گروه معادن
 
هزار معدن که در دست اشخاص نا اهل بود پس گرفته شد
پرداخت میلیاردها میلیارد بدهی/ برخی مدیران کل حتی نمی‌دانستند در حوزه‌شان چند معدن وجود دارد/ اکثر معادن خام‌فروشی می‌کنند
گروه معادن - رئیس هیئت تحقیق و تفحص از معادن کشور در مجلس گفت: تحقیق و تفحص از معادن کشور باعث شد تا هزار معدنی که در دست برخی اشخاص نااهل بود، پس گرفته شود و به دولت بازگردد.
 
به گزارش ماین نیوز، نادر قاضی‌پور  از اتمام «تحقیق وتفحص از معادن کشور» از سوی مجلس خبر داد.

وی افزود: گزارش این تحقیق و تفحص در روز‌های آتی تحویل کمیسیون صنایع و معادن مجلس خواهد شد.

قاض پور تاکید کرد: تحقیق و تفحص از معادن کشور باعث شد تا هزار معدنی که در دست برخی اشخاص نااهل بود، پس گرفته شود و به دولت بازگردد.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از معادن کشور تاکید کرد: همچنین این تحقیق و تفحص باعث شد تا افرادی که میلیارد‌ها میلیارد بدهی خود را به دولت پرداخت نکرده‌اند بدهی خود را پرداخت کنند.

قاضی‌پور ادامه داد: در راستای این تحقیق و تفحص متوجه شدیم که تعدادی از مدیران کل در بخش صنعت و معدن حتی نمی‌دانستند که درحوزه خود چند معدن دارند که این تفحص باعث شد تا تعریفی در این بخش شکل گیرد.

وی اظهار داشت: در این تحقیق وتفحص تلاش کردیم مسئله اهلیت در واگذاری معادن به درستی مورد واکاوی قرار گیرد و این مسئله به طور دقیقی اجرا شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید معادن را جایگزین بخش نفت کنیم تاکید کرد: در این تحقیق و تفحص مشخص شد که چه مقدار استخراج داریم وخام فروشی ما درچه حدی است.

وی تصریح کرد: در بحث خام فروشی فرآورده‌های معادن به ارقامی دست پیدا کردیم که باید گفت متاسفانه اکثر معادن دست به خام فروشی می‌زنند.
 
پیشتر در جریان گفت‌وگوی تفصیلی با داریوش اسماعیلی رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی عنوان شد در حال حاضر حدود ۵ هزار و ۶۰۰ معدن در کشور داریم که بیش از ۲ هزار معدن غیر فعال هستند.
 
همچنین مطرح شد که آورده فعلی معدن و محصولات معدنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که  می‌تواند تا ۵ برابر یعنی به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۹
کد مطلب: 43831
 
مرجع : خبر گزاری میزان