گروه معادن
 
اعلام آمادگی کره جنوبی برای ارتقای فناوری آموزش صنایع کوچک ایران
گروه معادن - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: وزارت صنایع کوچک کره جنوبی برای ارتقای فناوری آموزش و عارضه یابی صنایع کوچک و متوسط ایران اعلام آمادگی کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، « صادق نجفی»در گفتگو با شبکه های تلویزیونی در محل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: بیش از 90 درصد صنایع کشور را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهد که با مشکلات متعددی روبروهستند.

وی بیان کرد: در این پیوند، ارتباط شرکت های کوچک و متوسط ایرانی با کشورهای هدف از مدت‌ها قبل در دستور کار قرار گرفت و با کشورهایی مانند کره جنوبی، اتریش، آلمان و ترکیه که در این بخش مشابهت هایی با ایران دارند، مذاکرات و حتی تفاهمنامه هایی امضا شد.

به گفته نجفی حدود 70 درصد صادرات کره جنوبی مربوط به صنایع کوچک و متوسط است و فقط چهار میلیون شرکت نوپا (استارت آپ) در این کشور فعالیت می کند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به امضای تفاهمنامه ای با معاون وزیر صنایع کوچک این کشور در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: همه مسئوولان صنایع کوچک این کشور برای همکاری با ایران با وجود تحریم‌ها اعلام آمادگی کردند و تداوم همکاری ها را خواستار شدند.

نجفی ادامه داد: در این تفاهم نامه توسعه همکاری ها در زمینه فناوری های جدید (به عنوان حلقه مفقوده بنگاه های کوچک و متوسط)، همچنین ارتقای مباحث آموزشی، همکاری در زمینه تحقیق و توسعه و نیز کلینیک‌ها و عارضه یابی بنگاه های کوچک و متوسط و بازار و بازار رسانی محصولات در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هفته گذشته برای مبادله تفاهمنامه و گسترش همکاری با وزارت بنگاه های کوچک و متوسط و استارت آپ‌های کره جنوبی و همچنین حضور در هفتمین نشست فناوری محور بنگاه های کوچک و متوسط ایران و کره جنوبی به سئول سفر کرد.

خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی هفته گذشته به نقل از اتحادیه تجارت بین المللی این کشور نوشت: از دی ماه 1396 تا خرداد 1397 بیش از یک میلیارد و 700 میلیون دلار کالای کرده ای به ایران صادر شده است.

به نوشته این خبرگزاری، صادرات سالیانه کره جنوبی به ایران در سال 2012 میلادی حدود 6 میلیارد و 200 میلیون دلار بود اما در سال 2013 میلادی به چهار میلیارد و 400 میلیون دلار کاهش یافت.

در نیمه نخست امسال کره جنوبی سه میلیارد و 280 میلیون دلار نفت خام از ایران وارد کرد که در مقایسه با پارسال 18.5 درصد کاهش نشان می دهد.

** همکاری های فنی خارجی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در یک سال اخیر با همکاری چین و کره جنوبی برخی فناوری‌های جدید در مورد چای وارد کشور شد و به زودی در زمینه انرژی خورشیدی، فناوری پیشرفته ای از سوی کره جنوبی به شهرک صنعتی شمس آباد استان تهران وارد می شود.

همزمان با سفر معاون وزیر صنعت به کره جنوبی، یک شرکت تولیدکننده صفحه های خورشیدی برای تولید برق در ایران به صورت بی.او.تی (ساخت، عملیات و انتقال) اعلام آمادگی کرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به فعالیت 170 واحد صنایع کوچک چای در استان گیلان گفت: روزگاری سالیانه 80 هزار تن چای در شمال کشور تولید می شد که امروز به 20 هزار تن کاهش یافته است که یک دلیل آن، به موضوع فرآوری چای و فناوری های آن برمی گردد.

نجفی بیان داشت: بزودی گروهی از کارشناسان کره جنوبی در زمینه عارضه یابی بنگاه های کوچک و متوسط ایرانی وارد کشور می شوند و برای کلینیک های تخصصی نیز کارگاه های آموزشی برگزار می کنند.

وی افزود: در سفر اخیر توافقنامه ای بین صندوق ضمانت فعالیت های بنگاه کوچک و متوسط ایران و موسسه مالی کره جنوبی فعال در این زمینه به امضا رسید که به وزارت صنایع کوچک این کشور وابسته است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از اجرای برنامه های مشابه با اتریشی ها، ترکیه ای ها و آلمان ها در آینده خبر داد و افزود: به طور نمونه چند ماه پیش شرکت گیز (GIZ) که یکی از مجموعه های آموزشی و فناوری بخش خصوصی مرتبط به صنایع آلمان است، برای 90 نفر از فعالان صنایع کوچک و متوسط ایرانی در این کشور دوره آموزشی برگزار کرد که از جمله دستاوردهای آن، واردات فناوری الیاف شیشه ای در آینده نزدیک به ایران است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب: 44675
 
مرجع : شاتا