گروه معادن مس
 
مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه مطرح کرد:
جزئیات طرح استفاده از اسید تولیدی مجتمع مس سرچشمه برای باغات پسته
گروه معادن >مس - مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه جزئیات طرح استفاده از اسید تولیدی مجتمع مس سرچشمه برای باغات پسته و مزارع کشاورزی را تشریح کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، دکتر حسن صحرایی پاریزی اظهار کرد: مجموعه اسیدی که در مجتمع مس سرچشمه با راه‌اندازی کارخانه‌ها تولید می‌شود حدود یک میلیون تن در سال است که بخشی از آن به مصرف خود کارخانه می‌رسد، در بخش هیپ لیچینگ، اسید مصرف می‌کنیم که در نهایت برای استحصال مس به کارخانه لیچینگ هدایت می‌شود.

وی افزود: برای اسیدی که اضافه بر این تولید می‌شود راهکارهای مختلفی داریم که شرکت مس در حال بررسی احداث یک کارخانه کود شیمایی است که برای آن پروژه‌ای تعریف شده تا این اسید در آن کارخانه مصرف و کودهای شیمیایی تولید شود که قابلیت مصرف زیادی در کشور دارد.

وی ادامه داد: بحث دیگری که وجود دارد این که این اسید می‌تواند در باغات کشاورزی به طور مستقیم به کار رود چراکه خاک‌های کشور ما بخصوص جنوب، خاک‌های قلیایی است و در محیط قلیایی عناصر مورد نیاز گیاه که باعث باردهی و تولید محصول بیشتر و رشد گیاه می‌شوند قابلیت جذب ندارند.

صحرایی توضیح داد: اگر بتوانیم محیط باغات را مقداری اسیدی کنیم گیاه می‌تواند عناصر ریزمغذی که آزاد میشوند را جذب کند ضمن اینکه هم رشد گیاه و هم تولید محصول بیشتر شده و در مجموع شرایط گیاه و باغات منطقه را می‌تواند تغییر دهد.

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه خبر داد: با همکاری مرکز تحقیقات پسته ایران پروژه‌ای را تعریف کردیم که این موضوع را بررسی کرده و این اسید را به عنوان پایلوت در چند منطقه به مدت دو سال مورد استفاده قرار دهند.

صحرایی افزود: ظرف این دو سال میزان پسته دهی درختان و رشد آنها را بررسی می‌شود و اگر این پروژه به نتیجه برسد، بخش قابل توجه اسید تولیدی مس سرچشمه مورد استفاده باغات پسته و سایر باغات خواهد بود.

وی بیان کرد: در این تحقیق نحوه تزریق اسید به خاک بررسی شده تا کمترین خطر را برای انسان به همراه داشته باشد و قطعاً باید برای آن یک دستورالعمل و روش امن و آسان در نظر گرفته شود تا بتوان از این اسید استفاده کرد.

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه با بیان اینکه می‌توانیم بخشی از اسید تولیدی مس سرچشمه را صادر کنیم، یادآور شد: در حال حاضر زیرساخت‌های این کار در بندرعباس در حال فراهم شدن است تا اگر اسیدی مازاد بر نیاز بود از این بندر صادر گردد چرا که بازار اسید در جهان در حال رشد است و میزان مصرف آن بیشتر شده و این اقدام مقرون به صرفه است.

صحرایی در پاسخ به این سوال که با راه‌اندازی کارخانه اسید، آلودگی مجتمع مس سرچشمه کاملاً مهار می‌شود، تصریح کرد: بله قطعا آلودگی مجتمع مس سرچشمه کاملاً مهار می‌شود و صنعت مس تبدیل به صنعت سبز خواهد شد.

انجام 90 پروژه تحقیقاتی با همکاری دانشگاه‌ها در مجتمع مس سرچشمه

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در بخش دیگری از سخنان خود به ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: مجتمع مس سرچشمه مجتمع صنعتی و تولیدی است که باید طبق اصول قانون تجارت فعالیت کند و وظیفه مشخصی دارد اما تا حد توان سعی کرده‌ایم از پروژههای دانشجویی حمایت کنیم و اگر دانشجویی پروژهای در زمینه تولید مس از معدن تا انتهای خط داشته باشد به ما ارائه دهد و اگر در راستای رفع مشکل این صنعت بوده و نیازی از مس را برطرف کند از آن حمایت میکنیم.

وی با تأکید بر اینکه پروژههای شرکت را با همکاری دانشگاه‌ها انجام میدهیم، تصریح کرد: این کار یا از طریق پروژههای دانشجویی و پایاننامههای ارشد و دکترا بوده یا در قالب قرارداد با دانشگاه‌ها و یا در قالب استفاده از مشاوره‌ های دانشگاه‌ها است.

مدیر تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه عنوان کرد: در حال حاضر 90 پروژه تحقیقاتی در دست انجام داریم که در همه آنها به نحوی دانشگاه‌ها دخیل بوده و نقش دارند، این دانشگاه‌ها از نقاط مختلف کشور هستند اما عمده آنها دانشگاه‌های استان به‌ویژه دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان و علوم پزشکی رفسنجان هستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 45028
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا