گروه معادن سنگ آهن
 
بیانیه پایانی پنجمین همایش بین المللی سنگ آهن ایران
 
ماین نیوز، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، به عنوان صدای واحد کسب وکار سنگ آهن کشور ضمن التزام به مصالح و منافع ملی و بر اساس ماموریت قانونی و ذاتی خود در دفاع از حقوق و منافع مشروع اعضا، مبتنی بر سیاست های کلی نظام و اسناد بالادستی، تلاش برای فعالیت منسجم و امیدبخش با حضور حداکثری ذینفعان و حل و فصل معضلات کم سابقه ناشی از تحولات محیط داخلی و جهانی را به عنوان دستور کار ملی کسب و کار سنگ آهن ایران اعلام می نماید.

بر این اساس، پنجمین همایش بین المللی سنگ آهن ایران برنامه ریزی و اجرا شده است و با ماموریت رساندن صدای صاحبان کسب و کار سنگ آهن به حوزه سیاست¬گذاری معدنی کشور و شکل دهی به اجماعی ملی متشکل از همه ذینفعان این کسب و کار، تعریف چشم اندازی مشترک درجهت تحقق برنامه های کلان کشور در بخش معدن و صنایع معدنی را تعقیب می¬کند.

حضور موثر همه صاحبنظران، فعالان و ذی¬نفعان زنجیره تولید سنگ آهن کشور در همه مراحل سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرای همایش و استقبال ارجمند مقامات محترم کشور به ویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، فعالان و صاحبان محترم بنگاه ها و صنایع مرتبط، مدیران محترم تشکل های معدنکاری همکار، به خوبی نشانگر تاثیر و اهمیت کسب و کار سنگ آهن ایران در توسعه اقتصادی کشور و به ویژه رونق معدن کاری ایران عزیز است.

تمرکز همایش پنجم بر دو موضوع اصلی مدل حکمرانی زنجیره تولید آهن و فولاد کشور و احیاء معادن کوچک و متوسط، تلاشی دوباره برای طرح و پاسخ گویی عالمانه به سوالات محوری و تعیین کننده آینده معدن کاری سنگ آهن ایران و صنایع وابسته به آن است.

اکنون که با استعانت از خداوند منان و حمایت و همراهی ارجمند حامیان و مشارکت کنندگان فرهیخته همایش، اهداف و برنامه های اعلام شده این هم اندیشی، به سرانجام رسیده است، با جمع بندی مجموع نظرات سخنرانان و اعضای محترم و پنل¬های همایش، اهم راهبردهای کسب و کار سنگ آهن کشور به عنوان موضوعات نیازمند توجه مجموعه مجلس شورای اسلامی، دولت محترم و فعالان بخش معدنکاری سنگ آهن ایران، اعلام می گردد:

1. محیط کسب و کار بنگاه های معدنی تولیدکننده و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، تحت تاثیر سیاست های نظام تدبیر کشور قرار دارد. تصمیم های اقتصادی، حقوقی و معدنی اتخاذ شده از سوی نهادهای سیاست گذار حکومتی، میزان بهره وری و سود آوری بنگاه های معدنی کشور را تحت تاثیر قرار می¬¬دهد. توسعه همفکری و همکاری نهادینه میان دولت و بخش خصوصی و اصلاح فرآیند سیاست گذاری عمومی در بخش معدن کشور از مهم ترین راه های پیشگیری از اتخاذ تصمیماتی است که چنانچه بدون ملاحظه شرایط عمومی کسب و کار سنگ آهن، اتخاذ شود علی القاعده منجر به افزایش هزینه های غیر ضروری محیطی، بر بنگاه های فعال خواهد شد.

