گروه معادن زغال‌سنگ
 
راه خروج از وضعیت کنونی زغالسنگ، صادرات است
گروه معادن >زغال‌سنگ - عضو هیئت مدیره انجمن زغالسنگ ایران گفت: اگر زغال بخواهد از این وضعیت خارج شود، باید صادرات صورت بگیرد که پارت نخست کنسانتره صادر شد و اگر خریدار داخلی تمکین نکند، فرصت صادرات وجود دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، "منصوری" در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی کرمان اظهار کرد: زغال صنعت اشتغالزایی است و ۱۴ هزار نفر در کشور در این صنعت مشغول به کار هستند.

وی افزود: در حال حاضر یک و نیم میلیون تن کنسانتره و دو میلیون تن زعال خام در کشور تولید می شود که ۴۰۰ هزار تن کنسانتره سهم استان کرمان است.

منصوری تصریح کرد: با فعالیت کک سازی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی زرند، باید ۲ میلیون تن کنسانتره در استان کرمان مصرف شود که با عدد کنونی، تولید کنسانتره کشور جواب کک زرند را هم نمی دهد که علاوه بر آن در اصفهان هم کک سازی داریم و از شهریور در طبس نیز کک سازی فعال می شود.

وی با بیان اینکه وضعیت خوبی در زغالسنگ کشور وجود ندارد، اظهار کرد: انجمن زغالسنگ ایران برای ساماندهی و برنامه ریزی و پیگیری مشکلات این صنعت در سال گذشته شکل گرفت.

عضو هیئت مدیره انجمن زغالسنگ ایران گفت: تنها خریدار زغال، ذوب آهن اصفهان است و رفتار خوبی ندارد و تتها منافع خود را در نظر دارد که با پیگیری انجمن در نیمه دوم سال قبل قیمت زغال افزایش پیدا کرد و تلاش می کنیم امسال قیمت به ۶۱۰ هزار تومان برسد.

وی افزود: قیمت جهانی زغال با فاصله ۳۸ درصدی از شمش فولاد است و ما در ایران تلاش می کنیم این فاصله به ۳۳ درصد برسد.

منصوری تصریح کرد: اگر زغال بخواهد از این وضعیت خارج شود، باید صادرات صورت بگیرد که پارت نخست کنسانتره صادر شد و اگر خریدار داخلی تمکین نکند، فرصت صادرات وجود دارد.

وی بیان کرد: طرح جامع زعالسنگ کشور در حال تدوین است و نوسازی و تجهیز معادن زغال از سوی وزیر دنبال می شود و ایمنی معادن در دستور کار است.

منصوری در پایان اظهار کرد: برنامه ریزی شده که تولید ۲ و نیم تا ۳ میلیون تن کنسانتره طی ۴ سال در کشور صورت بگیرد.

وی افزود: کک سازی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی زرند با ۴۰ درصد ظرفیت کار می کند که شایسته سرمایه گذاری صورت در این واحد نیست و امیدواریم خوراک کارخانه تامین شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۱
کد مطلب: 43887
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا