گروه معادن
 
چادرملو متعهد به ضوابط زیست محیطی
معادن نقطه قابل اتکا در توسعه
گروه معادن - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: شرکت چادرملو بارها اعلام کرده که خود را متعهد و تابع قانون و ضوابط زیست محیطی می‌داند و هرگز بر خلاف اصول و مقررات اقدامی انجام نخواهد.
 
به گزارش ماین نیوز، در پی انتشار برخی اظهارنظرهای غیر فنی و کارشناسی در مورد دلایل صدور مجوز مطالعات اکتشافی در محدوده معدن سنگ آهن D۱۹ در استان یزد، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از دو شرکت مجاز در بهره‌برداری از این محدوده معدنی به تشریح شرایط این معدن و معادن سنگ آهن کشور و منطقه پرداخت.

محمود نوریان گفت: عده‌ای نا آشنا به امور کلان نظام و جامعه با سوء استفاده از ابزارهای رسانه ای و وسایل ارتباط جمعی، همواره در برابر ساختارهای توسعه در زمینه های مختلف از جمله صنعت، با هدف دستیابی به منافع فردی و گروهی، نقدها و نظرهای سطحی و غیر تخصصی منتشر می کنند که ضرورتی به پاسخگویی نیست اما به منظور تنویر افکار عمومی اعلام می‌کنم که این جوسازی‌ها که هدفی جز رسیدن به اهداف شخصی و منافع فردی در آن دیده نمی شود، در برابر سیاست‌های کلان نظام و تصمیمات حاکمان جامعه اسلامی جایگاهی ندارد.

وی افزود: در تبیین سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که بر محور «اقتصاد مقاومتی» با در نظر گرفتن واقعیت‌های موجود در صحنه داخلی و خارجی تنظیم شده است، بر حمایت از شرکت‌های غیردولتی برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشاف (نه مالکیت)، بهره‌برداری و توسعه در چارچوب سیاست‌های کلی اصل ۴۴، بهبود مستمر فضای کسب و کار و بهره‌گیری مناسب از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی با ایفای نقش ملی و فراملی آنها تاکید شده است.

فرآیند دریافت مجوز D۱۹ کاملا قانونی است

نوریان عنوان کرد: در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تحقق یکی از بندهای حائز اهمت برنامه توسعه کشور، یعنی تلاش در راستای افزایش نرخ رشد ارزش افزوده بخش‌های صنعت، معدن و صنایع معدنی و اولویت دادن به تأمین مواد مورد نیاز صنایع داخلی کشور با تأکید بر تکمیل ظرفیت زنجیره ارزش افزوده مواد معدنی و اجرای بند ۳ سیاست‌های کلی معدن، در فرآیندی کاملاً قانونی و منطبق با شرایط خاص معادن سنگ آهن استان یزد که ذخایر آن در حال اتمام است، مجوز بهره‌برداری از معدن D۱۹ را به شرکت معدنی و اکتشافی دشت یوز دره انجیر که سهام آن به طور مشترک و مساوی متعلق به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت سنگ آهن مرکزی است واگذار کرد و بهره برداری از آن را مشروط به اخذ مجوز از سایر دستگاه‌های تصریح شده در قانون، از جمله سازمان محیط زیست دانست.

وی ادامه داد: فراموش نکنیم در شرایط فعلی ورود و سرمایه گذاری در بخش معدن مستلزم توان، تجربه و تخصص است و تصمیم گیرندگان دستگاه‌های اجرایی کشور با علم بر این موضوع و در نظر گرفتن اولویت‌های شرکت‌های فعال معدنی در منطقه، این واگذاری را انجام داده‌اند.

موج هجمه‌ها و اعتراض‌ها تنها به چادرملو جای سئوال دارد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تصریح کرد: این نکته که هر دو شرکت چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران به یک میزان در شرکت دشت یوز دره انجیر سهیم و هر دو به یک میزان متعهد به پای‌بندی به ضوابط و قوانین هستند، اما تنها چادرملو آماج هجمه‌ها و اعتراض‌ها قرار می‌گیرد و باید پاسخگوی دغدغه‌ها باشد، جای سوال دارد.

نوریان در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر فعالیت‌های اکتشافی این معدن در چه مرحله ای است؟ افزود: مسیر بسیار طولانی برای اخذ مجوز اولیه محیط زیست طی شده، دلیل آن هم قرار گرفتن بخشی از آنومالی D۱۹ در منطقه حفاظت شده دره انجیر است که سر انجام با بررسی‌های متعدد و متوالی کارشناسان محیط زیست و یقین به پای‌بندی ما در حفظ اکوسیستم منطقه، مجوز مطالعات اکتشافی تفصیلی برای دو شرکت چادرملو و سنگ آهن مرکزی صادر شد و در حال حاضر تنها کار مطالعات اکتشافی انجام می شود تا پس از تهیه طرح توجیهی پروانه بهره برداری صادر شود.

توسعه و محیط زیست نباید فدای یکدیگر شوند

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی اظهارنظر در مورد اینکه فعالان محیط زیست مخالف هر گونه فعالیت معدنی هستند و معتقدند معادن، مخرب محیط زیست هستند، خاطرنشان کرد: تصور نمی‌کنم دوستان محیط زیست با فعالیت‌های اقتصادی در زمینه های مختلف از جمله معادن مخالف باشند ولی دغدغه‌هایی دارند که کاملاً طبیعی است و غیر از این نمی‌توان انتظار داشت اما باید توجه کرد همانگونه که در تمام دنیا فعالان معدنی و صنعتی، هم فعالیت های خود را انجام و توسعه می دهند و هم اصول زیست محیطی را رعایت می کنند و این امری کاملاً متداول است، ما نیز باید به این بلوغ فکری برسیم که هیچ‌یک را نباید فدای دیگری کرد و اینکه به بهانه حفظ محیط زیست در مقابل بهره‌برداری اصولی از منابع معدنی که یکی از عوامل توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال محسوب می شود ایستادگی کنیم، توقعی غیرمنطقی است.

نوریان ادامه داد: بدیهی است توسعه اقتصادی و صنعتی شدن، دارای برخی تبعات اجتماعی و زیست محیطی است که ساماندهی این مهم برعهده مدیران، تصیم گیرندگان و فعالان این حوزه است که با درک لازم از شرایط و آثار مثبت و منفی صنعتی شدن و تطبیق ایده آل‌های مطلوب با واقعیت‌های موجود، تعادل و توازنی برقرار نمایند تا ضمن حفظ ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی، بتوانیم از ابزارهای توسعه به بهترین نحو بهره‌برداری کنیم.

وی تصریح کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز همانطور که بارها اعلام شده، خود را متعهد و تابع قانون و ضوابط زیست محیطی می داند و هرگز بر خلاف اصول و مقررات اقدامی انجام نخواهد داد و هر اقدامی که تاکنون انجام شده در چارچوب قوانین بوده است.

اشتغالزایی چادرملو برای ۸ هزار نفر به طور مستقیم

مدیرعامل چادرملو در مورد دستاوردهای این شرکت در راستای توسعه استان یزد نیز بیان کرد: مهمترین پیامد فعالیت چادرملو، اشتغال مستقیم حدود ۸ هزار و غیر مستقیم بالغ بر ۳۵ هزار نفر است که بیش از ۹۰ درصد از افراد بومی استان هستند علاوه بر این چادرملو اقدامات بسیاری در راستای توسعه زیر ساخت‌های منطقه انجام داده که می‌توان به ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق در اردکان اشاره کرده که از سال ۶۵ به شبکه سراسری پیوسته است.

وی افزود: همچنین طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال فاضلاب شهر اردکان به عنوان یکی از طرح‌های زیربنایی و مهم در قراردادی با شرکت آب و فاضلاب و سرمایه گذاری شرکت چادرملو اجرا و به بهره برداری رسیده است که بخشی از پساب تصفیه شده در مجتمع صنعتی چادرملو به مصرف می رسد.

نوریان خاطرنشان کرد: از طرفی چادرملو با درک صحیح از کمبود آب در منطقه و پیش‌بینی بحران‌های آینده، با مشارکت شرکت‌های گل‌گهر و صنایع مس ایران در اقدامی ملی، سرمایه گذاری در طرح انتقال آب خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور و استان یزد را بر عهده گرفت که در سه فاز به مرحله اجرا در می آید.

سرمایه‌گذاری قابل توجه چادرملو در انتقال آب از خلیج‌فارس به یزد

وی عنوان کرد: در حال حاضر، تاسیسات آب‌شیرین‌کن در بندرعباس با ظرفیت نهایی ۵۰۰ میلیون متر مکعب در سال در حال احداث است و فاز اول این طرح طبق برنامه در پایان سال ۹۸ به پایان می رسد.

نوریان یادآور شد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکنون بالغ بر ۶۱ هزار و ۵۶۵ میلیارد ریال به صورت مستقیم و غیرمستقیم در استان یزد و طرح انتقال آب خلیج فارس به استان، سرمایه گذاری کرده که خود عامل بسیار موثری در رشد و توسعه شاخص‌های اقتصادی منطقه بوده است بنابراین برای حفظ و تداوم این سرمایه گذاری‌ها و خدمات متعدد در تعمیم زیرساخت‌های توسعه، دسترسی به منابع موجود معدنی برای هر دو شرکت چادرملو و سنگ آهن مرکزی، ضروری و اجتناب ناپذیر است.

شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در حال حاضر از ذخیره سنگ آهن چادرملو برای تولیدات خود استفاده می‌کند که ذخائر این معدن در حال اتمام است بر این اساس به منظور ادامه فعالیت‌های اقتصادی این معدن و حفظ اشتغال موجود همچنین توسعه استان، مجوز بهره‌برداری از آنومالی D۱۹ صادر شده که صدور این مجوز در میان دوستداران محیط زیست و البته عده‌ای دیگر در سطح استان حرف و حدیث‌هایی به دنبال داشته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب: 45110
 
مرجع : خبرگزاری مهر