گروه صنایع معدنی سیمان
 
سید محمد اتابک؛ رییس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان
تحریم های آمریکا هیچ تاثیر بر صنعت سیمان نخواهد داشت
گروه صنایع معدنی >سیمان - قیمت سیمان گران نشده است، ولی امکان ادامه به این قیمت هم وجود ندارد
 
به گزارش ماین نیوز، سید محمد اتابک؛ رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور معتقد است تحریم های جدید آمریکا که قرار است از چند ماه بعد اعمال شود، هیچ تاثیر روی صنعت سیمان کشور نخواهد داشت. او می گوید:« تجربه تحریم های پیش از این نشان داده است که صنعت سیمان هم توانست پروژه هایش را ادامه بدهد و هم تولید را بالاتر ببرد. صنعت سیمان شرایطی دارد که تولید و توسعه اش وابستگی خاصی به کشورهای خارجی و غربی ندارد و این وابستگی در حداقل است و ما امکان تداوم تولید را بعد از هر گونه تحریمی به راحتی داریم.»

او در ادامه می گوید:« تنها مطلبی که وجود دارد این است که مسئولین باید با شرایط صنعت سیمان همراهی کنند. توجه داشته باشید که حجم مصرف داخلی وقتی پایین می آید به دلیل آن بخشی که ما هزینه ثابت داریم، قیمت تمام شده بالا می رود برای همین باید در این زمینه منطقی فکر و شرایطی را ایجاد کنند که کارخانه های سیمان کشور امکان تداوم تولید را با اضافه هزینه هایی که الان به آن ها تحمیل می شود، داشته باشند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از کارخانه های سیمان در بورس امروز سودهایشان تقلیل پیدا کرده است، گفت:« انشالله با بازنگزی که در سهمیه های جدید تولید کارخانه ها صورت گرفته است و همچنین نگاه واقع بینانه ای که مسئولان به افزایش قیمت تمام شده تولید خواهند داشت، شرایط صنعت سیمان بهبود خواهد یافت و ما شاهد تداوم تولید صنعت سیمان و اشتغالزایی در این حوزه خواهیم بود.»

او در پاسخ به این سوال که آیا در صادرات سیمان مشکل خاصی وجود دارد یا در زمان تحریم به وجود خواهد آمد؟ گفت:« الان در صادرات مشکلی وجود ندارد البته ریالی پول صادرات را دریافت می کنیم.»

اتابک در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه بخش زیادی از ظرفیت تولید مورد استفاده قرار نمی گیرد، گفت:« به ظرفیت اصلی تولید سیمان در کشور نرسیده ایم؛ میانگین ظرفیت تولید سیمان الان در کارخانه ها 60 تا 65 درصد است و حدود 40 درصد ظرفیت واحدها خوابیده است. البته این موضوع از سال های قبل شروع شده بود و ما شاهد کاهش ظرفیت تولید بودیم ولی امسال هزینه های تولید هم به شدت افزایش پیدا کرده است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قیمت سیمان گران شده است، گفت:« قیمت سیمان گران نشده است، خیر ولی امکان ادامه به این قیمت آیا وجود دارد یا نه؟ باز هم می گویم خیر.»
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۲
کد مطلب: 43995
 
مرجع : اتاق بازرگانی تهران