گروه معادن سنگ آهن
 
مخالفت انجمن سنگ آهن با خروج معاملات این محصول از بورس کالا
گروه معادن >سنگ آهن - دبیر کل انجمن: قیمت گذاری دستوری بزرگ ترین ضربه را به تولیدکننده می زندقیمت گذاری دستوری هیچ گاه نتیجه مثبت و درستی نداشته و بعید می دانم این موضوع اجرایی شود. قیمت گذاری دستوری بزرگترین ضربه را به تولید کنندگان می زند، تولید کنندگان مخصوصا تولید کنندگان کوچک و متوسط از شیوه قیمت گذاری دستوری کالاها متضرر می شوند.
 
به گزارش ماین نیوز، بعد از وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن شایعه ای مبنی بر خروج معاملات سنگ آهن از بورس کالا و قیمت گذاری دستوری بر آن منتشر شد، گویا دولت در نظر دارد تا با خروج معاملات سنگ آهن از بورس کالا و قیمت گذاری دستوری اقدام به اصلاح قیمت ها نماید اما این موضوع به ضرر شرکت ها بوده و مسلما حضور در بورس کالا بسیار علمی تر و موفق است.

مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن در این خصوص گفت: متاسفانه صحبت هایی در خصوص خروج معاملات محصولات سنگ آهنی از بورس کالا نیز شنیده می شود تا از این طریق خرید و فروش دستوری و براساس نرخ مشخص باشد. این موضوع اصلا مثبت نبوده و می تواند به ضرر صنایع باشد. صحبت ها و جلساتی در این خصوص گذاشته شده است.

وی تاکید کرد: عوارض کنسانتره طی عملی درست کاهش یافت اما وضع عوارض بر سنگ آهن منجر خواهد شد تا شرکت ها نتوانند به خوبی تولید داشته باشند. ما معتقدیم که تمامی اجزای زنجیره فولاد نباید به لحاظ صادراتی محدودیتی داشته باشند چراکه ما ابتدا بازار داخل را تامین می کنیم و مازاد تولید را صادر می نماییم.

در ادامه سعید عسکر زاده دبیر کل انجمن سنگ آهن کشور در خصوص شایعه خروج معاملات سنگ آهن از بورس کالا گفت: با توجه به شرایط موجود کشور خروج معاملات محصولات سنگ آهنی از بورس کالا و قیمت گذاری دستوری نمی تواند تصمیم خوبی باشد.

وی ادامه داد: قیمت گذاری دستوری هیچ گاه نتیجه مثبت و درستی نداشته و بعید می دانم این موضوع اجرایی شود. قیمت گذاری دستوری بزرگترین ضربه را به تولید کنندگان می زند، تولید کنندگان مخصوصا تولید کنندگان کوچک و متوسط از شیوه قیمت گذاری دستوری کالاها متضرر می شوند.

وی افزود: در صورت اجرایی شدن این موضوع تعطیلی و بیکاری بسیاری از تولید کنندگان را باید شاهد باشیم. البته لازم به ذکر است که اوضاع نابسامان اقتصادی منجر می شود تا تصمیمات زیادی گرفته شود که صرفا مناسب و مفید نیستند. اما باید بدانیم که تصمیمات خلق الساعه این چنینی عواقب ناخوشایندی را در پیش دارد.

عسکرزاده عنوان کرد: نابسامانی در هر کدام از اعضای زنجیره فولاد، منجر به نابسامانی در تمام زنجیره می شود و مشکلاتی را ایجاد می کند، به عنوان مثال بستن عوارض به صادرات سنگ آهن از دیگر تصمیماتی است باید اصلاح شود چرا که این موضوع منجر به رانت در زنجیره می شود. لذا به نظر می رسد که رفع عوارض در صادرات سنگ آهن به چرخه تولید و همچنین توسعه تولید در کشور کمک نماید.

دبیر کل انجمن سنگ آهن تاکید کرد: ما خواهان رفع این موضوع و اصلاح قانون جدید هستیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 44370
 
مرجع : معدن 24