گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
مدیرعامل عنوان کرد:
تصویب بودجه ٤٨٠ میلیارد تومانی برای تولیدات هپکو
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیرعامل شرکت هپکو گفت: دهه فجر، تولید را در هپکو جشن می‌گیریم.
 
به گزارش ماین نیوز، غلامرضا صادقیان در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با بیان اینکه اجماع جمعی برای حیات هپکو وجود دارد، بیان کرد: با همه تلاش ها و برنامه ریزی ها در این راستا هپکو به دوران اوج خود باز می گردد .

وی با اشاره به مشکلات شرکت که از سال ٩٢ آغاز و در سال ٩٥ به تعطیلی شرکت ختم شد، گفت: در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، تعیین مدیریت جدید برای شرکت هپکو توسط سازمان خصوصی سازی مدنظر قرار گرفت که براین اساس ٣١ خرداد ماه مدیریت این شرکت را پذیرفتم .

صادقیان با بیان اینکه در زمان تحویل، مشکلات بسیاری وجود داشت و شرکت عملا در شرایط رکود بود و کلیه حساب های ریالی و ارزی شرکت مسدود بود که با همکاری دادگستری باز شد، افزود: در ابتدای کار تعهداتی نسبت به راهداری و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در این شرکت وجود داشت که بنا به شرایط شرکت در سال های گذشته انجام نشده بود، اما امروز در گام اول با سازمان راهداری وارد مذاکره شدیم تا خرید ١٥٠ دستگاه ماشین آلات گریدر و لودر هپکو انجام گیرد که سفارش ساخت ٦٠ دستگاه نهایی شده است و در مرحله ترک تشریفات است که در حال حاضر دو دستگاه ساخته و تحویل خراسان شمالی شد .

وی اضافه کرد: شرکت در استراتژی کوتاه مدت خود بعد از عقد قرارداد و تامین مالی این تعهدات، ظرف سه ماه کار ساخت را انجام و ماشین آلات را تحویل خواهد داد و موازی با استراتژی کوتاه مدت سیاست های بلندمدت نیز انجام پروژه ساخت ٢٤٠٠ دستگاه طی ٥ سال آینده است .

مدیرعامل شرکت هپکو با بیان اینکه درخواستی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حال پیگیری است که براساس آن و با امضای سه وزیر کشور، صنعت و راه، بودجه خرید سه هزار دستگاه انواع ماشین آلات از هپکو تامین شود که تا هفته آتی نهایی خواهد شد گفت: این تجهیزات نیاز تجهیزاتی سازمان راهداری، سازمان شهرداری و دهیاری ها و سازمان مدیریت بحران را تامین خواهد کرد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی درصدد تامین بودجه لازم و اختصاص به این سازمان ها جهت خرید تجهیزات است .

وی بودجه تامین شده و مصوب برای این طرح را در سال جاری ٤٨٠ میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: با حضور در شرکت و پس از انجام مطالعه بر روی زیرساخت های شرکت برنامه تولید و فروش سال ٩٧ هپکو تدوین شد و تولید ٤٠٠ دستگاه انواع ماشین آلات با ارزش ٣٠٠ میلیارد تومان هدفگذاری شده است .

صادقیان اظهار کرد: برای تولید، درصدد دریافت تسهیلات بانکی هستیم. در این راستا پیگیر دریافت ١٧ میلیارد تومان جهت تامین مواد اولیه ساخت ١١٥ دستگاه محصولات ناقص شرکت هستیم، همچنین به دنبال دریافت ٤٥ میلیارد تومان تسهیلات جهت تولید بخشی از ٣٠٠ دستگاه (١٥٠ دستگاه سازمان راهداری کشور و ساخت ١٥٠ دستگاه جهت فروش آزاد) نیز هستیم .

وی با اشاره به تسهیلات مصوب کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید به مبلغ ٩٠ میلیارد تومان گفت: ٣٠ میلیارد تومان از این تسهیلات به پرداخت حقوق و معوقات کارگران اختصاص یافت درحالی که بهتر بود کل این منابع وارد عرصه تولید می شد به همین دلیل تلاش بر این است که تسهیلات بانکی تنها وارد تولید شود و حقوق کارگران و پرسنل از فروش محصولات پرداخت خواهد شد و ظرف ٤ ماه آینده حقوق ها به روز خواهد شد .

مدیرعامل شرکت هپکو با اشاره به ورود به عرصه پروژه های سنگین نیروگاهی و نفت و گاز در کنار تولید ماشین آلات تصریح کرد: برای تامین ارز رایزنی ها را برای دریافت ارز با نرخ دولتی دنبال می کنیم، اما به نظر می رسد که کاری دشوار است و امید است در جهت حمایت از تولید داخلی ارز دولتی به این شرکت اختصاص یابد در غیر این صورت به دلیل افزایش هزینه تولید، مجبور به افزایش قیمت محصولات هستیم .

وی در خصوص معوقات بانکی شرکت بیان کرد: طبق آخرین مصوبه در سوم مرداد ماه سال جاری تصمیم بر در نظر گرفتن تنفس یک ساله جهت بازپرداخت بدهی های شرکت گرفته شد و اگر این تنفس نبود امکان دریافت تسهیلات و باز شدن حساب ها وجود نداشت .

صادقیان معوقات شرکت را مربوط به بانک های تجارت، ملی، مسکن، دی و کشاورزی عنوان کرد .

وی عنوان کرد: تحریم ها در شرایط کنونی یک فرصت است چراکه سازمان ها مجاب می شوند از تولید داخلی حمایت کنند و این امر چرخ تولید را به گردش در می آورد و ما نیز تلاش خواهیم کرد که تولید در شرکت احیا شود و امیدواریم تا اواخر امسال و دهه فجر جشن تولید را در هپکو برگزار کنیم .

مدیرعامل شرکت هپکو ضمن قدردانی از تلاش ها و حمایت های مجموعه مدیریت ارشد استان، سازمان خصوصی سازی، وزارت صنعت و بانک ملی جهت رویکرد حمایتگرانه از این شرکت در خصوص تضمین جلوگیری از واردات جهت به تولید نشستن شرکت هپکو بیان کرد: شرکت به انتظار ننشسته است که تنها دستگاه های نظارتی و قضایی وضعیت را کنترل و رصد کنند. بر همین اساس تیم نظارتی در شرکت شکل گرفته است و وضعیت را رصد می کنیم تا واردات ماشین آلات به کشور رصد و اطلاع رسانی شود و براساس همین رصد طی یک دو ماه اخیر واردات ٤٠ دستگاه ماشین آلات به کشور رصد و به وزارت صنعت منتقل شد که در حال حاضر در گمرک باقی مانده است.

وی با تاکید بر استفاده از نیروهای جوان در شرکت افزود: برای انتقال تجربه در شرکت افرادی که ٢٠ ساله بازنشست شده اند در قالب نیروهای قراردادی و مشاور در کنار جوانان به کار گرفته خواهند شد .

به گزارش ایسنا، در این جلسه خبرنگاران از سالن مونتاژ شرکت و همچنین ماشین آلات ساخته شده و آماده تحویل بازدید کردند .
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 44511
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا