گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
بحث انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور را جدی بگیریم
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به خشکسالی های ۱۹ ساله و لزوم توجه به امر آبرسانی به روستاها، باید بحث انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور را جدی گرفت.
 
به گزارش ماین نیوز، نظر افضلی با اشاره به اینکه خشکسالی های 19 ساله در شهرستان های سربیشه و نهبندان باعث شده این مناطق رشد قابل توجه اقتصادی نداشته باشند، تصریح کرد: درصدد هستیم ستاد احیای قنوات را برای استان های کویری راه اندازی کنیم؛ چراکه حیات روستاهای ما با قنوات و آب های زیرزمینی و مرمت و لایروبی قنات ها امکان پذیر است.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: اگر آب منطقه تامین نشود، شاهد مهاجرت مردم از این مناطق به دیگر شهرها خواهیم بود.

وی هزینه انتقال آب از دریای عمان به سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، را حدود 7 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این کار یک طرح ملی است که باید تا 10 یا 15 سال آینده محقق شود؛ چراکه اگر اجرایی نشود به تدریج شاهد خالی شدن شرق کشور از سکنه خواهیم بود.

افضلی به وجود معادن موجود در استان و استفاده از ظرفیت این معادن هم اشاره کرد و افزود: استان های شرقی به دلیل دارا بودن موقعیت استراتژیک می توانند از ظرفیت بازارچه های مرزی افغانستان استفاده کرده و حتی به ارایه محصولات کشاورزی از جمله زعفران و زرشک اقدام کنند که این امر می تواند باعث اشتغالزایی در این مناطق و افزایش ظرفیت گردشگری در استان شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب: 44850
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت