گروه معادن سنگ آهن
 
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی:
تولیدکنندگان سنگ‌آهن برای ورود به بورس مصمم هستند
گروه معادن >سنگ آهن - بورس کالا چه تمهیداتی برای ورود شرکت‌های کوچک سنگ‌آهنی به بورس کالا اندیشیده است؟
 
به گزارش ماین نیوز، این مهم‌ترین پرسش و خواسته سنگ‌آهنی‌ها در پنجمین همایش سنگ‌آهن ایران بود. آنها امیدوار بودند مدیرعامل بورس کالای ایران در این همایش با دست پر و خبرهای خوش برای شرکت‌های کوچک سنگ‌آهن حضور یافته باشد اما حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالا در گفت‌وگو با صمت در حاشیه این نمایشگاه در پاسخ به این پرسش گفت: برای ما مهم است که عرضه یک کالا در بورس به حدی باشد که برای آن یک بازار شکل بگیرد نه اینکه قیمتی کشف شود که ناشی از برآیند عرضه و تقاضا در بازار نباشد.

وی افزود: بنابراین پیشنهاد می‌شود معادنی که میزان عرضه و تقاضای‌شان کم است در قالب تشکل در بورس کالا ورود کنند تا میزان عرضه سنگ‌آهن‌شان به مقداری برسد که در هیات پذیرش بورس کالای ایران تصویب شود.

سلطانی‌نژاد تصریح کرد: کنسانتره سنگ‌آهن را نیز می‌توانند در بورس کالا عرضه کنند اما مستلزم آن است که به عدد قابل توجهی که بازار را تحت تاثیر خودش قرار ندهد عرضه کنند. البته ما انتظار نداریم عرضه‌شان به اندازه شرکت‌های بزرگ باشد و معیار ما هیات پذیرش است که گفته ۳ میلیون تن در سال باشد. حالا اینکه عرضه‌کننده بزرگ عرضه می‌کند یا کوچک، ملاک ما نیست. مهم این است که بازار حتما شکل بگیرد.
وی در پاسخ به این پرسش که ۳۰ هزار تن عرضه‌ای که برخی شرکت‌ها در سال دارند چه کاری می‌تواند انجام دهد، گفت: به هر حال این شرکت‌ها دارای انجمن و اتحادیه‌اند و می‌توانند مذاکره کرده و توافق کنند که هر کدام در سال چه میزان عرضه می‌توانند داشته باشند، در صورتی که جمع آن مورد تایید هیات پذیرش ما باشد.

سلطانی‌نژاد، وضعیت سنگ‌آهن در سال ۹۷ را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به تغییر و تحولاتی که در بازار فلزات و صنایع پایین‌دستی سنگ‌آهن مشاهده می‌شود فکر می‌کنم سال ۹۷ برای فلزات بسیار خوب باشد اما نکته این است که بورس کالای ما همواره تحت تاثیر تحولات جهانی و تولید چین است. از این رو به نظر می‌رسد جای یک بازار متشکل نظیر دالیان چین در ایران خالی است. در چنین بازاری بهای سنگ‌آهن عرضه شده ناشی از مولفه‌های اقتصادی داخلی کشف می‌شود و البته نیم نگاهی هم به بازار جهانی
دارد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در پاسخ به پرسش صمت مبنی بر اینکه برای این هدف چه اقداماتی تا کنون انجام شده، تصریح کرد: خیلی وقت است که این مسئله مطرح است اما در جواب اینکه ما چه اقداماتی برای تحقق آن انجام داده‌ایم، باید گفت: به عنوان سازمان بورس کالا وظیفه داریم زیرساخت‌های این بازار را در داخل فراهم کنیم که این زیرساخت‌ها آماده‌اند.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: با این حال مشکلاتی بر سر راه اجرایی شدن این طرح وجود دارد که بیشتر به اختلاف عرضه‌کنندگان سنگ‌آهن برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه زمان زیادی است که مصوبه هیات پذیرش را برای راه‌اندازی بورس سنگ‌آهن داخلی از هیات پذیرش بورس کالا گرفته‌ایم، گفت: شبکه معاملاتی این بازار آماده است؛ چند باری هم سنگ‌آهن عرضه کرده‌ایم اما آنقدر نبود که بازار کنسانتره سنگ‌آهن بر اساس آن شکل بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تولیدکنندگان سنگ‌آهن مایل نیستند در بورس عرضه داشته باشند، تاکید کرد: کسانی که تولیدکننده سنگ‌آهن هستند مقداری تضاد سهامداری دارند و این شرکت‌ها بخش عمده‌ای از بازار سنگ‌آهن را تشکیل می‌دهند. ممکن است روی سهامداری که ممکن است صنایع پایین‌دستی یا بالادستی‌شان باشد به جمع‌بندی نرسیده باشند. این مسئله در بخش سنگ‌آهن و فولاد خیلی مطرح است که با صنایع بالادستی‌شان سهامدار بالادستی هستند یا برعکس.


عرضه سنگ آهن در بورس کالا
با این حال رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: بر اساس رایزنی‌ها و اقدامات انجام شده، مقرر است سنگ‌آهن به زودی در بورس کالا عرضه شود.

 بهرام شکوری درباره عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا گفت: گندله و کنسانتره سنگ‌آهن در حالی در بورس کالا پذیرش شده که با عرضه سنگ‌آهن و فرآورده‌های آن در این بازار، کشف نرخ این مواد معدنی به شفافیت هر چه بیشتر و روند عادلانه نزدیک‌تر می‌شود.

وی درباره زمان احتمالی آغاز عرضه‌های سنگ‌آهن در رینگ داخلی بورس کالا گفت: بر اساس رایزنی‌ها و اقدامات انجام شده، مقرر است سنگ‌آهن به زودی در بورس کالا عرضه شود و در همین راستا اجرای مقدمات آن در حال پیگیری است؛ به طوری که انتظار می‌رود در نیمه نخست سال، شاهد عرضه سنگ‌آهن در رینگ داخلی بورس کالا باشیم.

شکوری اظهار کرد: درحال‌حاضر به غیر از چند تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در کشور، سایر تولیدکنندگان سنگ‌آهن اس‌ام‌ای‌ها هستند که برای ورود آنها به بورس کالا نیز در تلاش هستیم.

وی درباره استقبال فعالان این حوزه از عرضه کالا در بورس گفت: به نظر می‌رسد استقبال خوبی از عرضه سنگ‌آهن در بورس به عمل‌اید زیرا انجمن سنگ‌آهن و فعالان این حوزه بسیار مصمم هستند که زودتر شاهد کشف نرخ سنگ‌آهن در بورس باشیم.

وی با تاکید بر چشم‌انداز مثبت عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا اظهار کرد: بورس کالا یکی از مجراهایی است که می‌تواند به کشف نرخ درست، تشخیص مازاد محصول و در نهایت صادرات مازاد تولید بر نیاز داخلی کمک کند.

شکوری در بیان مهم‌ترین مزایای عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا به موضوع کشف نرخ شفاف تاکید کرد و گفت: اصلی‌ترین مزیت بورس، کشف نرخ شفاف است که مکانیسم معاملاتی آن بر اساس حاکمیت نظام عرضه و تقاضا، موجب تعیین نرخ عادلانه در بازار می‌شود.

دومین مزیت مهم آن نیز دریافت سریع پول حاصل از فروش کالا از سوی تولیدکننده است در حالی که همواره یکی از گله‌مندی‌های تولیدکنندگان سنگ‌آهن این است که پس از فروش ارزان نرخ کالا، به سختی می‌توانند پول خود را دریافت کنند اما بورس کالا با ایفای این ۲نقش مهم می‌تواند کمک بزرگی به سنگ‌آهنی‌ها کند.

وی به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا اشاره کرد و گفت: وزارت یاد شده نیز خواستار این است که یک هارمونی در زنجیره ارزش صنعت فولاد ایجاد شود و این زنجیره ارزش نیز تکمیل شده و توسعه پیدا کند تا سنگ‌آهن به صورت یک کالای با ارزش افزوده بالاتر صادر شود که این امر نیز غایت نظر همه فعالان این حوزه است.

شکوری در پایان سخنان خود پیش‌بینی کرد با کشف نرخ واقعی و پرداخت به موقع مطالبات تولیدکنندگان، دیگر چالشی بین تولیدکنندگان صنایع بالادست و پایین‌دست صنعت وجود نخواهد داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب: 43762
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت