گروه معادن سنگ آهن
 
آمار تولید چین بازار جهانی زغال سنگ را سردرگم کرده است
گروه معادن >سنگ آهن - آمار رسمی تولید زغال‌سنگ چین کارشناسان را برای پیش‌بینی‌ روند آینده قیمت‌ها سردرگم کرده است. آمار رسمی اداره آمار چین از افزایش ۹/ ۳ درصدی تولید در نیمه نخست سال خبر می‌دهد ولی در واقعیت میزان تولید کاهش داشته است. تحلیلگران اظهار داشته‌اند که چنین تناقضاتی در سایر صنایع چین نیز مشاهده شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، آمار چین به ویژه در مورد تولید ناخالص داخلی آن مدت‌ها از نظر اطمینان به صحت و درستی مورد تردید بوده است. در این بین عرضه و تقاضای زغال سنگ در چین نقش مهمی در تعیین قیمت‌های جهانی دارد. به‌عنوان نمونه سال ۲۰۱۶ دولت چین به شرکت‌های معدنی دستور داد برای حمایت از قیمت‌ها تولید را کاهش دهند و این امر بر بازار جهانی زغال‌سنگ اثر گذاشت.

حال امسال با افزایش قیمت زغال‌سنگ به بالاتر از ۸۴ دلار هر تن که مورد نظر دولت چین بوده مقامات چینی از شرکت‌های معدنی خواسته‌اند تولید را بالا ببرند البته از طرفی مقررات کنترل آلودگی هوا خیلی اجازه نداده به این هدف دست یابند.

از این‌رو عجیب نیست که آمار تولید نیمه نخست سال به دلیل بازرسی‌های زیست محیطی نزولی شده باشد و انتظار می‌رود تولید نیمه دوم سال از نیمه نخست سال بهتر شود. از طرفی دو شرکت بزرگ تولید‌کننده زغال‌سنگ در چین در نیمه نخست سال از کاهش ۴ درصدی تولیدشان خبر دادند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۸
کد مطلب: 44319
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد