گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
در معادن روباز اتفاق می‌افتد
آسیب قطع برق به ماشین‌آلات و سنگ‌شکن‌ها
گروه تجهيزات و ماشين آلات - خاموشی برق در تابستان علاوه بر اینکه تحمل گرما را دشوار کرده، کار در برخی قسمت‌های معدن را نیز دچار مشکل کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، درست است که فعالیت معادن در ارتباط با ماشین‌آلاتی مانند لودر، تراک‌ها و شاول‌هاست اما استخراج در معادن نیازمند خردایش مواد استخراجی و دانه‌بندی آنهاست. به همین دلیل فعالان حوزه معدن معتقدند خاموشی‌های اخیر باعث کاهش تولید شده است.


خاموشی، ارتباطی با معدنکاری ندارد
محمدحسین مقیمی، استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا قطعی برق در روزهای اخیر آسیبی را متوجه فعالیت معدنکاران کرده است، گفت: عمده ماشین‌آلات کاربردی در معادن، با انرژی برق کار نمی‌کنند. از این‌رو به نظر من خاموشی‌های اخیر تاثیر چندانی بر فعالیت معدنکاران نخواهد داشت.

همچنین در این زمینه، محمد امامی امین، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری تهران در گفت‌وگوی کوتاه با صمت، افزود: قطعی برق، تاثیر چندانی بر فعالیت معدنکاران نداشته چراکه معادن، بیشتر با بیل، لودر و ماشین‌آلات سنگین فعالیت خود را دنبال می‌کنند و نیاز چندانی به انرژی برق ندارند. به نظر من خاموشی‌های اخیر اثر چندانی بر فعالیت معدنکاران بر جای نگذاشته است
.
به گفته وی، تاکنون آماری از آثار خاموشی برق بر روند فعالیت معدنکاران به‌دست ما نرسیده است.


قطع برق، هفته‌ای یک روز
اما دیدگاه فعالان این حوزه، جدا از نظر مسئولان استانداری تهران است. فعالان معدنی بر این باورند که خاموشی‌های اخیر تاثیر مستقیمی بر فعالیت آنها داشته است. در همین زمینه، عباس ابراهیمی، فعال معدنی در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: قطع و وصل برق به شدت به کارخانه‌های کاتد مس زیان وارد کرده است. سازمان برق به ما اعلام کرد که برق واحد معدنی ما تا آخر مرداد ساعت ۲بعد از ظهر قطع می‌شود. این در حالی است که تا امروز خاموشی‌های ما بیش از ساعت مقرر بوده است.

این فعال اقتصادی در توضیح اینکه چگونه خاموشی‌های اخیر بر روند فعالیت آنها اثر گذاشته است، گفت: خاموشی‌های اخیر باعث شده که در بخش فرآوری با مشکلات جدی روبه‌رو شویم. زمانی‌که برق در بخش لیترینگ قطع می‌شود، مخازن مس که درآنها بیش از ۱۰ تن بار جامد وجود دارد روی میکسرها نشست می‌کند و در این شرایط باید بیش از ۴ساعت زمان و انرژی صرف کنیم که شرایط را به پیش از زمان خاموشی برق بازگردانیم.

ابراهیمی در ادامه خاطرنشان کرد: قطعی برق در بخش الکترولیز نیز به‌اند و کاتد، آسیب وارد می‌کند. با خاموشی برق، این عناصر دفرمه و به هم نزدیک شده و از شکل و ظاهر تخت خارج می‌شوند. از این‌رو مجبوریم آنها را اصلاح کنیم و دنبال کردن این روند، هزینه زیادی را متوجه ما می‌کند.

وی به مسئولان استان تهران و سازمان برق پیشنهاد داد برای اینکه روند فعالیت کارخانه‌های معدنی و صنعتی دچار اختلال نشود برق آنها به طور روزانه خاموش نشود. به نظر من اگر مقرر شود که در یک روز مشخص کارخانه‌ها و معادن انرژی برق نخواهند داشت در این حالت می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق میزان ضرری که به تولیدکنندگان وارد می‌شود را کاهش داد.


لزوم تقلیل ساعت خاموشی معادن
رضا خیام، فعال معدنی در همین زمینه در گفت‌وگو با صمت، افزود: افت ولتاژ و نوسان‌ برق، امکان اینکه موتورها بسوزند را افزایش می‌دهد، از این‌رو نباید قطعی برق پی در پی باشد چراکه به دستگاه‌های تولیدی مانند سنگ‌شکن‌ها آسیب وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه برای کنترل آلودگی هوای تهران، ساعت کاری معادن کاهش پیدا کرد، تصریح کرد: اگر به کاهش ساعت کاری کارگران در معادن، قطعی برق را هم اضافه کنیم بدون تردید ضرر زیادی متوجه تولید و تولیدکنندگان می‌شود. از این‌رو بهتر است ساعت قطعی برق را برای واحدهای تولیدی تا آنجا که امکان دارد کاهش دهیم. این فعال اقتصادی در پایان تصریح کرد: درست است که در مرحله اکتشاف معادن نیاز چندانی به انرژی برق وجود ندارد اما به معنای بی‌نیازی آنها به این انرژی نیست. در مرحله فرآوری محصولات معدنی به‌ویژه خردایش آن به انرژی برق با ولتاژ بالا نیاز است.


کاهش ۳۰درصدی تولید در معادن
علی‌رضا کهنومی اقدم، دیگر فعال حوزه معدن در گفت‌وگو با صمت، افزود: هر روز شاهد قطعی چند ساعته برق در معادن هستیم و این مسئله باعث شده است نتوانیم از ماشین‌آلات برقی همچون سنگ‌شکن‌ها استفاده کنیم. به علاوه قطعی برق در تابستان بسیار طاقت‌فرساست و نمی‌توان از وسایل سرمایشی برای خنک کردن دفاتر در معادن بهره گرفت.

به گفته وی، تولید در معادن در روزهایی که برق قطع شده، در حجم قابل توجهی کاهش پیدا کرده چراکه انرژی برای ادامه فعالیت وجود ندارد.

کهنومی ادامه داد: ما فعالان معدنی می‌دانیم که کشور در شرایط اضطراری است و نیازمند صرفه‌جویی در مصرف انرژی هستیم اما بهتر است با تعامل از این معضل گذر کنیم، به این معنا که با برنامه در این زمینه جلو برویم و ساعت خاموشی برق براساس ساعت‌هایی باشد که به ما اعلام کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۵
کد مطلب: 44354
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت