گروه صنایع معدنی فولاد
 
مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در پنجاه و یکمین سالگرد تاسیس این مجتمع تاکید کردند
۵۰ درصد تولیدات ذوب آهن صنعتی شد
افزایش دو برابری سرمایه شرکت ذوب آهن در هفته گذشته
گروه صنایع معدنی >فولاد - منصور یزدی زاده گفت:سرمایه ذوب آهن از 3 میلیارد و 300 میلیون تومان به 6 میلیارد و 150 میلیون تومان افزایش یافت که این مسئله باعث شد از شمول ماده 141 خارج شود و بتواند براحتی از تسهیلات برخوردار شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه ذوب آهن یک شرکت بورسی است و طبق مقررات در انتشار اطلاعات ملاحظات لازم را دارد، گفت:این شرکت در پنجاه و یکسال گذشته ضمن نقشی که در تولید و توسعه فولاد داشته در شکل گیری صنایع پایین دستی نقش بنیادی داشته است، گرچه این شرکت خصوصی سازی شده ولی نگاهی ملی به این مجموعه وجود دارد.

منصور یزدی زاده با بیان اینکه در پنج شنبه گذشته مجمع عمومی این شرکت برگزار شده است، افزود: سرمایه این شرکت از 3 میلیارد و 300 میلیون تومان به 6 میلیارد و 150 میلیون تومان افزایش یافت که این مسئله باعث شد از شمول ماده 141 خارج شود و بتواند براحتی از تسهیلات برخوردار شود.

او با تاکید بر اینکه ظرفیت تولید اسمی چدن این شرکت 3 میلیون و 600 هزار تن چدن است، تصریح کرد: در حال حاضر امکان تولید 4 میلیون تن چدن در کشور وجود دارد و ظرفیت تولید فولاد این شرکت تا 3 میلیون و 200 هزار تن هست، اما به دلیل کمبود مواد اولیه آهن دار این شرکت تاکنون بیش از 2 میلیون و 700 هزار تن فولاد بیشتر تولید نکرده است و گاهی این موضوع برای سهامداران نیز جای سوال است، اما واقعیت این است که واگذاری های غیرکارشناسی معادن سنگ آهن کشور باعث شده که تامین نیاز داخلی مغفول بماند، زیرا برخی از این معادن به جای توسعه افقی توسعه عمودی پیدا کرده اند و حتی برخی از آنها به تولید نورد نیز رسیده اند.

یزدی زاده با اشاره به اینکه 700 هزار تن ظرفیت خالی برای تولید چدن داریم، اظهار کرد: امروز 80 تا 90 درصد مشکل ذوب آهن همان کمبود مواد اولیه است و همین مسئله باعث شده با 55 درصد ظرفیت تولید می کند. به عبارت دیگر در مقاطعی از زمان در کشور 25 میلیون تن ذوب آهن صادر شده و این افتخار محسوب می شد در شرایطی که ذوب آهن اصفهان با مشکل تامین مواد اولیه مواجه بوده است.نشست خبری مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به اینکه در حال حاضر برای هشتمین بار صادر کننده نمونه شده است، تصریح کرد: بجز ذوب آهن همه فولادسازی های کشور با روش احیا تولید می کنند که از گندله استفاده می کنند در حالی که ذوب آهن با روش کوره بلند و از سنگ آهن 60 درصد مستقیم استفاده می کند.

یزدی زاده با بیان اینکه در حال حاضر ذوب آهن 50 درصد تولیدات خود را به سمت محصولات صنعتی سوق داده است، گفت : پیش از این زیربنای کارخانه برای تولیدات ساختمانی بنا نهاده شده بود اما امروز با تولید محصولات ریلی و تیرآهن اچ به تولیدات صنعتی روی آورده است . امروز علاوه بر یو33، ریل یو آی 3060 برای ریل های کوهستانی و یو آی 3054 برای ریل مترو تولید می شود و تعهد داده ایم که تمام نیاز داخلی کشور تامین کنیم

به گزارش خبرگزاری موج، یکی از موضوعات اساسی در تولید فولاد کیفی بخصوص فولاد ریل داشتن مقادیر کم گازهای هیدروژن و اکسیژن در فولاد ریل است . مقادیر بالای هیدروژن و اکسیژن می تواند تأثیر مخربی بر خصوصیات فولاد مانند (ترک خوردگی هیدروژنی و کثیفی ذوب) داشته باشد.

در حال حاضر فولادهایی که در بخش فولادسازی ذوب آهن اصفهان تولید می شود مقادیر هیدروژن و اکسیژن بالایی دارند و جهت کاهش این گازها بخصوص هیدروژن ، نیاز به عملیات ذوب در خلاء می باشد تا امکان کاهش گاز و همچنین حذف و اصلاح آخال های غیر فلزی در ذوب بوجود آید در این راستا مدیریت فولادسازی پروژه گاززدایی را با هماهنگی معاونت بهره برداری ، امورفنی و بهره برداری و امور قراردادها و با همکاری شرکت تام ایران خودرو و شرکت Inteco کشور اتریش آغاز کرد و نسبت به طراحی ، ساخت و نصب پروژه VD اقدام نموده و بهره برداری از این پروژه با موفقیت در یکم آذرماه انجام گردید به طریقی که هیدروژن اولیه مذاب از حدود PPM 8/4 به مقدار PPM 1/1 کاهش یافت و بدین طریق امکان تولید فولاد کیفی بخصوص فولاد ریل در بخش فولادسازی هموار شد.

شایان ذکر است تاکنون حدود 11 ذوب فولاد ریل با مارک R260 با هیدروژن پایین تر از PPM 2 تولید و در ایستگاه 3 با مقطع 320×250 به صورت تمام زیر سطح به روش اسلاید گیت با موفقیت ریخته گری گردیده است که از این میزان 1000 تن شمش ریل ، آماده جهت تولید ریل R260 در نورد 650 می باشد .

گفتنی است حدود 90 درصد تجهیزات این پروژه در داخل کشور ساخته شده است و مابقی قطعات استاندارد الکترونیکی و مکانیکی از بیرون تهیه شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 45221
 
مرجع : خبرگزاری موج