گروه معادن فلزات گرانبها
 
فعالیت معدن طلای «زرشوران» با ۲۰۰ کارگر موقتا توقف شد
گروه معادن >فلزات گرانبها - برخی منابع کارگری در معدن طلای زرشوران تکاب از تعطیلی موقت این واحد معدنی و بلاتکلیفی حدود ۲۰۰ کارگر آن خبر می‌دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، معدن طلای زرشوران به عنوان بزرگترین واحد معدنی طلا در کشور که در شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی فعالیت دارد، از نهم خرداد ماه موقتا تعطیل شده و کارگران آن بلاتکلیف شده‌اند.

کارگران در تشریح دلایل تعطیلی معدن طلای زرشوران می‌گویند: این اتفاق به دنبال اجتماع شماری از اهالی روستاهای اطراف معدن زرشوران واقع شهرستان تکاب بر سر یافتن شغل در معدن زرشوران رخ داده که به درگیری نیز منجر شده است.

آنها می‌گویند: بعد از خروج پیمانکار قبلی (شرکت پیمانکاری گسترش راه معدن شهسوار) از مهرماه سال ۹۶ مسئولیت استخراج خاک طلای معدن زرشوران به شرکت "آهن آجین" واگذار شده و این شرکت مرتبا برای جذب نیروی کار از اهالی غیربومی استفاده می‌کند.

بر پایه این اطلاعات؛ از زمان آغاز عملیات استخراج در این واحد معدنی، طبق روال معمول شمار قابل توجهی از اهالی این منطقه برای یافتن شغل به معدن طلای زرشوران مراجعه می‌کنند. این جویندگان کار بیشتر از اهالی روستاهای زرشوران، یار عزیز و نیکند و.. در شهرستان تکاب هستند. یکی دیگر از مشکلات این اهالی خسارت‌های ناشی از تخریب محیط زیست ازسوی شرکت استخراج کننده است.

ظاهرا حضور مستمر اهالی روستاها در محوطه معدن زرشوران باعث شده کارگران شاغل در این واحد معدنی برای انجام وظایف خود با مشکل مواجه شوند، چنانچه به تشخیص کارفرما فعالیت معدن از روز نهم ماه جاری به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

گفته می‌شود روز پنجشنبه گروهی از کارگران شاغل در معدن زرشوران مقایل فرمانداری تکاب دست به اعتراض صنفی زده‌اند و از قرار معلوم علت این اقدام؛ اعتراضی نامشخص بودن وضعیت شغلی آنهاست.

یکی از کارگران معدن زرشوران با یادآوری شرایط نامناسب بازار کار در منطقه سکونت خود می‌گوید: این واحد معدنی تنها فرصت شغلی منطقه است که در اختیار اهالی روستاهای اطراف معدن قرار دارد.

مقصود ناصری (سرپرست کارگاه معدن زرشوران)  ضمن تایید مشکلات به وجود آمده در این واحد معدنی گفت: به دنبال تجمع شماری اهالی روستاهای اطراف معدن در این واحد معدنی، کارفرما برای تامین امنیت کارگران تصمیم به تعطیلی موقت این واحد گرفته است.

او با رد ادعای کارگران در خصوص اینکه اعتراض اهالی روستاها بر سر جذب نیروی کار غیربومی است، گفت: اهالی این روستاها مدعی‌اند ادامه فعالیت معدن امکان‌پذیر نیست و موجب تخریب محیط زیست آنها شده است.

او با بیان اینکه در حال حاضر سه تا ۴ روز است با ادامه مزاحمت‌های اهالی برای نیروی کار شاغل، معدن به حالت تعطیل درآمده، درباره تجمع کارگران گفت: روز پنجشنبه کارگران شاغل در معدن برای مشخص شدن وضعیت شغلی خود مقابل فرمانداری تکاب تجمع کردند و فرمانداری قول پیگیری مشکلاتشان را داده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب: 43920
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا