گروه معادن سرب و روی
 
عرضه روی با نرخ دولتی، تامین مواد اولیه با نرخ آزاد!
مقرون‌به صرفه شدن واردات خاک
گروه معادن >سرب و روی - مدیر مالی «فرآور» گفت: رشد سودآوری شرکت منوط به تحقق حداقل یکی از این ۳ شرط خواهد بود.
 
به گزارش ماین نیوز، به دنبال زمزمه های تقویت بازار ثانویه ارز و احتمال قیمت گذاری محصولات غیرنفتی با ارز بازار ثانویه، سهم های گروه فلزی و معدنی هفته گذشته با فشار تقاضا و رشد قیمت همراه شدند.

«فرآور» نیز هم پس از یک رشد قیمت چشمگیر طی یک شفاف سازی مبنی بر عدم وقوع رویداد بااهمیت منفی شد!

ذبیح اله دواجی مدیر مالی شرکت فرآورده های معدنی ایران در گفت و گو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: شرکت در حال حاضر با ۳ چالش مواجه بوده که در صورت تغییر شرایط هر یک از این چالش ها می تواند به فرصت مبدل شود.

وی نخستین چالش شرکت را تامین بخش عمده مواد اولیه با نرخ ارز آزاد دانست و افزود: حدود 20 درصد از خاک معدنی مورد نیاز، از شرکت تهیه و تولید با نرخ ارز رسمی تامین می‌شود اما از آنجا که سهمیه در نظر گرفته شده جوابگوی نیاز شرکت نیست، برای تامین مابقی نیاز شرکت ، مواد اولیه با نرخ ارز بازار آزاد خریداری می‌شود.

وی اضافه کرد: طبیعتا افزایش نرخ ارز اثر با اهمیتی بر بهای تمام شده «فرآور» بر جای خواهد گذاشت و از سوی دیگر محدودیت‌هایی بر واردات خاک معدنی اعمال شده و فعلا نمی توان اقدام به واردات کرد؛ اما واردات خاک معدنی در این شرایط مقرون به صرفه تر از خرید خارج از سهمیه از بازار داخلی خواهد بود.

مدیر مالی «فرآور» دومین چالش را الزام به تسعیر ارز با نرخ نیمایی اعلام کرد و گفت: حدود 70 درصد از محصول تولیدی شرکت روانه بازارهای صادراتی شده و 30 درصد هم در بازار داخلی عرضه می‌شود و درآمدهای ارزی باید با نرخ رسمی و از طریق سامانه نیما تبدیل به ریال شود و این موضوع سودآوری شرکت را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: در وضعیتی که بخش عمده مواد اولیه با نرخ ارز آزاد تامین می‌شود، چرا باید محصولات را با نرخ ارز رسمی عرضه کرد، البته درآمد فروش در بازار داخلی بیش از صادرات است؛ اما افزایش حجم عرضه در بازار داخلی هم توجیه پذیر نیست؛ چرا که ممکن است سبب افت قیمت های داخلی شود. اگر امکان تبدیل درآمدهای ارزی با نرخ ارز بالاتر از نرخ نیمایی فراهم آید، قطعا سودآوری شرکت رشد خواهد کرد.

دواجی در ادامه افزود: سومین چالش شرکت، قیمت جهانی فلز روی بوده و به نظر می رسد روی در بورس فلزات لندن فعلا در محدوده 2700 دلاری آرام بگیرد. این در حالی است که سال گذشته، میانگین نرخ ها بالای ۳۰00 دلار بود.

وی در خاتمه عنوان کرد: اگر شرایط به همین روال تداوم یابد، سودآوری امسال «فرآور» احتمالا کمتر از سال گذشته، خواهد بود. در سال گذشته هم قیمت های جهانی بالاتر بود، و هم میانگین نرخ ارز. اما هر تغییری در شرایط و قوانین می تواند سبب تغییر روند سودآوری شرکت شود. البته اثر آزادسازی نرخ ارز حاصل از صادرات و یا امکان واردات خاک معدنی بر سودآوری شرکت به مراتب پررنگ تر از قیمت های جهانی خواهد بود. امیدواریم شرایط به گونه ای پیش رود که حداقل دو چالش اول، تبدیل به فرصتی برای رشد سودآوری «فرآور» گردد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 44423
 
مرجع : بورس نیوز