گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
در همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی اعلام شد:
مهم‌ترین چالش‌های فلزات غیرآهنی
آمارهایی از تولید مس، سرب و روی و آلومینیوم
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - مهم‌ترین چالش‌های فلزات غیرآهنی و چند آمار از تولید مس، سرب و روی و آلومینیوم و طلا اعلام شد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد ابکاء مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک در اولین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته گفت : در زمینه ذخایر طلا ۲۹۴ تن، بوکسیت ۳۵ میلیون تن، مس ۲۲ میلیون تن و در سرب و روی ۱۴ میلیون تن ذخایر داریم. همچنین سهم ما از ذخایر بین‌المللی شامل مس ۳.۱ درصد (رتبه هشتم)، سرب و روی ۴.۴ درصد (رتبه دوازدهم) و در بخش بوکسیت ۰.۱ درصد و طلا ۰.۶ درصد است .

وی ادامه داد: در بخش ارزش تولید، سهم معادن مختلف ، سنگ آهن ۴۱.۱ درصد، مس ۲۳ درصد، سرب و روی ۲.۴ درصد، طلا ۰.۵ درصد و بوکسیت ۰.۵ درصد سهم را به خود اختصاص داده‌اند و در بخش اشتغال سنگ آهن ۲۲.۹ درصد، مس ۱۱.۶ درصد، سرب و روی ۲.۴ درصد، طلا ۰.۷ درصد و بوکسیت ۰.۶ درصد سهم را در اختیار دارند .

این مقام مسئول در مورد حجم معادن غیر آهنی دنیا هم گفت: حجم سنگ بوکسیت به ۳۰ میلیارد تن و مس ۷۹۰ میلیون تن ، روی ۲۳۰ میلیون تن ، سرب ۸۸ میلیون تن و طلا ۵۰ هزار تن است . همچنین حجم تولید جهانی در سال ۲۰۱۷، ۵۸ میلیون تن آلومینیوم ، ۲۳ میلیون تن مس ، سرب ۱۱ میلیون تن و روی ۱۳ میلیون تن است .

ابکاء افزود : ظرفیت تولید آلومینیوم ۴۲۹ هزار تن است و تولید ۳۳۷ هزار تن انجام می شود در سرب ظرفیت ۲۹۶ هزار تن و تولید ۱۲۷ هزار تن ، در روی ظرفیت ۳۲۹ هزار تن و تولید ۱۹۷ هزار تن است. باید بر اساس برنامه ۱۴۰۴ در تولید مس به ۴۵۰ هزار تن و در تولید طلا به ۱۲ تن و در تولید آلومینیوم به ۱۵۰۰هزار تن دست پیدا کنیم. این در حالی است که برای سرب و روی چشم‌اندازی برای ۱۴۰۴ تعریف نشده است.

وی در مورد صادرات و واردات فلزات غیر آهنی هم اعلام کرد: حجم صادرات ایران در سال میلادی گذشته ، ۱۷۶ هزار تن آلومینیوم ، مس ۱۳۶ هزار تن ، سرب ۱۱۴ هزار تن و روی ۱۴۵ هزار تن بود و در واردات شاهد ورود ۱۱۵ هزار تن آلومینیوم ، ۱۳ هزار تن سرب و ۵ هزار تن مس بودیم .

ابکاء مهم‌ترین چالش‌های فلزات غیرآهنی را برشمرد و گفت: نبود استراتژی مشخص در هر شاخه ، ساختار ناهمگن در بخش دولتی و خصوصی و ضعف حضور بخش خصوصی، عدم دسترسی به اطلاعات صحیح به‌ویژه در واحدهای بخش خصوصی، نبود اطلاعات شفاف در دسترس ، ﺑﺎزدﻫﯽ نامطلوب ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﻘﯿﺎس، به روز نبودن ﺑﺮﺧﯽ ﻓناوری‌های موجود، تراکم نیروی انسانی و بهره‌وری پایین، کمبود منابع مالی برای توسعه و نوسازی‌ ، مشکلات زیر ساخت‌ها از جمله آب، برق، حمل و نقل از چالش‌های توسعه فلزات غیرآهنی هستند.

به گفته وی لازم است مطالعه و کارهای میدانی در بخش‌های ذخایر و نتایج اکتشافات، بازارهای داخلی و بین‌المللی، انتخاب بازارهای هدف صادراتی، بررسی زیرساخت‌ها، فناوری‌های نو، شیوه‌های تامین منابع مالی و جذب سرمایه و تولید محصول با ارزش افزوده بالاتر به‌ویژه در صنعت مس مطالعه و کارهای میدانی انجام شود .
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵
کد مطلب: 44926
 
مرجع : بورس پرس