گروه معادن سنگ آهن
 
گزارش مجمع عمومی عادی سالانه کگل
گروه معادن >سنگ آهن - مجمع عمومی عادی به طور سالانه شرکت صنعتی و معدنی گل گهر صبح امروز باحضور بیش از ٨۵ درصد از سهامداران تشکیل جلسه داد. ناصر تقی زاده مدیر عامل گل گهر در این جلسه گزارش عملکرد خوبی را در بین شرکت های معدنی ارائه داد ، تا جایی که گل گهر را با توجه به توضیحات مدیر عامل می توان به عنوان یک شهر صنعتی-معدنی عظیم فعال تلقی کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، مجمع عمومی عادی به طور سالانه شرکت صنعتی و معدنی گل گهر صبح امروز با حضور بیش از ٨۵ درصد از سهامداران تشکیل جلسه داد.

ناصر تقی زاده مدیر عامل گل گهر در این جلسه گزارش عملکرد خوبی را در بین شرکت های معدنی ارائه داد ، تا جایی که گل گهر را با توجه به توضیحات مدیر عامل می توان به عنوان یک شهر صنعتی-معدنی عظیم فعال تلقی کرد.

تقی زاده درتوضیح عملکرد سال ٩۶ این شرکت گفت : شرکت گل گهر سهم ٣٧ درصدی در تولید کنسانتره کل کشور دارد و حدود ١٣.۵ میلیون تن تولید در سال ٩۶ را رقم زد که با رشد ١٠.٣ درصدی روبرو بوده است.

وی ادامه داد: سهم تولید گل گهر در گندله نیز ٣۵ درصد است و به نسبت سال قبل رشد ۵٠ درصدی تولید کنسانتره داشته ایم، مجموع تولید شرکت در سال ٩۶معادل ٢۴ میلیون تن است که این رقم در سال ماقبل ١٩.۵ میلیون تن بوده است.

تقی زاده گفت: افزایش سودآوری شرکت ناشی از افزایش تولید است و هنوز قیمت های فروش به سال ٩٢ نرسیده است. میزان سود شرکت در سال ٩۶ در حدود ١٠٩ درصد رشد داشته و دارایی های شرکت به ٩ هزار و ٣٠٠میلیارد تومان رسیده است.حال آن که بازده دارایی شرکت از ١۴ به ٢۵ درصد رسیده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به راه اندازی پروژه های شرکت های تابعه رشد سود آوری را شاهد خواهیم بود ، برای نمونه سودآوری شرکت توسعه گل گهر ١١٨ درصد، گهر انرژی ١٣ درصد، جهان فولاد ۵١ درصد و گهر زمین ٣٠ درصد به نسبت سال ماقبل رشد داشته است.

این مقام اجرایی به طرح های توسعه ای گروه اشاره داشت و گفت: کارخانه ١.٨ میلیون تنی آهن اسفنجی کوثر به تولید رسیده است، پروژه ٣ میلیون تنی ورق هم در شرکت توسعه آهن و فولاد در دست اجراست و بخش های مختلف در حال پیشرفت است.

وی افزود : واحد کنسانتره شماره ٧ شرکت با ظرفیت ٢ میلیون تن در حال تولید است، کارخانه بریکت سرد تا آبان ماه وارد مدار خواهد شد، واحد ١ میلیون تن ذوب ریخته گری جهان فولاد هم در شهریور ماه وارد مدار می شود، راه اندازی خط ١.٢ میلیون تن آهن اسفنجی در جهان فولاد در برنامه است وفاز بخار ١۵٠ مگاوات نیروگاه تا پایان امسال به بهره برداری خواهد شد و احداث یک نیروگاه ۵٠٠ مگاوات هم در دست اجراست.همچنین شرکت ده ها پروژه دیگر هم در دست اجرا دارد.

تقی زاده در ادامه گفت: در حال افزایش ظرفیت از طریق اجرای پروژه زیر سقف هستیم و چشم انداز امسال در پروژه اصلاح زیر سقف سه خط کنسانتره ۵-۶-٧ افزایش تولید از ٢ میلیون به ٢.٧ میلیون تن است و گندله سازی ١٠ میلیون تن به ١۴ میلیون تن که اجرای این طرح به نسبت ساخت خط تولید جدید هزینه بسیار کمتری دارد.

