گروه معادن
 
کشف معدن نیکل در بوانات
گروه معادن - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: با انجام اکتشاف نیکل در شمال شرق استان، اکتشاف مواد معدنی فلزی در این استان رونق خواهد گرفت.
 
به گزارش ماین نیوز، علی همتی بابیان ‌این‌که بخش عمده وسعت استان را پهنه زاگرس و مواد معدنی غیرفلزی در برمی‌گیرد، اظهار داشت: در شمال و شمال شرق استان به دلیل واقع‌شدن در زون‌های زمین‌شناسی ایران مرکزی، سنندج و سیرجان و احتمال وجود مواد معدنی فلزی، سازمان استان پهنه نیکل را به وسعت 640 کیلومتر مربع برای اتمام عملیات اکتشاف در شهرستان بوانات تعریف کرده است.

وی بابیان این‌که برای شناسایی و اکتشاف نیکل (Ni) در این منطقه، پهنه از طریق مزایده به شرکت اکتشاف معادن و صنایع غدیر واگذار شد، افزود: با انجام فعالیت‌های اکتشافی مقدماتی 10 محدوده امیدبخش مورد شناسایی قرارگرفته که شامل 8 محدوده نیکل به وسعتی در حدود 90 کیلومتر مربع و 2 محدوده سنگ تزئینی به وسعت 5 کیلومتر مربع است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس تصریح کرد: در 6 محدوده امیدبخش نیکل فعالیت‌های اکتشافی تکمیلی ادامه خواهد یافت که این فعالیت‌ها برای اولین بار در سطح کشور در فارس صورت می‌گیرد.

همتی بابیان این‌که فلز نیکل ازجمله فلزات استراتژیک است که کاربردهای گوناگونی در پزشکی، فولاد، ضدرنگ و آلیاژ فلزات دارد، ادامه داد: 4 محدوده امیدبخش دیگر به مزایده عمومی گذاشته خواهد شد که علاقه‌مندان به فعالیت‌های معدنی، نسبت به سرمایه‌گذاری در این بخش اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های بین‌المللی میزان تولیدات معدنی نیکل در دنیا در سال 2017 بالغ‌بر 1.2 میلیون تن بوده و ذخایر جهانی آن 74 میلیون تن است و کشورهای اندونزی، فیلیپین، کانادا، استرالیا و برزیل دارای بیشترین تولیدات این ماده معدنی را دارند.

این مقام مسؤول بیان کرد: بیشترین ذخیره نیکل دنیا در کشورهای استرالیا و برزیل قرار دارد و بزرگ‌ترین معدن نیکل در کانادا واقع‌شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 44194
 
مرجع : تابناک