گروه معادن سرب و روی
 
برگزاری نشست کمیته سرب و روی «همایش فلزات غیر‌آهنی دنیای اقتصاد»
گروه معادن >سرب و روی - نخستین جلسه اختصاصی گروه سرب و روی با توجه به برنامه برگزاری «همایش فلزات غیر‌آهنی ایران و فناوری وابسته» ازسوی «دنیای اقتصاد» در دهم و یازدهم مهر ماه سال جاری، در محل دبیرخانه این همایش تشکیل شد.
 
به گزارش ماین نیوز، در این جلسه که برای هم‌اندیشی فعالان در صنعت سرب و روی برای تعیین محتوای قابل ارائه در همایش برگزار شد، اردشیر سعد محمدی معاون معدنی ایمیدرو، غلامحسین جمیلی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان و امیر رحیمی مدیرعامل کالسیمین به بررسی چالش‌های حاضر در این صنعت پرداختند.طی این جلسه پیشنهادهایی از سوی معاون معدنی ایمیدرو مطرح شد که در صورت حصول آنها در همایش، فعالان این صنعت چشم انداز مناسب تری را از آینده سرب و روی کسب خواهند کرد.

اردشیر سعد محمدی در این باره معتقد است که فعالان صنعت سرب و روی اگر از تکنولوژی‌های روز دنیا مطلع شوند میزان بهره‌وری و صرفه اقتصادی تولید محصولاتشان رو به افزایش خواهد گذاشت.معاون معدنی ایمیدرو با اشاره به این مطلب به همایش سال قبل«‌ای مارک» استرالیا اشاره کرد و گفت: در همایش‌های مشابه بین‌المللی بخشی از مراسم به شکل پرسش و پاسخ برگزار می‌شود که این امر سبب حرکت‌های جمعی شده و در نهایت فاصله میان تصمیمات تصمیم‌گیران و فعالان صنعت کاسته می‌شود.

سعد محمدی که خود پیش از این مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی ایران بود و وضعیت صنعت سرب و روی ایران را از نزدیک لمس کرده است، خاطرنشان کرد: همایش غیر‌آهنی می‌تواند فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران، تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات صنعت سرب و روی باشد. فضای کسب‌و‌کار در این صنعت پس از ارائه مقالات و بیان چالش‌ها در قالب پرسش و پاسخ می‌تواند شمای روشن تری را از خود نشان دهد.وی افزود: شرکت‌های بورسی حاضر در صنعت سرب وروی خود نمونه‌های مناسبی برای بررسی صنعت سرب و روی کشور هستند، از این رو تحلیل وضعیت این شرکت‌ها شرایط پیش‌روی سرمایه‌گذاران را نیز بیشتر نمایان می‌سازد.

در همین راستا غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان گفت: تاکنون رویکرد اغلب همایش‌هایی که در این بخش برگزار شده با نگاه به تولید بوده و با توجه به شرایط اقتصادی که هم اکنون وجود دارد به نظر می‌رسد توجه بیشتر به موضوع بازار می‌تواند مفید تر واقع شود. وی تصریح کرد: نگاه به بازار در کنار ارائه چشم انداز در این همایش می‌تواند به فعالان و مخاطبان این همایش کمک شایانی کند.وی همچنین خواستار حضور متقاضیان و فعالان عرصه‌های بین‌المللی سرب و روی در این همایش شد و گفت: علاوه بر تحلیل‌هایی که در این همایش در بخش بین‌المللی ارائه می‌شود حضور فعالان عرصه بین‌المللی نیز از دیگر نکات جذاب این همایش خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در اتاق بازرگانی زنجان هم اکنون در دست بررسی است سهم بخش خصوصی به ویژه تولید‌کنندگان سرب و روی در معاهدات بین‌المللی است و این انتظار را از دولت داریم تا در معاهدات بین‌المللی توجه بیشتری به فعالان بخش خصوصی و توانمندی‌ها و پتانسیل‌های آنها داشته باشد.

علاوه بر این، امیر رحیمی مدیر عامل شرکت کالسیمین به مباحثی نظیر محیط زیست اشاره کرد و گفت: مشکلات زیست محیطی در این صنعت بسیار است و باید روش‌های متعدد به کار گرفته شده در دنیا را نیز مورد بررسی قرار دهیم. وی پیشنهاد داد بخشی از همایش سرب و روی به محیط زیست و نحوه بهتر شدن عملکرد صنعت در این حوزه اختصاص یابد.وی همچنین پیشنهاد کرد: در زمینه قیمت‌های بازار و مکانیزم عرضه در بورس کالا و همچنین میزان ارزش اقتصادی که صنعت سرب و روی طی سال‌های فعالیت این صنعت برای کشور مهیا ساخته در کمیته راهبردی همایش غیر‌آهنی دنیای‌اقتصاد به رای گذاشته شوند تا طیف بیشتری از فعالان صنعت سرب و روی را برای حضور در همایش ترغیب سازد.

دبیر همایش چشم انداز صنایع غیر‌آهنی ایران و فناوری‌های وابسته «دنیای اقتصاد» نیز با بیان تجربیات برگزاری‌های موفق همایش‌های چشم انداز معدن و فولاد برای هشتمین سال متوالی در کشور تصریح کرد: طبق تجربه موفق «دنیای اقتصاد» در برگزاری چنین همایش‌هایی برآن شدیم تا امسال برای نخستین بار همایش صنایع غیرآهنی را مشتمل بر فلزات مهم نظیر سرب و روی، طلا، آلومینیوم و مس برگزار کنیم.
 
از این رو برپایی جلسات اختصاصی برای هر صنعت در دستور کار همایش‌های «دنیای‌اقتصاد» قرار گرفت که اولین آن به صنعت سرب و روی تعلق گرفته است.فولادچی در ادامه گفت: بنگاه‌های اقتصادی و فعالان حاضر در هر صنعت بر جزئیات فعالیت در صنعت خود واقفند و ما به‌عنوان رابط بخش خصوصی و دولت این وظیفه را بر عهده داریم تا به کاهش شکاف‌ها کمک کنیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۲
کد مطلب: 44488
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد