گروه صنایع معدنی فولاد
 
هزینه کرد ۱۲۰ میلیارد تومانی در فولاد مکران
گروه صنایع معدنی >فولاد - ساخت مجتمع فولاد مکران در محدوده منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان از سال 94 آغاز و تاکنون برای 20 درصد پیشرفت فیزیکی آن 120 میلیارد تومان هزینه شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، منطقه آزاد چابهار با توجه به معافیت های مالیاتی20 ساله و عوارض گمرکی مکانی مناسب برای استقرار صنایع مختلف نظیر فولاد و پتروشیمی است.

برای توسعه و آباد سازی سواحل مکران رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری و مسئولان توجه ویژه ای دارند.
استقرار صنایع بزرگ در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان یکی از راههای حل مشکلات بیکاری است و علاوه بر افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد موجب توسعه و آبادانی این منطقه محروم می شود.

هم اینک برای ساخت مجتمع فولاد مکران در پیکره صنعتی منطقه آزاد چابهار 300 هکتار و برای ساخت شهرک پتروشیمی هزار و200 هکتار زمین اختصاص پیدا کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار  اظهار داشت: چابهار با توجه به موقعیت راهبردی از کانون های مهم توسعه سیستان و بلوچستان است.

عبدالرحیم کردی افزود: صنایعی نظیر پتروشیمی، فولاد و خودروسازی توانایی ایجاد اشتغالزایی فراوانی در سیستان و بلوچستان دارند.

وی بیان کرد: فاز نخست مجتمع فولاد مکران با ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن آهن اسفنجی حدود 18تا 25 ماه آینده به‌ بهره‌ برداری می ‌‌رسد.

وی گفت: به طور مثال مجتمع فولاد مکران در محدوده منطقه آزاد چابهار بیش از 2 هزار شغل غیر مستقیم و 400 شغل مستقیم ایجاد می کند.

وی ادامه داد: برای تکمیل مجتمع فولاد مکران 135 میلیون یورو هزینه می شود و هم اینک برای حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی آن 120 میلیارد تومان هزینه شده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: 112 میلیون یورو خط اعتباری از صندوق توسعه ملی برای ساخت مجتمع فولاد مکران در قالب وام تایید شده است.

کردی اجرای پنج هزار مترمکعب فونداسیون، کوره پنج هزار تنی و ریفورمر(تامین کننده خوراک گازی کوره) با وزن هزار و 500 تن را از جمله اقدامات انجام شده در این بخش عنوان کرد.

 منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار در زمینی به مساحت 14 هزار هکتار از گستره شهرستان چابهار و 9 پیکره در اردیبهشت سال 1370 در هیات وزیران به تصویب رسید و در 22 بهمن سال 1371 همزمان با مناطق آزاد کیش و قشم به طور رسمی افتتاح شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: 43808
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا