گروه صنایع معدنی فولاد
 
خیاط در گفت‌وگو با ماین نیوز:
صادرات ۳۰۰ هزار تنی فولاد ارفع در سال ۹۶
صادرات دیگر سودآور نیست/برای تامین الکترود گرافیتی باید به سمت چین و هند برویم
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت آهن و فولاد ارفع گفت: در حال حاضر فروش داخلی این شرکت از فروش صادراتی آن پیشی گرفته است چرا که با توجه به تعیین نرخ ارز دیگر صادرات خیلی سودآور نیست.
 
علیرضا خیاط در گفت‎وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه وضعیت شرکت آهن و فولاد ارفع در سال 1396 خوب بود و در سه ماهه نخست امسال نیز وضعیت خوب بوده است، افزود: سال قبل 801 هزار تن شمش تولید و از ‌ظرفیت اسمی یعنی 800 هزار تن عبور کردیم. همچنین سال قبل برای نخستین بار حدود 300 هزار تن شمش صادر کردیم. ضمن اینکه در بخش آهن اسفنجی هم 850 هزار تن تولید و از ظرفیت 800 هزار تنی این بخش نیز عبور کردیم.

وی افزود: تا 23 خرداد امسال هم حدود 180 هزار تن شمش تولید داشتیم و فروش هم به 190 هزار تن رسید.

خیاط درباره آخرین وضعیت تامین الکترود گرافیتی موردنیاز آهن و فولاد ارفع نیز عنوان کرد: پیش‌بینی آینده بازار الکترود گرافیتی بسیار سخت است و بازار خیلی نوسان دارد. تقاضا در این بازار بالاست و عرضه محدود و در صورت اعمال تحریم‌های جدید مشکل ما در تامین الکترود گرافیتی بیشتر هم خواهد شد. دو سال قبل الکترود گرافیتی را تنی 2500 یورو می‌خریدیم اما الان قیمت آن 20 هزار یورو شده است. در شرایطی که بازار الکترود گرافیتی بهم خورده باید به سمت چین و هند برای تامین این محصول حیاتی برویم.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۵
کد مطلب: 44266