گروه صنایع معدنی سیمان
 
مدیرعامل هلدینگ سیمانی غدیر
صادرات سیمانی‌ها افزایش یافت
نرخ ارز سیمانی‌ها توافقی است
گروه صنایع معدنی >سیمان - براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی سه ماهه نخست سال جاری ایران، در این مدت در مجموع سه میلیون و ۶۳۶ هزار تن انواع سیمان و کلینکر از ایران صادر شده است که ارزش دلاری آن رقمی حدود ۱۲۴ میلیون و ۳۱۲ هزار دلار می‌شود. علی‌محمد بد، مدیرعامل هلدینگ سیمانی غدیر در گفت و گو با اقتصاد آنلاین از وضعیت سال جاری صنعت سیمان و صادرات آن گفت.
 
به گزارش ماین نیوز، از سه میلیون و ۶۳۶ هزار تن انواع سیمان و کلینکر که در فصل بهار از ایران صادر شده، یک میلیون و ۶۸۴ هزار تن به ارزش ۴۷ میلیون و ۶۳۹ هزار دلار کلینکر بوده است. کویت، عراق، افغانستان و بنگلادش مهمترین مقصدهای صادراتی سیمان ایران در بهار امسال بوده‌اند؛ به طوری که در این مدت بیش از ۲۷ میلیون دلار از مجموع کل صادرات سیمان ایران به کویت، بیش از ۲۰ میلیون دلار به عراق، بیش از ۲۰ میلیون دلار به افغانستان و بیش از ۱۵ میلیون دلار به بنگلادش صادر شده است؛ اینها اعداد و ارقامی است که پس از دوران رکود صنعت سیمان کشور و تلاش فعالان این حوزه برای بهبود وضعیت، اکنون امیدبخش این صنعت است. با توجه به افزایش نرخ دلار و توافقی بودن نرخ ارز سیمانی‌ها و همچنین رشد بازار مسکن بعد از دوره طولانی رکود، انتظار می‌رود آینده بهتری پیش روی شرکت‌های سیمانی به خصوص در حوزه صادرات باشد.

علی‌محمد بد، مدیرعامل هلدینگ سیمانی غدیر وضعیت شرکت‌های سیمانی در سال جاری را مورد بررسی قرار داد. به گفته او وضعیت صادرات شرکت‌های سیمانی از ابتدای سال 97 مطلوب‌تر از قبل بوده است. او توضیح داد: برای تولید سیمان حدود یک دلار ارز مصرفی داریم ولی برای صادرات، کلینکر را حدود 24 دلار و سیمان را حدود 30 دلار صادر می‌کنیم. میزان کل صادرات سیمان و کلینکر در سه ماهه نخست سال جاری نزدیک به سه میلیون تن بوده است.

او ادامه داد: سیمانی‌ها در گروه 3 یعنی ارز توافقی قرار گرفته‌اند، بنابراین اگر نرخ دلار توافقی حدود 7500 تومان باشد، قیمت‌ها در صادرات تقریبا نزدیک به 100 درصد افزایش می‌یابد. باید توجه داشت که هم حجم صادرات با افزایش همراه بوده (به طوری که صادرات کلینکر بین هشت تا 9 درصد افزایش یافته) و هم قیمت متعادل‌تر شده و بنابراین امکان صادرات بیشتر شده است. در حال حاضر وضعیت سیمانی‌ها به‌خصوص واحدهایی که در جنوب هستند و امکان صادرات دارند، مطلوب‌تر شده است.

این مقام مسئول درخصوص احتمال افزایش نرخ سیمان در آینده گفت: با توجه به وضعیت کنونی و پیش‌بینی تورم بین 35 تا 40 درصد، قیمت سیمان هم به طور قطع بالا می‌رود؛ حداقل اتفاقی که خواهد افتاد این است که کارخانجات نسبت به حذف تخفیف اقدام می‌کنند و تولیدات را با قیمت بالاتری می‌فروشند؛ برخی شرکت‌ها تا 30 درصد تخفیف می‌دادند که این تخفیف‌ها به طور کامل حذف می‌شود.

او در رابطه با ارز دریافتی شرکت‌های سیمانی گفت: این شرکت‌ها جزو گروه سوم هستند. در رابطه با ارز دریافتی چند حالت عمل می‌شود؛ بعضی از شرکت‌ها به دلار آزاد می‌گیرند، بعضی نیز به کسی دیگر (تاجر) می‌دهند تا صادر کند و پروانه به نام او می‌شود اما گران‌تر از بازار داخل می‌فروشند. گروهی هم صادر می‌کنند و پروانه را به نام خودشان می‌گیرند که در شبکه سنا می‌آید. گفته شده که گروه 3 می توانند با ارز توافقی بفروشند که رقمی بین 7500 تا 8000 تومان می‌شود.

بُد در رابطه با احتمال افزایش مصرف سیمان در کشور با توجه به رشد بازار مسکن گفت: در این رابطه نمی توان چندان دقیق صحبت کرد و در این راستا باید تعداد پروانه های ساختمانی اضافه شود. اگر به این صورت باشد، از آنجا که مردم در حال تبدیل پول نقد خود به کالا هستند، ساخت و ساز را هم شروع خواهند کرد. گفته شده که تعداد پروانه‌ها در سه ماهه اخیر نسبت به دوره قبل 17 درصد اضافه شده که این خود نشان دهنده رشد در آینده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب: 44313
 
مرجع : اقتصاد آنلاین