گروه معادن
 
معاون وزیر صنعت:
صندوق جسورانه سرمایه گذاری حامی جدید در حوزه معادن است
گروه معادن - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق جسورانه سرمایه گذاری به عنوان حامی جدید ایده ها در حوزه معدن و صنایع معدنی است که با کمک سازمان بورس ایجاد و راه اندازی شد.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان روز یکشنبه افزود: امروز سازمان ایمیدرو در قالب همکاری با دانشگاه تهران، موسسه «یونیدرو» تاسیس و نیز با استفاده از ظرفیت صندوق جسورانه سرمایه گذاری، نسبت به تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و حمایت از ایده های نوآورانه را در حوزه معادن و صنایع معدنی دنبال می کند.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی ایران در محل ایمیدرو اضافه کرد: سال های گذشته به مقوله پژوهش و فناوری در کشور توجه کافی نشده که دلایل اصلی آن اقتصاد نفتی و حاکم شدن سیاست بر اقتصاد است.

به گفته وی، اکثر دانشگاه های کشور با بودجه های دولتی اداره می شوند و بر این اساس نگاه دولتی بر آنها حاکم است.

کرباسیان لزوم دریافت ایده ها و توجه به ایده پردازان را مورد تاکید قرار داد و گفت: بخشی از سرخوردگی های اقتصادی امروز کشور، ناشی از قوی نبودن بخش خصوصی و سهم کمرنگ آن در اقتصاد است و در برخی موارد، دولتی ها نیز اجازه رشد و خودنمایی به آنها نمی داد.

وی اظهارداشت: سازمان ایمیدرو مکلف به هزینه کرد 25 درصد از سود خود در حوزه آموزش و پژوهش است و در این راه از ایده های جدید، نوآورانه و خلاقانه حمایت خواهد کرد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: پارسال ایمیدرو 300 میلیارد ریال در حوزه پژوهش و 30 میلیارد ریال در حوزه آموزش سرمای هگذ اری کرد.

 حاکمیت تجارت بجای تولید در کشور
همچنین «محمود نیلی احمدآبادی» رئیس دانشگاه تهران در این جشنواره افزود: حرکت نوین صنعتی ایران بیش از 6 دهه قبل با مونتاژ پیکان در خودروسازی و برندهای ارج و آزمایش در لوازم خانگی، همچنین ایجاد ذوب آهن آغاز شد، اما امروز توسعه روزافزون واردات به کشور را به نظاره نشسته ایم.

وی گفت: امروز کسی از مسئولان و دانشگاه ها نمی پرسد که چرا خودروهای با فناوری 30 سال پیش در کشور تولید می شود و صف هم برای آنها تشکیل می شود، اما مدام از افزایش قیمت ها پرسش به عمل می آید.

نیلی تاکید کرد: اقتصاد و کشور به دنبال فناوری پیشرفته و تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه نیست، زیرا به عنوان مثال یک شبه می توان با سرمایه گذاری در بازار سکه و ارز به پول رسید و در عمل، به جای تولید، تجارت حاکمیت دارد.

وی اظهار داشت: اتفاق این روزهای بازار کشور، ناشی از کم کاری ها در گذشته است و نباید اقتصاد آنقدر لرزان شود که با فریاد های ناهنجار یک نفر در آن سوی جهان، بازار دستخوش تغییر شود.

به گفته رئیس دانشگاه تهران، امروز ذهنیت قبلی در این ارتباط که دانشگاه مامور تامین و پرورش منابع انسانی است، تغییر کرده و باید ظرفیت های متفاوتی مانند کمک به توسعه و رفع چالش های جامعه را در دانشجویان تقویت کرد.

وی اظهار داشت: باید سه مقوله اقتصاد ملی، صنعت و دانشگاه در کنار هم قرار بگیرند و دانشگاه تهران نیز در این ارتباط سعی کرده تا با ایجاد پارک علم و فناوری، برای تبدیل ایده ها به کسب و کار تلاش کند.

نیلی احمدآبادی اراده ایمیدرو برای رفع این نقیصه و تقویت ارتباط با دانشگاه را یاداور شد و گفت: امروز یونیدرو یکی از مسئولیت های اجتماعی است که دانشگاه تهران دنبال می کند و در این پیوند، سعی می شود ابتدا بازار و دانشگاه را به درستی درک و سپس بر مبنای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

وی گفت: دانشگاه تهران با همه توان آماده حمایت از ایده های جدید است و این مهم با تبدیل ایده ها به کسب و کارهای سودآور دنبال می شود تا افراد بجای یافتن شغل، خود آفریننده شغل باشند.

 138 ایده نو در موضوعات باطله برداری معدنی، محیط زیست و ارتقای فناوری در جشنواره ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی ایران ارائه شد که توسط ایمیدرو، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، صندوق جسورانه سرمایه گذاری و همچنین صندوق های پیش بینی شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می شوند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 44221
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا