گروه معادن سنگ آهن
 
بزرگترین طرح صنعتی تاریخ کردستان کلید می‌خورد
گروه معادن >سنگ آهن - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: روز پنجشنبه و با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت، عملیات اجرایی بزرگترین طرح صنعتی تاریخ استان کردستان با سرمایه‌گذاری نهایی بیش از 3600 میلیارد تومان آغاز خواهد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، حسین فیروزی اظهار کرد: یکی از بزرگترین مزیت‌ها و پتانسیل‌های معدنی استان کردستان وجود ذخایر قطعی‌سنگ آهن با درجه خلوص بالاست که در چند سال اخیر جلوگیری از خام فروشی معادن و تلاش جدی برای ایجاد صنایع معدنی و به خصوص فرآوری سنگ آهن و ایجاد زنجیره فولاد برای ایجاد اشتغال جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی، خلق ثروت و ارزش افزوده در کردستان وجهه همت مدیران دولت تدبیر و امید در کشور و استان بوده است.

وی با بیان اینکە خوشبختانه با شروع به کار آقای مرادنیا به عنوان استاندار کردستان این تلاش‌ها مضاعف شد، گفت: ایشان با رویکرد جدیدی پیگیری‌های خود را شروع کردند و معتقد بودند که با توجه به گستره معادن سنگ آهن در پهنه استان و امکان فراهم بودن زیرساخت‌ها در چند شهرستان استان، احداث کارخانجات زنجیره فولاد در بیش از یک شهرستان منطقی‌تر خواهد بود و برای توسعه متوازن استان تصمیمی عقلائی‌تر و پسندیده‌تر است.

فیروزی با اعلام اینکه طی سفر یک روزه جناب آقای دکتر شریعتمداری به کردستان در سه شهرستان سقز، بیجار و قروه کلنگ‌زنی پروژه‌های مرتبط با زنجیره فولاد آغاز می شود، اضافه کرد: کارخانه آهن اسفنجی سقز با سرمایه‌گذاری خارجی بیش از 800 میلیارد تومان از جمله طرح‌های آماده برای آغاز عملیات اجرایی است.

وی، دو شهرستان بیجار و قروه را از شهرستان‌های مستعد در بخش سنگ آهن و صنایع معدنی و از جمله مقصدهای سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت برشمرد و افزود: در شهرستان بیجار طرح فرآوری سنگ آهن و احداث زنجیره فولاد آغاز می‌شود، در سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های مناسبی برای تولید کنسانتره توسط دو شرکت صبا نور و کیمیا معادن سپاهان در بیجار شروع شده است .

فیروزی تاکید کرد: در این سفر میزان تولید کنسانتره در زنجیره فولاد بیجار افزایش خواهد یافت و علاوه بر آن عملیات اجرایی حلقه‌های بعدی زنجیره فولاد در شهرستان بیجار آغاز خواهد شد.

وی افزود: در ادامه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت، فرآوری سنگ آهن و زنجیره فولاد کاملا مشابه پلنت بیجار در شهرستان قروه نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.

معاون اقتصادی استاندار کردستان به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان نیز اشاره کرد و افزود: این سرمایه‌گذاری‌ها با محوریت ایمیدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع معدنی) و مشارکت چند نهاد و شرکت دیگر انجام شده است که از محل آنها برای 6000 نفر شغل مستقیم و 6000 نفر دیگر غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

فیروزی به یکی از مهمترین دغدغه‌های این روزهای مردم که همانا میزان استفاده از منابع آبی برای ایجاد زنجیره فولاد است اشاره کرد و به صراحت گفت: در ایجاد زنجیره فولاد به هیچ وجه از منابع آب زیر زمینی استفاده نخواهد شد و همه آب مورد نیاز برای این طرح‌های بزرگ صنعتی از محل روان آب‌ها و ذخیره پشت سدها استفاده می‌شود.

وی میزان مصرف سالانه آب برای زنجیره فولاد کردستان را حداکثر ۱۵ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این مقدار آب مصرفی برای صنایع فولاد کردستان در قیاس با ذخیره چند میلیارد متر مکعبی سدهای استان رقم چشمگیری نیست و همچنین رقیبی برای کشاورزی استان بە شمار نمی‌رود.

فیروزی، این رویداد مهم که نقطه عطفی در توسعه صنعتی کردستان خواهد بود را به مردم کردستان تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که سرمایه‌گذاران محترم این طرح‌ها با همکاری حداکثری مردم و مدیران و کارشناسان همه بخش‌های دولتی و حکومتی پروژه‌ها را به سرعت به بهره‌برداری برسانند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب: 44252
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا