گروه صنایع معدنی فولاد
 
جزئیات مذاکره انجمن فولاد با جهانگیری برای آزاد شدن نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات
گروه صنایع معدنی >فولاد - محمود اسلامیان : دست کم ۴ میلیارد دلار صادراتی فولادسازان با ورود به بازار ثانویه به تعادل بازار ارز کمک قابل توجهی می کند...
 
به گزارش ماین نیوز، نوسانات قیمت ارز و بالا رفتن قیمت دلار در بازار تهران تا مرز 12 هزار تومان مشکلات زیادی را برای صنعتگران ایجاد کرده است این در شرایطی است که ارز ناشی از صادرات شرکت ها به دلیل واقعی نبودن قیمت در حساب های خارجی این شرکت ها متوقف مانده است.

محمود اسلامیان رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد در خصوص درخواست این انجمن به معاون اول رئیس جمهور به بورس۲۴ گفت: درخواست شده تا ارز حاصل از صادرات شرکت های فولادی در اختیار خود این واحد ها به منظور تامین نیازهایشان قرار گیرد و مابقی ارز هم به منظور مدیریت بازار ارز در بازار ثانویه مورد معامله قرار گیرد.

وی به این موضوع اشاره کرد که: میزان صادرات فولاد سازان در سال گذشته رقمی در حدود 4 میلیارد دلار بوده است .

اسلامیان گفت: این درخواست به تصویب شورای پول اعتبار رسیده است و امیدواریم در دولت هم به تصویب برسد. به نظر ما چه شرکت های فولادی و چه پتروشیمی ها حتی شرکت های دولتی اکثرا دلار ناشی از صادرات را در خارج از کشور نگه داشته اند که این امر دو ضرر برای اقتصاد خواهد داشت، یکی عرضه ارز در داخل کشور را کم می کند و دوم این که با توجه به تحریم ها ماندن ارز ناشی از صادرات در حساب های خارج از یک تهدید است . در حال حاضر با توجه به شرایط شرکت ها حتی نیازهای ارزی خود را نمی توانند تامین کنند.

وی در پاسخ به این سوال که راهکار شما چه زمانی به نتیجه می رسد ، گفت: ما در خواست کردیم و در شورای پول واعتبار تصویب شده و امیدواریم در دولت هم تصویب شود.

اسلامیان گفت: این مساله یک اتفاق مهم است که خیلی از واحد های تولیدی محصول صادر کرده اند اما تمایلی به وارد کردن تمام این ارز به داخل ندارند حتی شرکت های دولتی، حجم قابل توجهی از ارز در حساب های خارجی خود به صورت متوقف شده دارند که با تصویب این دستور العمل آزاد می شود و به داخل کشور وارد می شود که قطعا این تقاضای داخلی را جواب می دهد. از یاد نبریم که حجم پول پتروشیمی ها و فولادی هم رقم قابل توجهی است که به تنظیم بازار ارز کمک قابل توجهی خواهد کرد.

اسلامیان در پایان گفت: سال گذشته در حدود 4 میلیارد دلار صادرات فولادی ها بوده است که رقم قابل توجهی است و این تصمیم گیری که ارز به نیما منتقل شود نیز منجر به کاهش صادرات شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۹
کد مطلب: 44392
 
مرجع : بورس 24