گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
بیشترین بازار مصرف اسیدسولفوریک در ایران در کودهای شیمیایی و هم در بخش متالوژی
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - بیشترین بازار مصرف اسیدسولفوریک در ایران در کودهای شیمیایی و هم در بخش متالوژی است. ۴۸ درصد اسیدسولفوریک تولیدی کشور در تولید فلز روی، ۷درصد در تولید فلز مس، ۳۵ درصد در تولید کود و مابقی در سایر صنایع به‌کاربرده می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مهندس شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت مس در پنل بازار اسیدسولفوریک، اسید فسفریک و کودهای شیمیایی:براساس مطالعات میدانی سالانه ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزارتن اسیدسولفوریک در کشور به مصرف می‌رسد.

سالانه معادل ۷۰۰_۸۰۰ هزار اسیدسولفوریک در کشور تولید می‌شود که اغلب تولیدکنندگان فعلی تولیدکنندگان اختیاری هستند.

شرکت ملی صنایع مس ایران با بهره‌برداری از طرح‌های اسید سرچشمه و خاتون‌آباد یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اسیدسولفوریک کشور خواهد شد.

در این سمینار دو روزه به‌طور دائم اشاره به عدم پایداری استراتژی‌های کشور در حوزه فلزات غیر آهنی شد. در بحث اسید هم همین موضوع صدق می‌کند و دلیلی است که ما نمی‌توانیم به برنامه‌ریزی‌ها و اطلاعاتی که ارایه می‌شود اطمینان کنیم.

به نظر من چیزی که برای مصرف‌کننده در این بازار اسیدسولفوریک مورد اهمیت است اطمینان از استمرار تأمین است. وقتی این استمرار تأمین مطمئن باشد سرمایه‌گذار هم با رغبت بیشتری وارد بازار سرمایه‌گذاری آن می‌شود.

شرکت صنایع مس ایران از سال ۸۶ کارخانه اسیدسولفوریک را راه‌اندازی کرده است که به طبع در این توسعه‌ها الزامات زیست‌محیطی را دنبال می‌کند.

مجموع ظرفیت کارخانه جدید اسیدسولفوریک مس سرچشمه و کارخانه قدیم ۸۰۰ هزار تن است.

۲/۱ میلیون تن ظرفیت اسیدسولفوریک کشور است که تنها درصد کمی از آن توسط شرکت مس تولید می‌شود که با هدف از صیانت از محیط زیست و همچنین استمرار تولید، افزایش تولید اسید در دستور کار شرکت است.

اسیدسولفوریک ازجمله محصولاتی است که بازار محلی دارد و علت این امر سختی نگهداری و هزینه حمل بالای این محصول است. تاکنون شرکت صنایع ملی ایران صادرات اسیدسولفوریک را نداشته است.

حدود ۷ درصد اسیدسولفوریک داخل کشور توسط شرکت صنایع ملی ایران تولید می‌شود و با انجام طرح توسعه کارخانه اسید سرچشمه و خاتون‌آباد ظرفیت تولید اسید شرکت مس به حدود یک و نیم میلیون تن می رسد.

با بهره‌برداری از واحدهای اسیدسولفوریک شرکت ملی مس مازاد نیاز در بازار داخل ایجاد می‌شود. در همین راستا شرکت ملی مس تمهیداتی را در نظر دارد که عبارت‌اند از: مشارکت با واحدهای فعلی مصرف‌کننده اسیدسولفوریک، کسب بازار صادراتی، ایجاد ظرفیت‌های جدید مصرف اسیدسولفوریک، تولید اسید فسفریک و...
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب: 44910