گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
نیازهای صنعت نسوز
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - نسوز جزو صنایعی به شمار می‌رود که در سال‌های گذشته توانسته است ظرفیت‌های زیادی در کشور به ‌وجود آورد اما موضوعی که همواره در این صنعت مورد غفلت قرار دارد، توجه به تحقیق و توسعه است.
 
به گزارش ماین نیوز، حدود ۷۰ تا ۸۰درصد مواد اولیه شرکت‌های تولیدی در صنعت دیرگداز از خارج تامین می‌شود و کمتر تحقیق و توسعه‌ای در این بخش انجام شده است. بنا بر این، مهندسان و کارشناسان این صنعت باید به تحقیق و پژوهش بیش از پیش توجه کنند و این صنعت را با علم و دانش پیش ببرند. این در حالی است که بیشتر کارها به طور تجربی انجام می‌شود، البته منظور این سخن آن نیست که همه متصدیان این صنعت مدرک عالی و سطوح دانشگاهی داشته باشند، بلکه منظور این است که باید متصدیان این صنعت نحوه کار را با روند علمی پیش برده و آن را به دانش روز پیوند بزنند.

بحث دیگر در صنعت دیرگدازها همواره این مسئله است که شرکت‌های تولیدی در این صنعت کمتر با یکدیگر تعامل سازنده دارند و همفکری و کار گروهی را به‌هیچ عنوان تجربه نکرده‌اند. بسیاری از آنها محافظه‌کار عمل کرده و به طور جزیره‌ای عمل می‌کنند و در حقیقت به نحوی نگرانند که مبادا این حرفه و صنعت از دست‌شان ربوده شود. این رقابت تنگ‌نظرانه، مانع هم‌اندیشی و تعامل آنها با یکدیگر می‌شود.

مورد دیگر در صنعت دیرگداز این است که بیشتر این صنایع بنا به تعریف صنایع، جزو صنایع کوچک به‌شمار می‌روند، از این‌رو چندان مورد توجه و حمایت دولتمردان قرار نگرفته‌اند. هر چند این شرکت‌ها ممکن است با تعداد کارکنان کمتر از ۵۰ نفر یا تولید کمتر، چرخ تولیدشان را بچرخانند اما می‌توانند ارزش‌افزوده بالایی ایجاد کنند، بنابراین نگاه حمایتی دولت و ارائه تسهیلات در این زمینه می‌تواند به این صنعت کمک قابل توجهی کند.

موضوعی که در نهایت در صنعت دیرگداز به نحوی مغفول مانده، آموزش کارکنان و اعتقاد به این مقوله است چراکه بیشتر مدیران، آموزش را به چشم هزینه می‌نگرند، در حالی که آموزش در ابتدای امر هر چند با هزینه‌هایی همراه است، اما در روند کار سبب ارتقای واحدهای تولیدی در نگاه بلندمدت می‌شود. کسانی که در این صنعت مشغول به کار هستند به غلط آموزش را به عنوان هزینه در نظر می‌گیرند نه سرمایه‌گذاری.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 44993
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت