گروه معادن
 
قاضی‌پور مطرح کرد:
برداشت بدون مجوز رئیس خانه معدن یکی از استان‌های همجوار تهران
تعدادی از مدیران صنعت معدن استان‌ها تمایلی به دریافت مطالبات از معادن ندارند
گروه معادن - رئیس هیات تحقیق و تفحص از معادن، گفت: در یکی از استان‌های نزدیک تهران رئیس خانه معدن، زمینی را تصرف کرده و بدون مجوز برداشت می‌کند.
 
به گزارش ماین نیوز، نادر قاضی‌پور درخصوص روند عملکرد هیات تحقیق و تفحص از معادن کشور، اظهار داشت: فرصت 6 ماهه هیات تحقیق و تفحص به پایان رسیده و درخواست مهلت 3 ماهه دیگر را ارئه کرده‎‌ایم و تا کنون تعدادی از استان‌ها مدارک لازم را به هیات تحقیق و تفحص ارسال نکرده‌اند.

تعدادی از مدیران صنعت معدن استان‌ها تمایلی به دریافت مطالبات از معادن ندارند

رئیس هیات تحقیق و تفحص از معادن کشور با بیان اینکه شواهد امر حاکی از این است که تعداد زیادی از معادن که در گذشته غصب شده بودند، آزاد شده‌اند، گفت: بخشی از طلب‌های دولت از معادن توسط معدن داران پرداخت نمی‌شد همچنین در برخی از موارد مدیران صنعت معدن استان‌ها تمایلی برای دریافت این مطالبات دولتی نداشتند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تخلفاتی را در برخی از استان‌ها شاهد هستیم، اضافه کرد: کارخانه‌جات و معادنی وجود دارند که مبلغی را به مسئولین منطقه پرداخت می‌کنند و در مقابل پرداخت این مبلغی اندک به مسئولین چندین برابر آن را به بیت‌المال پرداخت نمی‌کنند.

پیشرفتی در زمینه معادن نداشته‌ایم

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در سطح کشور پیشرفتی را در زمینه معادن نداشته‌ایم، تصریح کرد: کل کشور باید مورد مطالعه و اکتشافات قرار بگیرد و همچنین باید به سوی استخراج سنگ‌های زینتی و گران قیمت حرکت کنیم.

صادرات سنگ‌های معدنی جایگزین صادرات نفت خام شود

وی با تاکید بر اینکه این امکان در کشور وجود دارد تا معادن را جایگزین نفت کنیم، عنوان کرد: نفت را می‌توانند تحریم کنند اما نمی‌توانند صادرات سنگ‌های زینتی را مانند الماس تحریم کنند و با صادرات این نوع محصولات معدنی توان تزریق ارز به کشور وجود دارد.

نفت خامی را صادر می‌کنیم که لوله آن وارداتی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از 100 سال است که نفت خامی را صادر می‌کنیم که لوله آن از خارج وارد می‌شود، ادامه داد: انتظار داریم آقایان شریعتمداری و سرقینی در زمینه معادن جلسه برگزار کنند و مواردی را که در خصوص تحقیق و تفحص ارسال می‌کنیم مورد بررسی قرار دهند.

برداشت بدون مجوز رئیس خانه معدن یکی از استان‌های همجوار تهران

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یکی از استان‌های نزدیک تهران رئیس خانه معدن زمینی را تصرف کرده و بدون مجوز برداشت می‌کند، عنوان کرد: از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی که به آنها از سوی هیات تحقیق و تفحص حکم داده شده است درخواست داریم تا مدارک را تکمیل و اگر مطالبی دارند نیز بیان کنند.

تکمیل 70درصدی گزارش نهایی هیات تحقیق و تفحص از معادن

رئیس هیات تحقیق و تفحص از معادن کشور در پایان با تاکید بر اینکه معادن متعلق به نسل فعلی نیست و نسل‌های آینده نیز باید از آنها استفاده کنند، خاطرنشان کرد: 70 درصد گزارش نهایی هیات تحقیق و تفحص از معادن کشور تکمیل شده و تنها منتظر ارسال مدارک برخی از شهرستان‌ها هستیم تا گزارش نهایی را آماده کنیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 43712
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت