گروه معادن سنگ آهن
 
تقی زاده در گفت‌وگو با ماین نیوز:
تا داخلی‌ها نیاز داشته باشند، صادر نخواهیم کرد
صادرات سنگ آهن خام خیانت است/تحریم‌ها پیش‌بینی‌ناپذیر است
گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تاکید کرد: تا زمانی که شرکت‌های داخلی زنجیره فولاد به یک تن مواد اولیه (آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله) نیاز داشته باشند، اقدام به صادرات نخواهیم کرد.
 
ناصر تقی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه سیاست تامین نیاز داخل در شرکت گل گهر بر صادرات اولویت دارد، تاکید کرد: البته برای محصولات نهایی تولیدی گل گهر به دنبال صادرات و بازارهای هدف هستیم اما اولویت ما در زمینه مواد اولیه تامین نیاز بازار داخلی و سپس صادرات است.

وی درباره تمهیدات شرکت گل گهر برای مقابله با تحریم‌های پیشرو اظهار کرد: در حال مذاکره هستیم که اگر بتوانیم مثلا در بدترین شرایط تحریم که نتوانیم کشتی‌هایمان را به مقاصد مختلف بارگیری کنیم، در عمان انبار بگیریم و کالایمان را آنجا ببریم و از آنجا به سمت بازارهای هدف بارگیری کنیم. این بخشی از تمهیدات ما است که البته قطعی هم نیست چرا که برخلاف نظر برخی تحریم‌ها پیش‌بینی‌ناپذیر است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با اشاره به اینکه سرانه تولید در گل گهر از ۱۵ به ۳۰ هزار تن به ازای هر نفر طی سه سال اخیر افزایش یافته است، در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز درباره وضع عوارض 5 درصدی روی صادرات سنگ آهن دانه بندی اظهار کرد: من با وضع عوارض روی صادرات سنگ خام صددرصد موافقم. این کار (صادرات سنگ آهن دانه بندی) خیانت است چون ما به سنگ نیاز داریم. در کجای دنیا این ماده را صادر می‌کنند. کشورهایی مانند استرالیا نیز با ما فرق دارند چرا که نوع معادن، حجم ذخایر و سایر ویژگی‌های آنها با ما متفاوت است. ما نباید سنگ آهن خود را به صورت خام صادر کنیم.

تقی زاده درباره مذاکرات گل گهر و اوبربانک اتریش نیز گفت: همچنین مشغول بررسی شرایط هستیم و هنوز امیدواریم.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب: 44264