گروه صنایع معدنی فولاد
 
بی‌اعتنایی فولاد مبارکه به دلار آمریکا
ذوب تنگناهای تحریم در کوره‌های سرخ فولاد
گروه صنایع معدنی >فولاد - عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن گفت: فولاد مبارکه اصفهان کالاهای خود را با ارز آمریکایی مبادله نمی کند وخریداران خارجی محصولات این شرکت نیز با آمریکا ارتباط مستقیمی ندارند به همین دلیل امیدواریم که این شرکت بتواند مسیر کنونی فعالیت خود را ادامه داده و از بحران تحریم ها عبور کند.
 
به گزارش ماین نیوز، غدیر قیافه رییس انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن به بورس نیوز گفت: اعمال دوره اول تحریم های آمریکا بر ایران تغییری در این صنعت ایجاد نکرد و حتی شاهد رشد میزان صادرات محصولات شرکت فولاد مبارکه بودیم.

وی با بیان اینکه ایران و آمریکا ارتباط مالی و کالایی با یکدیگر ندارند، افزود: اما اعمال تحریم بر شرکت فولاد مبارکه یک تاثیر روانی کوتاه مدت در بازار محصولات این شرکت ایجاد می کند.

قیافه با اشاره به اینکه این فولاد مبارکه کالاهای خود را با ارز آمریکایی مبادله نمی کند، گفت: خریداران خارجی محصولات این شرکت نیز با آمریکا ارتباط مستقیمی ندارند به همین دلیل امیدواریم که این شرکت بتواند مسیر کنونی فعالیت خود را ادامه داده و از بحران تحریم ها عبور کند.

وی ادامه داد: البته باید بپذیریم که تحریم ها تنگناهایی را برای کارخانجات فولادی یا سایر صادرکنندگان ایرانی فراهم می کند.

قیافه با بیان اینکه شرکت فولاد مبارکه مجموعه ای کاملا حرفه ای است، افزود: مدیران این شرکت راه های دور زدن تحریم های آمریکا را طراحی کرده اند اما الزامی برای بیان طرح ها در شرایط فعلی وجود ندارد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن با تاکید براینکه تحریم ها یک تاثیر مقطعی در سهام این شرکت و قیمت کالاها خواهند داشت، تصریح کرد: بخش عمده ای از مواد اولیه تولید فولاد شرکت فولاد مبارکه از داخل تامین می شود.

وی با بیان اینکه موادی مانندکنسانتره، آهن اسفنجی، گنداله سنگ آهن، کاتالیست در داخل کشور تولید می شوند، افزود: در داخل کشور شرکت های خوبی در زمینه تامین مواداولیه و تجهیزات مورد نیاز برای تولید فولاد فعالیت می کنند اما فروآلیاژها و الکترودهای گرافیتی از دیگر کشورها وارد می شوند .

وی با تاکید براینکه مدیران شرکت فولاد مبارکه تدابیری برای دور زدن تحریم های آمریکا اندیشیده اند، ادامه داد: ذخیره مواد اولیه، تجهیزات و قطعات برای یه مدت طولانی انجام شده بنابراین این شرکت از لحاظ تامین مواد اولیه در دوران تحریم با مشکلی مواجه نخواهد شد.

قیافه در پاسخ به این سوال که آیا پس از اعمال تحریم ها قیمت محصولات این شرکت افزایش می یابد، گفت: بازار داخلی کشور از یک شرایط خاصی تبعیت می کند و اگر مکانیسم بازار در همه سطوح اجرا شود عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت کالا خواهد بود اما اگرعرضه متناسب با تقاضای بازار داخل نباشد قیمت ها فزایش می یابند.

وی افزود: باتوجه به روندی که این شرکت در چند ساله اخیر طی کرده احتمالا قیمت محصولات آن پس از اعمال تحریم ها در یک شیب ملایمی کنترل خواهند شد.

عضو کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه نمی توانیم منکر تاثیر تحریم ها شویم، گفت: اعمال تحریم ها موجب کاهش مقطعی صادرات در یک مدت کوتاه خواهد شد اما مطمئنا مدیریت این شرکت راه های موثری را برای عبور از این شرایط در نظر گرفته اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نهادهای مختلف از جمله وزارت خزانه داری آمریکا اخبارها و تحلیل های داخلش کشور را رصد می کنند فعلا نباید در این زمینه اطلاع رسانی انجام شود زیرا آن ها راه های دورزدن تحریم توسط ایران را شناسایی و سدی در مقابل آن ایجاد می کنند.

قیافه در پاسخ به این سوال که آیا این تحریم ها موجب از دست دادن جایگاه فعلی فولاد مبارکه در بازار داخل می شود، گفت: در داخل کشور شرکتی وجود ندارد که تنوع تولیدات، کیفیت و تعداد تولید آن به اندازه فولاد مبارکه باشد بنابراین به دست آوردن جایگاه این شرکت توسط رقبا امکان پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده فولاد کشوراست، افزود: این شرکت جایگاه مطلوبی در تولید فولاد کشور دارد و فولادهای رنگی و آلیاژی را تولید می کند بنابراین شرکتی وجود ندارد که بتواند از لحاظ میزان تولید و تنوع محصولات با فولاد مبارکه به رقابت بپردازد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب: 45055
 
مرجع : بورس نیوز