گروه معادن مس
 
امضای مخفیانه قرارداد استخراج معادن طلا و مس با شرکت‌های آمریکایی توسط دولت افغانستان
گروه معادن >مس - دیدبان شفافیت افغانستان اعلام کرد که قرارداد استخراج معادن مس و طلای افغانستان قرار است با آمریکا به صورت مخفیانه در جریان بازدید مقامات افغان از واشنگتن به امضا برسد.
 
به گزارش ماین نیوز، «سید اکرام افضلی» رئیس دیدبان شفافیت افغانستان در نشست خبری در کابل اعلام کرد که دولت افغانستان می‌خواهد معادن این کشور را به صورت غیرقانونی در اختیار آمریکا قرار دهد.

وی افزود: قرار است دولت افغانستان فردا با امضای قراردادی استخراج معادن طلا در بدخشان و معادن مس در ولایت سرپل را به صورت غیرقانونی به دولت آمریکا واگذار کند.

رئیس دیدبان شفافیت افغانستان گفت: «نرگس نهان» وزیر معادن، «همایون قومی» وزیر دارایی به همراه شماری از مقامات افغان به واشنگتن سفر کردند تا این قرداد غیر قانونی با دولت آمریکا را امضا کنند.

وی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را به معامله با آمریکا متهم کرد و استخراج غیرقانونی معادن افغانستان توسط آمریکا را یک توطئه و دزدی بین‌المللی عنوان کرد.

افضلی خاطرنشان کرد که شرکت‌های انگلیسی-آمریکایی با اعمال فشار از طریق سفارت آمریکا و انگلیس در کابل قراردادهای استخراج معادن طلا و مس در افغانستان را به دست آوردند.

وی مشاوران اشرف غنی را مهم به زمینه سازی برای استخراج غیرقانونی معادن توسط شرکت‌های آمریکایی-انگلیسی متهم کرد.

«یاسین ستیز» از اعضای شبکه نظارت بر منابع طبیعی افغانستان تصریح کرد که مقامات افغان با این کارشان زمینه دزدی قانونی از معادن افغانستان را فراهم می‌کنند.

وی افزود: استخراج غیرقانونی و غیرشفاف معادن به نفع مردم افغانستان نیست، مردم در مورد سرمایه‌های ملی شان نباید بی تفاوت باشند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره استخراج مخفیانه سنگ‌های قیمتی و اورانیوم توسط نیروهای آمریکایی در جنوب افغانستان منتشر شده بود که واکنش سنا و پارلمان افغانستان را در پی داشت.

این در حالی است که ارزش منابع غنی افغانستان شامل مس، طلا و سایر عناصر معدنی کمیاب دیگر بیش از 3 تریلیون دلار تخمین زده می‌شود که آمریکا در صدد تاراج آن است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۴
کد مطلب: 44920
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم