گروه معادن فلزات گرانبها
 
افزایش فعالیت‌های صندوق طلای لوتوس
گروه معادن >فلزات گرانبها - صندوق پشتوانه طلای لوتوس به‌عنوان اولین صندوق کالایی بازار سرمایه کشور از ۲۰ خرداد سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در بورس کالای ایران آغاز کرد، این صندوق با نقدشوندگی بالا در یک سال فعالیت خود توانست بالغ بر ۳۵ میلیون واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذاران صادر کند. همچنین رقم بازدهی سالانه ثبت‌شده برای «طلا» ۹۶ درصد است که می‌تواند یکی دیگر از عوامل جذابیت سرمایه‌گذاری در این صندوق محسوب شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیر صندوق پشتوانه طلای لوتوس عامل اصلی جذابیت این صندوق و نقطه قوت آن را تمایز نقدشوندگی بالای صندوق می‌داند. بر‌اساس این گزارش، صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس در طول یک سال فعالیت خود توانسته است به‌صورت میانگین روزانه بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد معامله را ثبت کند؛ میانگین ارزش این معاملات از ابتدای تاسیس صندوق تا‌کنون بالغ بر ۲۹ میلیارد ریال بوده است.

براساس ترکیب دارایی صندوق پشتوانه طلای لوتوس در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دارایی صندوق در گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری شده است و مابقی سرمایه‌گذاری‌ها در اوراق مشتقه و آتی سکه و نیز اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شده است. بر این اساس، در حال حاضر بیش از ۲۷ هزار سکه طلا در ترکیب دارایی این صندوق وجود دارد.

همچنین، از ابتدای سال تا کنون نیز صندوق پشتوانه طلای لوتوس توانسته است بازدهی ۴۸ درصدی ثبت کند. میانگین حجم و ارزش معاملات این صندوق از ابتدای سال تاکنون به ترتیب بیش از ۷ میلیون واحد و بیش از ۱۱۵ میلیارد ریال بوده است. لازم به توضیح است؛ از آنجا که بیش از ۷۰ درصد پرتفوی صندوق طلا متشکل از سکه طلاست، طبیعی است که متناسب با نوسانات سکه و ارز، قیمت واحدهای صندوق نیز دچار نوسان شود. صندوق پشتوانه طلا تا‌کنون از این نوسانات به بهترین شکل استفاده کرده و توانسته است بازدهی بهتری نسبت به بازار فیزیکی سکه کسب کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۹
کد مطلب: 44015
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد