوگرمي مصرف كك متالورژي به ازاي توليد هر تن چدن مذاب، افزايش توليد با كاستن حجم كك مصرفي و افزايش حجم مفيد كوره (حداقل 3 درصد) ، كاهش مصرف و قطع وابستگي در واردات كك متالورژي ، كاهش قيمت تمام شده ناشي از جايگزيني زغالسنگ باكك متالورژي مطابق نمودار شماره 1

در خصوص وضعيت استفاده از اين تكنولوژي نيز بيش از 40 درصد از توليد كنندگان فولاد با تكنولوژي كوره بلند كنورتور از سيستم تزريق پودر زغال استفاده مي نمايند از جمله در كشور چين، آلمان،‌ايتاليا، انگلستان، روسيه،ِ‌كره جنوبي و ژاپن.

در ذوب آهن اصفهان نيز عليرغم مطالعات اوليه اين طرح كه سابقه آن به بيش از دو دهه قبل برمي‌گردد،‌ انجام مطالعات تكميلي و اجراي اين پروژه از سال 1395 بطور جدي مدنظر قرار گرفت. بر اين پايه قرارداد پروژه با شركت ساينواستيل چين در آذر ماه 1395 منعقد و عمليات اجرايي طرح از اسفند همان سال آغاز گرديد.

يكي از ويژگي هاي بارز و منحصر به فرد اين طرح استفاده حداكثري از توان ساخت داخل و نيروهاي متخصص كارخانه در مراحل طراحي و اجرا مي باشد.

فاز طراحي و مهندسي پروژه با تاييد و ارسال قريب 2300 شيت نقشه (بدون نقشه هاي مونتاژ) به اتمام رسيده است . عمليات ساختماني پروژه نيز با حجم بالغ بر 550 شيت نقشه اجرايي تا 97 درصد به اتمام رسيده كه احجام انجام شده به شرح جدول شماره 1 است :

جدول شماره 1- احجام انجام شده عمليات ساختماني
بارگيري تجهيزات از تاريخ 24/5/96 از بندر شانگهاي چين شروع شد و آخرين محموله نيز در 10/3/97 وارد بندرعباس گرديد. تاكنون تمام تجهيزات به ميزان 6991 تن به گمرك اختصاصي شركت حمل و با پيگيري‌هاي انجام شده آخرين محموله آن با وزن 570 تن در حال ترخيص است.

فاز نصب اسكلت فلزي و تجهيزات نيز تاكنون به ميزان 3058 تن به شرح جدول شماره 2، انجام شده است كه از مهمترين آنها مي‌توان به نصب مجموعه آسياب با حجم 310 تن و ساخت 4 عدد بونكر ذخيره زغال خام و پودر زغال با حجم 350 تن و نصب 70 درصد آن تاكنون اشاره نمود.


در مجموع پيشرفت كلي پروژه تاكنون بالغ بر 73 درصد مي باشد.
بر پايه سياستهاي ابلاغي مديريت عالي شركت در تسريع اجرا و راه اندازي پروژه به موازات اجراي عمليات توسط نيروهاي داخلي شركت، نسبت به انتخاب پيمانكار جهت نصب تجهيزات در نواحي تغذيه ذغال، مسير لوله انتقال دود و پودر زغال، برق و اتوماسيون، عمليات پايپينگ و عمليات عايق اقدام گرديد، كه بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده پيش بيني مي شود طرح تا پايان دي ماه راه اندازي شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۶
کد مطلب: 45316