گروه صنایع معدنی فولاد
 
معاون وزیر صنعت مطرح کرد:
تبعات توقف پروژه فولادی در دوران احمدی‌نژاد
اولویت وزارت صنعت
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون وزیر صنعت با اشاره به جانمایی غلط افتتاح طرح فولاد نیشابور توسط احمدی نژاد گفت: با توجه به مشکل کمبود آب در این منطقه به دلیل ابعاد اجتماعی، سیاسی و مردمی امکان جابه‌جایی و توقف پروژه وجود نداشت.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان درخصوص جانمایی پروژه غلط فولاد نیشابور دردولت احمدی نژاد و تلاش های دولت روحانی برای تکمیل یک پروژه غلط به گفت و گویی با روزنامه شرق پرداخت که بدین شرح است:

اجرای پروژه فولاد نیشابور چقدر به میزان تولید ایران اضافه می‌کند؟

کرباسیان: پروژه نیشابور یکی از هفت طرح فولادی است که در سال 92 به‌طور کامل متوقف بود. با‌توجه به اینکه ایمیدرو نقدینگی وسیعی برای ادامه پروژه نداشت، با گرفتن مشارکت و شرکت سرمایه‌گذاری بانک پارسیان (85 درصد مشارکت آنها و 15 درصد ایمیدرو) کار را ادامه دادیم و توانستیم فاز اول پروژه را با حضور رئیس‌جمهور افتتاح کنیم.

با افتتاح این پروژه 800 هزار تن آهن اسفنجی به تولید ایران اضافه می‌شود. همان‌طور‌که می‌دانید از فراوری سنگ آهن، کنستانتره به‌دست می‌آید و با تبدیل کنستانتره به گندله و سپس آهن اسفنجی، زمینه تولید شمش فولاد فراهم می‌شود. با اجرای این پروژه یک گام به تولید فولاد و هدف تولید 55 هزار تن فولاد در افق 1404 نزدیک شدیم.

درحال‌حاضر زیرساخت‌های آب، برق، گاز و راه آهن برای پروژه فراهم است و آماده اجرای فاز دوم هستیم. در فاز دوم هم گشایش اعتبار اسنادی (LC) از محل اعتبار ایران و چین انجام شده است. پیش‌بینی این است که با اجرای این فاز 50 هزار تن آهن اسفنجی به فولاد تبدیل خواهد شد. امید است این طرح در رونق منطقه کمک کند و هم به توسعه استان منجر شود.

سنگ آهن مورد‌نیاز از معادن خود استان تأمین می‌شود؟

کرباسیان: یکی از اقدامات خوبی که در این پروژه انجام دادیم، این بود که بانک پارسیان در این پروژه مشارکت کرد.سرمایه‌گذاری بانک پارسیان در پروژه کنستانتره و گندله سنگان که به ظرفیت پنج میلیون تن بود-در مزایده‌ای که در سال 93 برگزار کردیم- برنده شد. آنها 60 درصد سهام دارند و 40 درصد سهام هم متعلق به ایمیدرو است.

درحال‌حاضر 2.6 میلیون تن کنستانتره در سنگان تولید می‌شود. عملیات مقدماتی اجرائی 2.4 میلیون تن طرح تکمیلی کنستانتره اپال پارسیان هم که با مشارکت 60 درصدی شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان و 40 درصد ایمیدرو است، در دو ماه آینده به صورت قطعی آغاز خواهد شد. بنابراین سنگ آهن این پروژه از سنگان تأمین می‌شود و زنجیره فولاد کنستانتره و گندله را خواهیم داشت که در نهایت گندله به سبزوار حمل خواهد شد.

با توجه به خشکی منطقه منابع آبی زنجیره فولادی که طراحی شده، چگونه تأمین می‌شود؟

کرباسیان: حرف درستی زدید. متأسفانه جایابی هفت طرح فولادی درست نبوده اما با کمک مقامات محلی و تبدیل چاه کشاورزی به مصارف صنعتی با مجوز سازمان آب منطقه‌ای، آب این طرح تأمین شده است.

در شرایطی که جایابی مناسب نبود، امکان توقف طرح وجود نداشت؟

کرباسیان: مطلع هستید که وقتی پروژه‌ای در منطقه‌ای شروع می‌شود، چون ابعاد اجتماعی، سیاسی و مردمی دارد، نمی‌توان این پروژه‌ها را جابه‌جا کرد. دولت دهم عملیات کلنگ‌زنی و میزانی از پروژه برای تولید آهن اسفنجی را شروع کرده بود.

پروژه چه میزان پیشرفت داشت؟ به صرف زدن یک کلنگ، اقدام به تکمیل پروژه کردید و نتوانستید نسبت به تعطیلی آن اقدام کنید؟

کرباسیان: کجا می‌توانید وقتی پروژه‌ای شروع می‌شود و از نظر اجتماعی و سیاسی تبعات دارد، آن را متوقف کرد.

پروژه نیشابور چند درصد پیشرفت فیزیکی داشت؟

کرباسیان: نزدیک به 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

برای آن 40 درصد پیشرفت فیزیکی چقدر اعتبار هزینه شده بود؟

کرباسیان: به خاطر ندارم. ولی اصلا در هیچ پروژه‌ای وقتی کلنگ‌زنی می‌شود، امکان جابه‌جایی به دلیل ابعاد سیاسی و فرهنگی وجود ندارد.تلاش کردیم بدون‌ اینکه پروژه لطمه‌ای بخورد، زیر‌ساخت‌های آن را فراهم کنیم. سیاست وزارت صنعت در پروژه‌های بعدی این است که مسئله آب در طرح‌ها دیده شود. در سه، چهار سال گذشته این مسئله به‌عنوان یک اصل مورد توجه قرار گرفته است.

اگر سیاست استقرار صنایع آب‌بر بر‌اساس مسئله کمبود آب است، چرا فاز دوم این پروژه را هم در همان منطقه بدون آب با کمک چین اجرا می‌کنید؟

کرباسیان: درباره پروژه‌های مرتبط با صنایع معدنی قطعا بحث تأمین آب به عنوان یک بحث استراتژیک مورد توجه است و مجوزهایی که وزارت صنعت در نظر دارد صادر کند، به این مسئله توجه می‌کند. اولویت این است که این صنایع در کنار خلیج‌فارس و دریای عمان مستقر شود.

یعنی فاز دوم طرح فولادی نیشابور در حاشیه آب‌های جنوب اجرا می‌شود؟

کرباسیان: خیر، این طرح پیش‌بینی شده که 800 هزار تن آهن اسفنجی تولید کند و فاز دوم آن هم در سبزوار انجام خواهد شد. زیرا زیرساخت آن فراهم شده اما پروژه‌های جدید را با در نظر گرفتن اولویت آب اجرا می‌کنیم. نکته مهم دیگر درباره آب، بحث استفاده از پساب شهرها است که باید به آن توجه شود.

شهر سبزوار این ظرفیت را دارد که از پساب آن برای صنعت فولاد استفاده شود؟

کرباسیان: بله. قرار است این اتفاق بیفتد. این طرح در جوین است. اگر طرح توسعه‌ای در آنجا اجرا شود، با حل‌مسئله تأمین آب، طرح را تکمیل خواهیم کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب: 43658
 
مرجع : بورس پرس