گروه معادن مس
 
معاون مالی شرکت صنایع ملی مس:
دوشنبه مفتول و سه شنبه کاتد عرضه می شود
گروه معادن >مس - امروز شرکت ملی مس اعلامیه عرضه خود را منتشر می‌کند و بر این اساس دوشنبه مفتول و سه‌شنبه کاتد در بورس کالا عرضه می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، محسن بازارنویی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به باز شدن سقف قیمتی برای معاملات مس در بورس کالا گفت: این دستورالعمل، حرکتی رو به جلو است و از این بابت باید از مسئولان تشکر کرد؛ اما ما موافق انجام معاملات بر اساس ارز ثانویه هستیم.

وی تاکید کرد: تنها راه نجات بازار مس، مبنا قرار گرفتن نرخ ارز ثانویه است؛ علاوه بر این، ما خواهان آن هستیم که در قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالا دخالتی نشود و نرخ ها براساس عرضه و تقاضا و شرایط بازار تعیین شود. اما دولت نگران این است که قیمت‌ها در بازار افزایش ناگهانی داشته باشد؛ این در حالی است که اکنون نیز کالاها ها در بازار آزاد به نرخ واقعی معامله می شود.

معاون مالی شرکت صنایع ملی مس ایران ادامه داد: مبنای محاسبه قیمت پایه کاتد در بورس کالا، باید براساس متوسط LME ضربدر نرخ ارز در بازار ثانویه قرار بگیرد. این در حالی است که سقف قیمتی نیز باید برداشته شود و با انجام رقابت، قیمت بر اساس تقابل عرضه و تقاضا کشف شود.

وی اظهار کرد: از هفته گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه‌ای صادر کرد که بر اساس آن، فرمول متوسط LME ضربدر نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان ضدربدر ۱.۱، قیمت پایه قرار گرفت و سقف قیمتی نیز برداشته شد؛ اما هفته گذشته با مبنا قرار گرفتن این فرمول محاسباتی قیمت کاتد در رقابت رشدی نداشت، اما مفتول از رشد برخوردار بود.

بازارنویی اضافه کرد: بنابراین معاملات کاتد هفته گذشته باطل شد و قیمت مفتول مبنای محاسبه قیمت کاتد قرار گرفت. در این شرایط، از قیمت مفتول ۵ درصد کم می‌شود و وقتی قیمت مفتول کشف شد، بر ۱.۰۵ تقسیم و قیمت پایه کاتد تعیین می‌شود.

وی با اشاره به این که در روز گذشته ۴۰۰۰ تن قیمت پایه کاتد بر مبنای هفته گذشته کشف و در بورس کالا عرضه و فروخته شد گفت: امروز شرکت ملی مس اعلامیه عرضه خود را منتشر می‌کند و بر این اساس دوشنبه مفتول و سه‌شنبه کاتد در بورس کالا عرضه می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب: 44654
 
مرجع : کالا خبر