گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:
دسترسی آزاد علاقه‌مندان بخش اکتشاف به اطلاعات پایه زمین‌شناسی
گروه اكتشاف و زمين شناسي - جلسه هم‌اندیشی دومین همایش بین‌المللی و نمایشگاه تخصصی اکتشاف مواد معدنی برگزار شد.
 
به گزارش ماین نیوز، جلسه هم‌اندیشی دومین همایش بین‌المللی و نمایشگاه تخصصی اکتشاف مواد معدنی با نگرشی ویژه بر توسعه پایدار عصر امروز سه‌شنبه در هتل کوثر پارسیان با حضور فعالان و دست‌اندرکاران این عرصه برگزار شد.

بر اساس این گزارش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به بیان اهمیت اکتشاف مواد معدنی و ضرورت تغییر استراتژی اکتشاف پرداخت و گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیازمند همکاری بخش‌های اکتشافی برای ترسیم استراتژی آینده اکتشاف در کشور است.

دکتر راضیه لک، با بیان اینکه درخواست ترسیم استراتژی اکتشاف در وب‌سایت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد، تصریح کرد: استراتژی اکتشاف طی سال‌های پیش تدوین شده و با توجه به شرایط پیش‌رو و حال حاضر نیاز به بازنگری دارد.

وی تغییر سیاست‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با هدف توسعه معادن را با توجه به شرایط دشوار فروش نفت در کشور ضروری عنوان کرد و گفت: این سازمان دسترسی آزاد به داده‌های پایه ارزشمندی را که طی سال‌ها توسط کارشناسان تهیه شده را در دستور کار دارد و تا جایی که مقررات و دستگاه‌های امنیتی اجازه دهد اطلاعاتی که با منابع مالی عمومی کشور تهیه شده را در اختیار بخش‌های علاقه‌مند اکتشاف قرار خواهد داد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به تغییر استراتژی سازمان متبوع خود مبنی بر واگذاری محدوده‌های در اختیار تصریح کرد: این سازمان در راستای مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی یکسری پروانه‌های اکتشافی و گواهینامه کشف در اختیار دارد که از دید کارشناسان اکتشافی بسیار ارزشمند است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در هر مرحله‌ای که بخش‌های دولتی به جز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و شرکت‌های توسعه‌ای و بخش‌های خصوصی علاقه‌مند به فعالیت اکتشافی باشند، این سازمان هیچ هزینه‌ای نخواهد کرد.

لک در ادامه افزود: از منابع عمومی کشور در جایی هزینه خواهیم کرد که وظیفه حاکمیتی داریم و در بخش خصوصی برای ادامه اکتشاف علاقه‌مندی وجود ندارد.

این مقام مسوول تاکید کرد: این سازمان محدوده‌های اکتشافی را به همه بخش‌های خصوصی علاقه‌مند بر اساس مقررات موجود برای ادامه اکتشاف واگذار خواهد کرد و کلیه اطلاعات را در اختیار قرار خواهد داد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که بخش خصوصی باید روی محدوده‌ها کار کند تا به معدن تبدیل شود، تصریح کرد: محدوده‌ها طبق قوانین و بر اساس مصوبه شورای عالی معادن و یا بر اساس برگزاری مزایده باید واگذار شود.

وی هدف از این طرح را ورود بیشتر بخش خصوصی به بخش معدن عنوان کرد و گفت: نگه داشتن محدوده‌های اکتشافی برای مدت طولانی صحیح نیست و این سازمان در نظر دارد ۱۶ محدوده دارای گواهی کشف را بر اساس مقررات واگذار کند.

به گفته لک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیازمند وجود یک شورای قوی برای تصویب سیاست‌های اکتشاف در کشور است و این سازمان دست یاری حامیان شورای عالی معادن را می فشارد.

با تغییر نگاه به اکتشافات معدنی کمک کنیم

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز در شورای هم‌اندیشی دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی گفت: برگزاری همایش‌های معدنی توسعه ضمن اینکه می‌تواند باعث توسعه اکتشاف در کشور شود منجر به هماهنگی بین دولت و بخش خصوصی نیز خواهد شد.

وجیه‌اله جعفری با بیان این‌که نقش اکتشاف در کشور امروز به جایگاه اصلی خود نرسیده، افزود: باید اکتشاف را هم از نظر عمق و هم تجهیزات توسعه داد.

به عقیده وی، امروز می‌توان با تغییر نگاه به اکتشاف کمک کرد.

جعفری تاکید کرد: شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران قصد ندارد جایگاه بخش خصوصی را بگیرد، بلکه ما امروز در کنار بخش خصوصی قرار گرفته‌ایم و به فعالان این بخش کمک خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که شرکت تهیه و تولید آماده همکاری در فعالیت‌های اکتشافی است، خاطرنشان کرد: اگر حمایت اکتشافی در راستای کمک علمی داشته باشیم سرعت تبدیل به گواهی کشف افزایش پیدا می‌کند.

بررسی 5 محور جانبی در دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی

معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز گفت: پرداختن به موضوعاتی همچون قوانین و مقررات و استراتژی کشور از اهداف و برنامه‌های دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف موادمعدنی است.

عباس گل‌محمدی با بیان این مطلب گفت: جذب سرمایه‌گذاری و استفاده از دانش روز و تکنولوژی‌ها در این برنامه دنبال می‌شود‌.

به گفته وی، هدف از برگزاری دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی برنامه ریزی برای سرفصل‌هاست و این همایش ٥ محور جانبی داشته که مسائل مربوط به اکتشاف می‌پردازد و مزایده‌های اکتشافی و انتخاب پیمانکاران نیز هم زمان با همایش برگزار می‌شود.

گفتنی است دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی با نگرش ویژه بر توسعه پایدار با حمایت بخش خصوصی 8 الی10 بهمن ماه در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، این رویداد بین‌المللی که با مشارکت و همکاری بخش خصوصی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان مرجع اکتشاف معادن و علوم زمین و با محوریت این سازمان برگزار می‌شود؛ چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌روی اکتشاف مواد معدنی، اقتصاد و مدیریت در اکتشاف، فناوری‌های نوین مرتبط با حوزه اکتشاف معادن، معرفی و ارائه تجهیزات و ماشین‌آلات اکتشافی و روش‌های نوین اکتشاف در معادن به عنوان محورهای اصلی برگزاری دومین همایش و نمایشگاه تخصصی بین‌المللی اکتشاف مواد معدنی عنوان شده و برگزارکنندگان این نشست بزرگ بین‌المللی برگزاری دو سالانه همایش و نمایشگاه، ورود تکنولوژی و فن‌آوری‌ها روز دنیا در زمینه اکتشافات معدنی، ایجاد فضای مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف معادن، ایجاد فضای متعادل دوجانبه فعالان اقتصادی، دولت، تشکل‌ها، دانشگاه‌ها، ارتقای مدیریت اقتصاد در حوزه اکتشاف و دستیابی به استانداردهای روز دنیا در حوزه اکتشاف را به عنوان چشم‌انداز در دستور کار خود دارند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب: 44190
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان