گروه معادن
 
خواجه نصيری در گفت‌وگو با ماین نیوز تشریح کرد:
در نمایشگاه CIM ۲۰۱۸ در ونکوور کانادا چه گذشت؟
گروه معادن - امسال كنفرانس و نمايشگاه CIM (موسسه معدنکاری، متالورژی و نفت کانادا) كه از جايگاه خوبی در این کشور برخوردار است، طی روزهای ٦ ، ٧ ، ٨ ماه می در شهر ونكوور برگزار شد.
 
هومان خواجه نصيری فعال و مشاور صنايع معدني كشور كه در اين رويداد معتبر حضور داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز توضیح داد: من به نمايندگی از چند شركت و سازمان ايرانی، وظيفه داشتم كه درباره برخی همكاری‌های فناورانه با تعدادی از شركت‌های مطرح غربی مذاكراتی انجام دهم. گرچه اين مذاكرات تحت تاثير خروج آمريكا از برجام و پيامدهای آن بود اما حاوی نكات مهمی هم بود:

- علیرغم اعمال تمام فشارهای سياسی و محدوديت‌های اقتصادی آمريكا عليه ايران، بسياری از شركت‌های غربی تمايل دارند از طريق مجاری غيررسمی اما مطمئن، مذاكرات و امكان همكاری‌های تجاری با ايران را دنبال کنند اما اين مجاری را نمی‌يابند.

- در سالی كه قرار است از توليد ملي حمايت شود، هيچ توليدكننده‌ای از صنايع معدنی كشورمان در اين نمايشگاه معتبر بين‌المللی حضور نداشت تا حداقل برای معرفی محصولات/خدماتش و پيدا كردن شركای تجاری مناسب تلاش کند در حالی كه شركت‌هايی از هند، چين و شيلی و آفريقای جنوبی حضوری فعالانه داشتند.

- پتانسيل بسيار خوب از متخصصين ايرانی فعال در بهترين دانشگاه‌ها و شركت‌هايی معدنی كانادا وجود دارد كه علاقه‌مند به توسعه روابط كاری خود يا سازمان‌هايشان با ايران هستند اما بستر هوشمندی برای استفاده هدفمند از اين پتانسيل وجود ندارد.

وی افزود: در شرايط امروز ايران و جهان، شركت‌های ايرانی بايد واحدهای "روابط عمومی" خود را به سطح "روابط‌سازی بين‌الملل" ارتقاء دهند تا بتوانند در رويدادهای بين‌المللی نظير CIM، مذاكراتی حرفه‌ای و خلاقانه داشته باشند و از اين بستر برای پيشبرد كسب‌وكار خود، بهره لازم و كافی را ببرند.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۴
کد مطلب: 43685