گروه معادن سنگ آهن
 
باهدف حل مشکل مسکن ۱۲ هزار خانوار منطقه محروم سنگان صورت گرفت؛
امضا توافق‌‎نامه احداث ۲ هزار واحد مسکونی بین سازمان ملی زمین و مسکن و ایمیدرو
اختصاص 50 هکتار زمین برای اسکان کارکنان معدن سنگ آهن
گروه معادن >سنگ آهن - توافق‌‎نامه احداث ۲ هزار واحد مسکونی برای ۱۲ هزار خانوار محروم در منطقه معدنی سنگان، بین سازمان ملی زمین و مسکن و ایمیدرو به امضا رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، این توافق‌‎نامه که بین مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و حمیدرضا عظیمیان رییس سازمان ملی زمین و مسکن امضا شد، حاصل تلاش یک ساله دو سازمان مذکور به منظور حل مشکل مسکن 12 هزار خانوار محروم در منطقه سنگان بوده است.

50 هکتار در نظر گرفته شده در این منطقه، در قالب قرارداد اجاره بلندمدت (99 ساله)، به منظور احداث و واگذاری واحدها به افراد واجد شرایط آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. در این واگذاری‌ها سرمایه‌ مجری صرف ساخت و ساز پروژه می شود و زمینی در این پروژه‌ها خریداری نمی شود. هم اکنون اراضی فاز اول در شهرستان خواف آماده واگذاری هستند.

برپایه این توافق ، ایمیدرو در احداث حداقل 2 هزار واحد مسکونی برای پرسنل فعال در پهنه صنعتی- معدنی سنگان به ویژه متخصصان و خانواده های آنها مشارکت خواهد کرد.

احداث واحدهای صنایع معدنی جدید در منطقه صنعتی خواف- سنگان در جوار معدن و سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران در شرایطی است که این منطقه با مشکلاتی همچون کم رونقی آبادی ها، تخلیه تدریجی منطقه از نیروی انسانی سنتی در گذشته و نبود برنامه ریزی مدون برای به کارگیری نیروهای کارآمد و متخصص مواجه است.

در این بین، با گسترش بهره برداری از معادن و احداث صنایع معدنی در این منطقه، نیاز به ایجاد زیرساخت های لازم دارد که متاسفانه قرارگیری در محیط خشک و کم آب، سرمایه گذاری های این منطقه را با چالش مواجه کرده است.

بنابر این گزارش، حفظ تعادل و موازنه بین فعالیت های معدنی، صنعتی و خدماتی و نیز ایجاد سکونتگاه های آتی در منطقه و توسعه پایدار، مستلزم داشتن رویکرد و برنامه یکپارچه و منسجمی است.
با در نظر گرفتن این رویه، سرمایه گذاری در زنجیره فولاد نظیر کنسانتره و گندله منطقه، در راستای تحول و تکامل منطقه خواف- سنگان استفاده مناسبی صورت خواهد گرفت و توافق نامه مذکور در این راستا به امضای دو طرف رسیده است.

گفتنی است، مدت زمان اجرای توافق نامه یاد شده، براساس ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن ۳ سال است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۲
کد مطلب: 44100
 
مرجع : ایمیدرو