وی به موضوع اکتشاف هم اشاره کرد و گفت: در بحث اکتشاف اخبار بسیار خوبی داریم و با ایمیدرو تفاهم کردیم و به نتایج خوبی هم رسیدیم.در بین معادن گل گهر، در کویر مرکزی ۴ دستگاه حفاری داریم و به شدت امیدواریم.همچنین در جنوب بم هم مشغول اکتشافیم. تقی زاده گفت: کنسرسیومی با حضور سه شرکت چادر ملو، گل گهر و فولاد مبارکه تشکیل شده و برای احداث واحد ١٠ میلیون تنی فولاد اقدام خواهیم کرد، این طرح در مرحله انتخاب زمین ومشاور و بررسی های اجرایی است.

مدیر عامل گل گهر عملکرد سه ماهه سال جاری را هم از نظر گذراند و گفت: در سه ماهه ٧ میلیون و ٣۵٢ هزار تن تولید داشتیم که این رقم در سال گذشته ۵ میلیون و ٣٨۴ هزار تن بوده است و بیش از ١٧٠٠ میلیارد تومان فروش داشتیم. ما امیدواریم فروش امسال به ٣٠ میلیون تن برسد و خط لوله انتقال آب اوایل یا اواسط سال آتی به سیرجان برسد.

وی در خصوص تامین خوراک هم گفت: قاعدتا کمبود داریم ، اما اکتشافات زیادی را در دست اقدام داریم و از گهر زمین خرید داریم و با فعالیت هایی که انجام دادیم فعلا مشکلی برای تامین مواد اولیه نداریم.

تقی زاده گفت: در تمام پهنه ها اقدام به اکتشاف می کنیم و در حال حاضر قریب به ٢٠ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا داریم.

*پرسش ها و پاسخ ها*

*در صورت تحریم ها شرکت با چه مسائلی روبرو خواهد بود؟*

تقی زاده مدیرعاملگل گهر: دامنه شمول تحریم هاو برخورد اروپا با تحریم ها را هنوز نمی دانیم و به زودی مشخص خواهد شد، در صورتی که تولید فولاد در داخل کاهش یابد و در فروش با کاهش تقاضا روبرو شویم به سمت صادرات خواهیم رفت و در عمان انبار در اختیار می گیریم و یا اقدامات دیگری انجام می دهیم.

*برای عرضه زیر مجموعه ها اقدام نمی کنید؟ *

گهر زمین و جهان فولاد از گزینه ها ی عرضه در بورس است و امسال احتمالا این اقدام عملیاتی شود.

*افزایش هزینه ها به چه دلیل بوده است؟*

در چند بخش افزایش داشتیم در زمینه بیمه و عوارض آلایندگی هزینه های زیادی به ما تحمیل شد از طرفی پروژه های زیادی در دست اجراست که هزینه های اداری عمومی را افزایش داده است.

*در زمینه کاهش عوارض آلایندگی چه کردید؟*

به خاطر انتشار گازهای سالانه ١ درصد پرداخت عوارض داریم و در گام نخست پروژه تبدیل گاز SO2 به کود سولفات آمونیوم تبدیل کنیم و منقاصه احداث ساخت کارخانه این پروژه برگزار شده است.

*افزایش سرمایه چه شد؟*

تقی زاده: افزایش سرمایه را یک ماه تعویق انداختیم تا سهامداران بتوانند از محل سود امروز در افزایش سرمایه شرکت کنند.

مجمع گل گهر از ۷۵۰ ریال سود تحقق یافته در صورت های مالی تلفیقی ۶۵۰ ریال معادل ۸۷ درصد را تقسیم کرد.حال آن که در صورت های مالی شرکت اصلی سود تحقق یافته شرکت ۷۰۴ ریال بود ، یعنی بر مبنای صورت های مالی شرکت اصلی مجمع گل گهر ۹۲ درصد سود خود را تقسیم کرده است.

مدیرعامل گل گهر در پایان برگزاری این مجمع اعلام کرد که سود سهامداران حقیقی از شنبه هفته پیش رو واریز می شود ، اما سهامدارانی که مایل هستند می توانند از محل سود نقدی امروز در افزایش سرمایه شرکت کنند ، چون هنوز سرمایه ۳۶۰۰ میلیاردی ثبت نشده است.

گفتنی است ، گل گهر در پایان سال ۹۶ بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان سود محقق کرده بود و برای سال جاری بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان تحقق سود ، پیش بینی شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۰
کد مطلب: 44113
 
مرجع : رادیو سهام