اکنون که با تشکیل دبیرخانه مشترک دولت و مجلس و توجه ویژه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به نظرخواهی از تشکلهای بخش خصوصی فرصتی بی¬نظیر و تکرار نشدنی از هماهنگی همه ارکان موثر در بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد کرده است، تمرکز سیاستگذار محترم بر ایجاد تحرک در تقاضای موثر در بازارهای پایین دست معادن، مانند مسکن و فولاد و یا بازارهای خارجی، سیاست گذاری مبتنی بر مشاوره با همه ذینفعان و بهبود محیط کسب و کار معدنی کشور از مهم ترین اولویت های یک سال آتی فعالان بخش خواهد بود و متقابلاً انجمن سنگ آهن ایران تمام توان و همت خویش را برای ایجاد هماهنگی درون بخشی اعضاء محترم و کلیه ذی¬نفعان و متمرکز کردن بخش خصوصی بر سیاستهای کلی توسعه به کار خواهد بست.

2. علاوه بر محیط کلان اقتصاد کشور که سیاست¬گذاری آن در اختیار دولت محترم است، کسب و کار سنگ آهن ایران تحت تاثیر روندهای بازار جهانی سنگ آهن نیز قرار دارد. بنگاه های فعال در این کسب و کار به منظور تداوم تولید و حفظ ظرفیت های موجود، نیازمند کاربست انواع روش های تنوع بازار، مدیریت هزینه و افزایش میزان هماهنگی برای حضور در بازارهای خارجی هستند. شکل دهی به انواع همکاری های بین بنگاهی از جمله تشکیل کنسرسیوم های فروش، ابزاری برای افزایش قدرت چانه زنی در مقابل خریداران خارجی و مدیریت رقابت مخرب بنگاه های ایرانی در بازارهای بین المللی است. یافتن روش های اجرایی برای قیمت گذاری منصفانه سنگ آهن، بویژه بهره گیری از سازوکار بورس کالا از اولویت های دیگر ما طی یکسال آینده خواهد بود.

3. دولت محترم به درستی بر ضرورت تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولاد، طی سالیان اخیر، تاکید داشته است. هم اکنون سنگ آهن دانه بندی شده مورد نیاز صنایع داخلی تماماً توسط معدن کاران سنگ آهن کشور تامین می¬شود. مهم ترین مساله¬ای که از سوی دولت محترم نیز، کراراً اعلام شده است، تامین کنسانتره و گندله مورد نیاز فولادسازان کشور است. سیاست گذاری لازم برای تکمیل زنجیره سنگ آهن و توسعه ظرفیت های فرآوری، نیازمند هدف گذاری های واقعی در حوزه تولید فولاد کشور، به ویژه با توجه به فن آوری های به کار رفته در آن است.

بنابراین از نظر فعالان سنگ آهن ایران، هر گونه هدف گذاری و طراحی راهبرد برای صنایع فولاد کشور، بدون ملاحظه شرایط عمومی معدن کاری سنگ آهن ایران، غیر واقعی و شکننده خواهد بود. تامین سنگ آهن مورد نیاز صنایع فولاد کشور به ویژه در افق 1404، صرف نظر از سناریوهای مختلفی که وجود دارد، نیازمند میلیاردها دلار سرمایه گذاری و به کارگیری ظرفیت های تخصصی موجود در معدن کاری سنگ آهن ایران است.

دولت به عنوان سیاست گذار اصلی صنایع فولاد کشور، طبعاً هم راستا با راهبرد منتخب، موظف است زمینه های لازم برای تولید سنگ آهن مورد نیاز را فراهم کند. اعمال سیاست های تشویقی به ویژه در حوزه اکتشاف و تامین مالی از مهم ترین ابزارهای سیاستی پیشنهادی همایش به دولت محترم است. انجمن سنگ آهن ایران ضمن اعلام شروع نهضت فرآوری خصوصاً در معادن کوچک و متوسط، توجه ویژه دولت و مجلس به روشهای تامین منابع مالی مورد نیاز در کنار برنامه¬ریزی لازم برای تامین زیرساختها را طلب نموده و خواستار همدلی و همسوئی ارکان حاکمیت با این اتفاق میمون است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 43690