گروه معادن ساير حوزه ها
 
جعفر سرقینی
تحریم‌ها توجیه خام‌فروشی نیست
بسیاری، نگران تحریم‌ها و شدت آن هستند.
گروه معادن >ساير حوزه ها - این امر ۲۰ سال پیش می‌توانست موجب نگرانی شود اما حالا نگرانی بابت تامین مواد اولیه خود نداریم. در دوره جنگ و تحریم‌های پس از آن، معدن یکی از بخش‌هایی بود که نگذاشت کمبودی از نظر مواد اولیه معدنی وجود داشته باشد. از این رو، نگرانی موجود، مربوط به تولید نیست بلکه مربوط به صادرات مواد معدنی و محصولات فرآوری شده آن است.
 
ماین نیوز، در این وضعیت، گروهی معتقدند زمان مناسبی برای اجرای قانون عوارض بر صادرات مواد معدنی خام نیست. باید گفت، در بدترین شرایط تحریم در دوره گذشته، آنها برای خرید مواد معدنی خام ما صف کشیده بودند. نقشه آنها برای خرید مواد خام ما این است که در ایران اشتغال ایجاد نشود و ما نیازمند و محتاج خرید مواد اولیه باشیم.

به هر حال باید سیاست فرآوری مواد معدنی را جدی پیگیری کنیم و هدف ما ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بالاتر است. من فکر می‌کنم اگر آیین‌نامه اجرایی عوارض ابلاغ شود(که هنوز نشده است) هیچ صدمه‌ای به صادرات مواد معدنی نخواهد خورد زیرا به همان میزان که بر صادرات مواد خام حساسیت داریم، صادرات مواد با ارزش افزوده بالاتر را تشویق می‌کنیم.

در مصوبه‌ای که ابلاغ خواهد شد، صادرات مواد خام عوارض دارد اما صادرات کنسانتره سنگ‌آهن که فقط یک مرحله جلوتر از سنگ‌آهن است صفر است تا تولیدکنندگان سنگ‌آهن برای ایجاد حتی یک مرحله ارزش افزوده، تشویق شوند.

صادرات گندله نیز به کمترین میزان ممکن رسیده و آهن اسفنجی که مرحله پس از گندله است نیز عوارضی ندارد. ایمان دارم که کل زنجیره ارزش افزوده سنگ‌آهن، از وضع عوارض صادراتی آسیب نمی‌بیند.

جعفر سرقینی/ معاون امور معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۲۴
کد مطلب: 44078
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت